Za vymyšlené semináře podmínka. Soud potrestal exšéfa Hospodářské komory

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 9. 2015 10:34
Desítky milionů, které Sněmovna mimořádně dala ministerstvu zahraničí na proexportní politiku, přivedly před soud bývalého šéfa Hospodářské komory Petra Kužela. Protože ministerstvo nevědělo, jak je utratit, domluvilo se s komorou, že fiktivně uspořádá semináře na podporu vývozu. Komora si pak za neexistující semináře vyinkasovala půl milionu a Kužel, který smlouvy na ně podepsal, dostal roční podmíněné vězení a musí ministerstvu peníze vrátit.
Petr Kužel
Petr Kužel | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Je to nelichotivý konec kariéry bývalého dlouholetého prezidenta tuzemské Hospodářské komory. Městský soud v Praze v úterý pravomocně potvrdil, že Petr Kužel je podvodník.

Vymyslel si totiž neexistující semináře pro podnikatele, za které od ministerstva zahraničí dostal půl milionu korun. Soud jej proto poslal podmíněně na rok do vězení a přikázal, že má ministerstvu uhradit způsobenou škodu.

A soudce Tomáš Stuchlík vystavil nelichotivou vizitku i ministerstvu zahraničí, v jehož čele stál tehdy Karel Schwarzenberg.

65 milionů? Co s tím máme dělat?

Ministerstvo si totiž v roce 2008 vylobbovalo ve Sněmovně 65 milionů korun na podporu proexportní politiky. Jenže zjistilo, že vůbec neví, za co je utratit. A tak se jeho představitelé dohodli s Hospodářskou komorou, že fiktivně uspořádá semináře – jinak by totiž ministerstvo muselo peníze vracet do státního rozpočtu.

"Nebyl vůbec připraven plán, za co je vyčerpat, a došlo k naprostému chaosu. Fakturovalo se něco, co vůbec neproběhlo, od počátku to byl podvod," uvedl soudce Stuchlík. I když bylo viníků evidentně víc, Kužel v síti uvázl jako jediný. A to proto, že na smlouvách byly jeho podpisy.

Na ministerstvu i komoře se totiž ztratily takřka veškeré podklady. Zda za Kuželova panování pouze vládl v komoře nepořádek, nebo je někdo záměrně zničil, není jasné. Nejenže se nepodařilo zjistit, který útvar měl zmíněné semináře na starosti, ale v komoře chyběly i originály dokumentů. Včetně takzvaných košilek – tedy desek, na které se zaznamenávalo, kdo měl spis v ruce a rozhodoval.

Já neřídil, jen reprezentoval

Sám Kužel se hájil tím, že plnil v komoře víceméně jen reprezentativní funkci. "Prezident neřídí úřad. Já tam neřídil ani účtárnu, nic. Takže nechápu, když proti mně není jediný důkaz, jak mohu být vinen," uvedl s tím, že se rozhodnutím soudu cítí "velmi dotčen".

Semináře, kvůli kterým skončil Kužel před soudem, se měly uskutečnit již v roce 2008, tedy nedlouho poté, co nastoupil do čela Hospodářské komory. Jenže ministerstvo zahraničí, které si je objednalo a zaplatilo, následně nechalo uskutečněné semináře prověřit – a zjistilo, že se nikdy nekonaly. A podalo proto trestní oznámení.

Podezření následně potvrdila i policie. Prezenční listiny, které jako doklad komora zasílala ministerstvu, byly totiž falešné. Když policie oslovila lidi, kteří na nich byli podepsáni, zjistila, že to byly překopírované prezenční listiny z úplně jiných seminářů.

Prezenční listiny pro prezidenta

První nesrovnalosti se sice objevily již v roce 2010 během úřednické vlády, ale před soud doputovala obžaloba až loni v únoru. Podle některých svědků přitom v inkriminované době sháněl Kuželův přímý podřízený a mluvčí komory Petr Víšek prezenční listiny z nějakých seminářů s tím, že si je vyžádal přímo prezident komory.  

Kužel se stal prezidentem Hospodářské komory v roce 2008. Mandát mohl obhájit loni na jaře, ale den před sněmem, který jej měl potvrdit - a také v den, kdy okolnosti uvedených seminářů vysvětloval před soudem -, oznámil, že rezignuje z rodinných důvodů.

Kužel se vzápětí nechal zvolit do čela pražské regionální pobočky komory. Jenže letos na jaře z ní byl odvolán spolu s celým vedením. Průběh loňské volby vedení pražské komory provázely procedurální chyby, a byl tak rozporu se stanovami.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy