Vondra končí, nabídl rezignaci. Jak si přál Klaus

Domácí Domácí
11. 4. 2011 22:20
Fakt, že ministr obrany nabídl funkci, odblokovalo další jednání
Alexandr Vondra. K jeho odchodu se schylovalo dlouho... Ilustrační snímek.
Alexandr Vondra. K jeho odchodu se schylovalo dlouho... Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Petr Nečas spolu s nejbližšími spolupracovníky z ODS připravuje záchranný plán, jak vybřednout ze současné vládní krize a zachránit trojkoaliční vládu s TOP 09 a Věcmi veřejnými.

Součástí plánu je i nabídka ministra obrany Alexandra Vondry skončit.

Vondra dal v pondělí po třetí hodině odpolední premiérovi svoji funkci k dispozici, aby mu uvolnil ruce pro další vyjednávání.

"Rozhodl jsem se nabídnout svou pozici plně k dispozici předsedovi vlády, abych nebránil změnám ve vládě a umožnil další fungování trojkoaličního kabinetu. Tato země potřebuje silnou stabilní vládu," zdůvodnil své rozhodnutí Vondra a následně vypočítal, co se mu během úřadování v čele resortu obrany podařilo.

Podle zdrojů Aktuálně.cz Vondrovu hlavu požadoval prezident Václav Klaus. Byla to jeho podmínka, aby začal s premiérem jednat o změnách v kabinetu.

Ministr Vondra ovšem odmítl, že by jednal pod podobným nátlakem: "Možnost dát svou funkci k dispozici zvažuji od soboty. Konzultoval jsem ji pouze s premiérem Nečasem a se svojí manželkou."

Faktem je, že Nečas se skutečně, chvíli po avizování Vondrovy tiskové konference, vydal na Hrad. (více čtěte zde). Tam prezidentovi předal rezignaci ministra dopravy Víta Bárty a návrhy na odvolání dalších dvou členů vlády - ministra školství Josefa Dobeše a ministra vnitra Radka Johna.

Šéfka klubu poslanců VV Karolina Peake následně řekla, že Vondrův odchod "je slovem do pranice a signálem k jednání".

"Rozhodnutí o odvolání obou ministrů ani o přijetí demise prezident zatím neučinil. Prezident republiky očekává, že řešení dnešní vládní krize přinese teprve nadcházející jednání tří koaličních stran," upozornil ústy svého mluvčího prezident Klaus.

Pokud se k Vondrovi přidají ještě jeho stranický kolega ministr zemědělství Ivan Fuksa a ministr financí z TOP 09 Miroslav Kalousek, mohl by premiér splnit podmínku, za níž jsou Věci veřejné ochotny pokračovat v koalici.

Tato strana totiž požaduje výměnu zmíněných členů vlády poté, co kvůli obvinění z úplatků rezignoval její faktický lídr Vít Bárta na post ministra dopravy a premiér se pak ještě rozhodl vyhodit z kabinetu ministra vnitra Radka Johna a ministra školství Josefa Dobeše. 

Vondra má z celé trojice momentálně největší problémy s důvěrou - čelí totiž už několik týdnů kauze ProMoPro, v níž jde o podezřelé utrácení státních peněz v éře českého předsednictví EU.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy