Aktuálně.cz oslovilo 14 kandidátů na místopředsedy strany se třemi otázkami. Měli říci, jak hodnotí roli Václava Klause při sestavování vlád, jak dlouho podle nich může být země bez vlády schválené sněmovnou a za jakých podmínek by ODS měla jít do společné vlády s ČSSD.
Odpovědělo 12 politiků ODS. Chybí "přiznání" vicepremiéra a stávajícího prvního místopředsedy strany Petra Nečase a ministra vnitra a nynějšího místopředsedy Ivana Langera, kteří na výzvy redakce nereagovali.
Chceme vládu čtyř a předčasné volby
V pohledu na společnou vládu s ČSSD byli bez výjimky zajedno. Vláda pouze s ČSSD není možná. Kabinet musí vzniknout na široké bázi všech demokratických stran. Druhá podmínka: předčasné volby musí být co nejdříve, nejzazším termínem je jaro 2008.
"Řešením je vláda čtyř stran bez KSČM a na omezenou dobu, nejpozději do jara 2008," shrnuje za většinu kandidátů místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Její kolegové se liší jenom v důrazu na vyhlášení předčasných voleb.
Podle plzeňského senátora Jiřího Šnebergera by měly být předčasné volby již příští rok. Ostatně: V plzeňské i krajské ODS včera převážily hlasy, které zásadně nesouhlasí s jednáním o jakékoliv formě vládní dohody se sociální demokracií.
"Nemůžeme to udělat, a to i za cenu odchodu ODS do opozice," napsali ve společném prohlášení plzeňští politici ODS. Podepsal je i šéf regionální rady ODS Plzeňského kraje a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
|
Klaus: Prezident s velkým "P"
Ve zbylých dvou otázkách se kandidáti shodnou. Prezident Klaus podle nich neudělal při sestavování vlády žádnou chybu a situace bezvládí zemi škodí. Vinu na patové situaci ale podle většiny z nich nese ČSSD.
V pohledu na Klause se shodli kandidáti vůbec nejspolehlivěji.
Nikdo z nich si nevzpomněl ani na jednu chybu, kterou by předseda ODS ve funkci udělal. "Pro mě je to Pan prezident s velkým P, jeho rozhodnutí si vážím a respektuji je," napsala poslankyně Zdeňka Horníková.
Na kongresu ODS se bude volit kompletně nové vedení. Na jméně předsedy se nic nezmění. Mirek Topolánek nemá protikandidáta. Zato o křeslo 1. místopředsedy a dalších čtyř místopředsedů se strhne souboj.
Nejsilnější pozici má před kongresem zatím Pavel Bém, kterého na 1. místopředsedu nominovaly čtyři regionální organizace. V závěsu je se třemi nominacemi současný první místopředseda Petr Nečas. Kromě nich jsou navrženi také Miroslava Němcová, Ivan Langer a Vlastimil Tlustý.
Hejtmani jdou do boje
Všech pět nominovaly regiony také na místopředsedy. Pokud prohrají první souboj, setkají se v druhém klání s řadou regionálních politiků. Favoritem mezi nimi je středočeský hejtman Petr Bendl či ministr Petr Gandalovič. Za krajských pozic budou kandidovat také královéhradecký hejtman Pavel Bradík a jeho moravskoslezský kolega Evžen Tošenovský.
Šance možná bude mít i předseda senátorského klubu ODS Jiří Šneberger. Další kandidáti jako liberecký primátor Jiří Kittner, poslankyně Zdeňka Horníková či náměstkyně královéhradeckého magistrátu Pavla Finfrlová jsou už spíše do počtu.
Kongres ODS začne v sobotu v pražském Veletržním paláci projevy předsedy Mirka Topolánka. K volbě nového vedení se delegáti ovšem dostanou až v neděli.
Přesné znění otázek, které Aktuálně.cz poslalo navrženým kandidátům čtětě zde:
- 1a) Jakých chyb se Václav Klaus dopustil během svého dosavadního působení v prezidentském úřadu?
- 1b) Jakých chyb se dopustil při vyjednáváních o vládě po červnových volbách?
- 2) Jak dlouho může být země bez vlády schválené sněmovnou?
- 3) Za jakých podmínek by se ODS měla dohodnout na vládě s ČSSD?
Odpovědi kandidátů, kteří na anketu Aktuálně.cz reagovali, si můžete přečíst zde.