Praha - Vláda se podle očekávání postavila proti předloze opozičních Věcí veřejných o rentách olympijským medailistům.
Návrh předpokládá, že by jim stát dorovnával důchody na průměrnou penzi. Podle předběžného stanoviska pro jednání kabinetu by ale částka mohla být v mezních případech v řádech korun a byla by spíše ponižující.
Poslanci VV označují svůj návrh za významné gesto vůči úspěšným reprezentantům bývalého Československa, kteří podle nich žijí mnohdy pod sociálně únosnou hranicí.
Příspěvek by podle předlohy náležel českým olympijským medailistům z let 1918 až 1992, kteří pobírají nižší než průměrný důchod. Penzi by jim stát do průměru dorovnával.
Vláda poukazuje mimo jiné na to, že předloha ponechává stranou jiné sportovce. "Není zřejmé, proč mají být oceněni pouze medailisté z olympijských her a nikoli z mistrovství světa a podobně, zejména pak z paralympiád," stálo v předběžném stanovisku.
Předloha je prý nespravedlivá i k jiným lidem, kteří reprezentovali Českou republiku, třeba ve vědě a umění.
Vláda: ať to řeší olympijský výbor
Loni v prosinci dosahovala průměrná penze podle správy sociálního zabezpečení 10 778 korun. VV předpokládají, že příspěvek by znamenal zásah do státního rozpočtu v řádu jednotek milionů korun ročně. O jejich předloze rozhodne Parlament.
V roce 2007 poslanci zamítli normu o rentě těm olympijským medailistům, kteří byli odkázáni na důchod a jejichž příjmy nedosahovaly průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.
Příspěvek jim měl dorovnat příjem do průměrného platu. Oponenti normy argumentovali hlavně tím, že zákon by olympioniky vyjmul jako jedinou skupinu z důchodového systému sdíleného všemi ostatními lidmi.
Vláda nyní předkládá námět, podle kterého by se zabezpečení bývalých úspěšných olympioniků řešilo sociálními programy Českého olympijského výboru.