Praha - Úřady budou mít v budoucnu o něco více prostoru, jak postupovat proti extremistickým shromážděním. Získají totiž delší čas na to, aby se k zamýšlenému protestu vyjádřily, a případně ho zakázaly.
V současnosti musí úřad rozhodnout do tří dnů od podání žádosti. Pokud tedy někdo podá žádost v pátek večer, má úřad pouze pondělí na to, aby rozhodl, zda akci povolí, či zakáže. V případě například Velikonočního pondělí má úřad smůlu úplně.
"Svolavatel podá oznámení ve čtvrtek odpoledne, pak už zbývá na rozhodnutí jediný pracovní den," popsal praxi například mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal.
Význam slova "pracovní"
Nyní by mohli úředníci dostat na rozhodnutí tři pracovní dny - aspoň v tomto smyslu by se měl změnit shromažďovací zákon, pokud projde v parlamentu novela, již dnes schválila vláda.
"Tato drobná změna může eliminovat snahu různých organizací a stran nutit úřad vyjádřit se během pondělního dopoledne, což je lhůta, kdy je málokdo schopen odpovědně rozhodnout," komentoval zákon premiér Mirek Topolánek (ODS).
Na krátkou rozhodovací lhůtu si stěžovali mnozí starostové měst, ve kterých se konaly pochody radikálů, například ve zmíněném Přerově, v Plzni a v Ústí nad Labem.
Vedení města Přerova nedávno povolilo pochod rasistů, který se pak zvrhl v boj s policisty.
Sněmovna zrychlí
Zákon by měl sněmovnou projít ve zrychleném čtení. Mohl by tak být schválen už během tohoto týdne.
Příští týden pak bude mít kabinet na programu celkový plán, jak se postavit sílícím extremistickým skupinám.