Vláda oznámila, že má stratetigii boje s extrémisty

Domácí Domácí
20. 4. 2009 14:44
Reakce na víkendové událostíi v Ústí a ve Vítkově
Premiér Mirek Topolánek.
Premiér Mirek Topolánek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na posledním zasedání před nástupem nové vlády chce mít odstupující kabinet na stole strategii boje s extremismem v České republice.

Odstupující premiér Mirek Topolánek to řekl po víkendu, v němž nejprve pravicoví radikálové pochodovali v Ústí nad Labem a poté na opačném konci republiky - ve Vítkově na Opavsku - zatím neznámý pachatel zapálil dům mladé romské rodiny.

I proto se dnes vláda v demisi extrémismem mimořádně zabývala, přítomen byl i ředitel Bezpečnostní informační služby.

Detaily z chystané strategie premiér odmítl prozradit - s odůvodněním, že materiál není úplně hotov. Řekl jen, že obsahuje řadu konkrétních kroků.

"V české společnosti je poměrně velký skrytý a latentní rasismus, o kterém se vůbec nehovoří," uvedl premiér Topolánek.

K útoku na Romy ve Vítkově, po němž jsou v nemocnici tři těžce popálení lidé, mezi nimi i dvouleté dítě, se vyjádřily také  romské organizace.

"Liknavost ze stran státních orgánů i politické reprezentace země má za následek nárůst extremistického hnutí v ČR, kterého jsme svědky v posledních měsících a které přerůstá do činů nesoucích znaky terorismu," uvádějí ve své výzvě, jíž daly titul Dost.

Dokument: Celé znění výzvy romských organizací ZDE

   
 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy