Praha - Majetkové vyrovnání státu s církvemi není v současné době prioritou církve.
Tak tlumočil premiér Jan Fischer výsledek schůzky se se státním sekretářem Vatikánu Tarcisiem Bertonem, s nímž jednal při návštěvě Benedikta XVI. v Praze.
"Česká katolická církev s podporou Vatikánu má za to, že otázka majetkového vyrovnání s církví není dnes s ohledem na ekonomické podmínky její prioritou. Je připravena tato jednání teď neiniciovat, odložit je a vyčkat na ekonomické oživení," uvedl předseda vlády.
Návrh tu byl
Jeho předchůdce v koaličním kabinetu chtěl vrátit hruba třetinu majetku zabaveného po roce 1948 církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun.
Politici ale po vleklých jednáních nakonec nedosáhli konsensu a hlasování o majetkovém vyrovnání odložili de facto na neurčito. Zákon o vyrovnání se nelíbil levicovým poslancům a skupince tehdejších poslanců ODS kolem Vlastimila Tlustého.
Zejména politici KDU-ČSL byli zklamaní. Při loňské volbě prezidenta část zákonodárců za KDU-ČSL umožnila zvolení Václava Klause hlavně proto, že výměnou za své hlasy čekala od jeho volitelů podporu pro církevní restituce.
Smlouva s Vatikánem
Premiér Fischer po dnešní schůzce uvedl, že církevní restituce se v české politice znovu objeví.
"Jsem přesvědčen, že se český stát bude schopen k řešení této otázky schopen a připraven se vrátit," uvedl.
Předseda vlády jednal s Tarcisiem Bertonem i o Česko-vatikánské smlouvě, Česko ji dosud neratifikovalo.
"Oba jsme ve shodě konstatovali, že to není na zábranu dobrých bilaterárních vztahů, nebrání to dobré vzájemné komunikaci, ale současně jsme vyjádřili přesvědčení, že v řešení této otázky bude třeba pokročit," dodal.
Mám obavu, že v ODS a ČSSD pro to nebude dostatek hlasů," vyjádřil svou obavu předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.