Praha - Nezávislým prezidentským kandidátům by v příštích přímých volbách hlavy státu mohlo stačit nasbírat pouhých 8 000 podpisů namísto současných 50 000. Tyto podpisy by ale musely být ověřené.
Počítá s tím návrh ministerstva vnitra na úpravu voleb.
Nová praxe by tak měla zabránit potížím, které se objevily s minulou prezidentskou volbou, kdy na systém sběru neověřených podpisů doplatili hned dva prezidentští kandidáti - Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura.
Podle návrhu by prezidentského kandidáta mohla pro příště opět navrhovat skupina alespoň 20 poslanců nebo nejméně 10 senátorů. Nezávislého kandidáta by pak muselo podpořit nejméně 8 000 oprávněných občanů.
Ověřit správnost údajů bude podle návrhu možné dvojí cestou. "K podání prohlášení o podpoře existují dvě cesty. Jednak asistovaná na kontaktním místě veřejné správy (CzechPOINT) a jednak samostatná prostřednictvím osobní datové schránky," uvádí důvodová zpráva.
V minulé volbě přitom platilo, že z 50 000 podpisů, které musely být na peticích odevzdány, se správnost údajů ověřovala na náhodném vzorku.
Ústavní nález
Ústavní soud ve svém dřívějším nálezu uvedl, že současný zákon o volbě prezidenta obsahuje mezeru, kterou by bylo možné označit za protiústavní, pokud neukládá ověření pravosti podpisů.
"Je-li účelem petice zjištění relevantní podpory a serióznosti kandidatury, nelze je realizovat toliko způsobem, z něhož není zřejmé, zda petent uvedl skutečně svoje vlastní údaje a k nim připojil svůj vlastnoruční podpis, či zda neuvedl údaje svých rodinných příslušníků či dalších osob, jejichž osobní údaje v rozsahu požadovaném zákonem o volbě prezidenta zná," uvedl ÚS.
Ve stejném nálezu pak připustil i možnost snížit požadovaný počet podpisů, pokud bude zajištěno ověření autenticity podpisů, a tím i projevů vůle jednotlivých petentů.
Dvojí cesta k ověření
Ministerstvo vnitra navrhuje dvě možné cesty k ověření správnosti údajů. V prvním případě se člověk, který bude chtít podpořit některého z nezávislých kandidátů, bude muset osobně dostavit na kterýkoli Czech POINT.
Tam místní pracovník nejprve ověří jeho totožnost, pak si z portálu veřejné správy stáhne formulář požadovaného nezávislého kandidáta a vyplní do formuláře číslo občanského průkazu, resp. cestovního pasu. Ostatní údaje se do formuláře načtou automaticky ze základního registru obyvatel a z informačního systému evidence obyvatel.
"Pokud jde o oprávněnou osobu, bude formulář vytištěn a předložen oprávněné osobě k podpisu, čímž potvrdí souhlas s údaji uvedenými na formuláři a to, že podpora kandidatury konkrétního nezávislého kandidáta je její skutečnou vůlí," uvádí dokument.
Elektronicky vyplněný formulář pak bude z CzechPOINTU odeslán do datové schránky registračního úřadu (ministerstva vnitra) a zároveň i do datové schránky příslušného nezávislého kandidáta.
Podobně by měl fungovat i druhý způsob - podání prohlášení o podpoře prostřednictvím osobní datové schránky. "Rozdíl spočívá pouze v tom, že dotyčná osoba se nemusí nikam dostavit, pouze se přihlásí do své datové schránky, z portálu veřejné správy si stáhne elektronický formulář prohlášení o podpoře konkrétního nezávislého kandidáta a vyplní požadované údaje," stojí v návrhu.
Fotogalerie: Vítězství Zemana a porážka Schwarzenberga:
Zbývající údaje by se měly do formuláře načíst automaticky ze základního registru obyvatel a z informačního systému evidence obyvatel. Současně s tím se stejně jako v prvním případě automaticky ověří, zda je dotyčný člověk oprávněn kandidáta podpořit.
"Pokud by se nejednalo o oprávněnou osobu, neumožní systém odeslání formuláře. Jde-li o oprávněnou osobu, bude vyplněný elektronický formulář odeslán opět jak do datové schránky registračního úřadu, tak do volební datové schránky příslušného nezávislého kandidáta, o čemž obdrží oprávněný občan potvrzení do datové schránky," vysvětluje dokument.
Z textu, který má nyní vláda k dispozici, dále vyplývá, že první přímá volba prezidenta vyšla český stát na více než 600 milionů korun. "Z kapitoly Všeobecná pokladní správa bylo pro volbu prezidenta republiky konanou v roce 2012 uvolněno celkem 603,2 mil. Kč, čerpání není v současné době uzavřeno."