Plzeň - Získat minimálně 35 procent hlasů voličů dal v sobotu za úkol pro podzimní krajské volby šéf ČSSD Bohuslav Sobotka všem svým 13 hejtmanům, v jejichž volební vítězství věří.
V Moravskoslezském kraji by měl výsledek ČSSD začínat čtyřkou, protože to je region, na nějž strana velmi spoléhá a kde má tradičně silnou podporu, řekl předseda na sobotní bilanční konferenci regionů v Plzni.
"To by měl být náš realistický cíl, pokud se nechceme dostat do podobné nepříjemné situace jako v Poslanecké sněmovně po minulých volbách do sněmovny, které jsme také vyhráli, ale nakonec nás obklíčili pravicové strany," dodal.
Podle něj vláda svojí současnou politikou škodí krajům i občanům v nich a ti by to měli ve volbách zhodnotit.
Díky čtyřem novým kandidátům na hejtmana přibyla druhá žena v Libereckém kraji. Celkově se tým lídrů v krajích omladil. Většina kandidátů má zkušenosti z komunální politiky.
Kraje kvetou, stát je v krizi, tvrdí ČSSD
Politiku krajů pod vedením sociální demokracie Sobotka stejně jako první místopředseda této strany Michal Hašek chválil.
Naopak ostře zkritizoval vládu pod vedením ODS a TOP 09.
Kraje se podle Sobotky vyrovnaly s hospodářským poklesem a škrty pravicové vlády, nezadlužily se, uchránily veřejné služby a úspěšně čerpají evropské dotace.
Podobně se vyjádřil i šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Hašek. "ČSSD v uplynulých čtyřech letech prokázala, že dokáže kraje úspěšně spravovat a rozvíjet," uvedl.
Naopak stát je podle Sobotky v "totálním chaosu" a vládní škrty "roztáčejí ekonomickou spirálu smrti".
ODS a TOP 09 podle něho ohrožují svou politikou podstatu demokracie a základy státu. ČSSD by podle Sobotky budovala sociální stát, ale bez zadlužování.
Dodržovat sliby a čelit střetu zájmů
V regionech musí ČSSD podle Sobotky dodržovat sliby a čelit střetu zájmů. "Nesmíme být podezíráni z účelových regionálních bratrství s ODS řízenou zpovzdálí odesáckými kmotry," prohlásil.
Hašek v projevu nastínil hlavní body programu ČSSD v krajích. Patří k nim vytváření pracovních míst, podpora vzdělání, zachování dostupnosti zdravotní a sociální péče, modernizace dopravní infrastruktury a průhledné hospodaření.
Krajské rozpočty by měly být projednávány tak, aby rozvojové priority mohli určovat sami obyvatelé.
Podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka se krajům podařilo v posledních letech výrazně uspořit ve zdravotnictví, a to bez dopadů na kvalitu nebo dostupnost zdravotní péče a bez zvyšování spoluúčasti pacientů, jak prosazuje současná vláda.
"Cílem ČSSD je udržení dostupné a kvalitní zdravotní péče v maximálním rozsahu pro všechny občany regionu, a to i přes obrovský tlak na rušení lůžek," uvedl.
ČSSD: Stát nemá zájem o sociální služby
Hlavním cílem krajů pro další volební období je podle ČSSD zajistit dostatečné financování zdravotnictví.
Cestu ke stabilizaci financování vidí ČSSD například v nové lékové politice, propojení řízení medicíny na celostátní úrovni s organizačním řízením zdravotnictví v regionech, rozvoji elektronizace zdravotnictví a sjednocení odměňování zdravotnických pracovníků, tak, aby byl v krajských nemocnicích dostatek kvalitního a motivovaného personálu.
Problematické je také financování veškeré sociální péče. Stát podle ČSSD o sociální služby nemá zájem a kraje tam musí nedostatek peněz eliminovat.
ODS nepokládají za blízkého partnera
ČSSD chce jako nyní v krajích spolupracovat s KDU-ČSL a různými stranami nezávislých kandidátů i s KSČM, a existuje i několik koalic s ODS.
"Tady se ukazuje, že ČSSD má široký koaliční potenciál v krajích. Ale pro nás bude lepší dělat programově co nejbližší koalice a ODS se nedá pokládat za blízkého partnera, protože se snaží privatizovat veřejné služby, zdravotnictví a sociální služby v krajích, což není akceptovatelný program," řekl Sobotka.
Očekává, že vládní pravicové strany dopadnou ve volbách co nejhůře a ČSSD tak najde jiné koaliční partnery.