Udej spolupachatele a unikneš trestu, plánují poslanci

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 3. 2012 13:55
Až beztrestnost získá obviněný, který bude mít pozici "korunního svědka"
Jiří Pospíšil.
Jiří Pospíšil. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Možnost odpustit trest "korunnímu" svědkovi nebo zjednodušení a zrychlení trestního řízení. To jsou změny, které přináší novela trestního řádu.

Poslanci ji schválili na svém středečním jednání.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) k tomu poslancům řekl, že v případě, kdy by pachatel závažného trestného činu označil své spolupachatele, mohl by mu být trest zmírněn a v některých případech i prominut.

Česká republika by tak zavedla praxi podobnou té, kterou jiné země využívají například v boji proti organizovanému zločinu.

Do Senátu tedy nyní míří návrh, který rozšíří využití institutu spolupracujícího obviněného. Kromě zmíněného boje proti organizovanému zločinu by tato praxe mohla pomoci například i s objasňováním korupce.

Týkat se to však nebude vrahů a pachatelů těžkého ublížení na zdraví.

Soudce se s obviněným bude moci dohodnout

Kromě toho schválili poslanci také návrh, díky němuž bude moci státní zástupce uzavřít dohodu o vině a výši trestu s obviněným, který se k činu přizná.

Výjimkou budou trestné činy, u nichž v případě potrestání hrozí odnětí svobody až na deset let.

Hlavním účelem této úpravy má být snaha zrychlit soudní řízení a ulehčit práci soudům.

Novinka počítá s tím, že pokud se obviněný dozná, žalobce mu může navrhnout přiměřený trest, případně ochranné opatření a také rozsah a podobu náhrady způsobené škody.

Dohodu by pak schvaloval soud bez nařízení hlavního líčení, potvrdit by ji ale nemusel. Proti tomuto rozhodnutí soudu by nebylo možné odvolání.

 

Právě se děje

před 14 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy