Viníci těžkých nehod se nebudou muset zpovídat u soudu

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
27. 9. 2011 15:45
Ministr spravedlnosti prosadil dohodu o vině a trestu, má ulehčit přetížené justici
Dopravních nehod by se dohoda měla týkat nejčastěji.
Dopravních nehod by se dohoda měla týkat nejčastěji. | Foto: HZSPK

Praha - Případy závažných dopravních nehod by napříště už nemusely nutně vždy končit před soudem.

Vláda chce rozšířit možnosti pro odklon od trestního stíhání v případech, kdy pachatel přizná svou vinu a napraví ji.

A právě dopravních nehod by se to mělo týkat nejčastěji. Návrh zákona teď míří do sněmovny.

Novela trestního řádu z dílny ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) by zavedla nový institut - "dohodu o vině a trestu". Sjednal by ji s obviněným státní zástupce a obhájce poškozených.

Dohoda by sjednávala způsob trestu - například ochranné opatření nebo dobrovolný závazek, že obviněný nebude po určitou dobu řídit auto, a zároveň i způsob odškodnění obětí.

Následně by ovšem dohodu obou stran pod patronací státního zástupce musel posvětit soud, který by ji pochopitelně schválit nemusel, pokud by měl dojem, že je ohledně výše trestu nepřiměřená.

Možnost takové dohody by ale nebyla možná u takových trestných činů, jako je úmyslné usmrcení člověka nebo vražda novorozence.

Vláda si od toho slibuje, že to odlehčí soudům a zároveň pomůže i obětem, které tak nebudou muset chodit opakovaně k soudu.

Dobrovolné omezení

Novela ale vychází vstříc i těm případům, kdy třeba řidič způsobí závažnou dopravní nehodu, případ by ani před soud nemusel, ale přiměřeným trestem je omezení činnosti pachatele. To státní zástupce nemůže udělat, pokud pachatele nezažaluje.

"Reakce na spáchaný skutek pak přichází opožděně a dochází i k stigmatizaci pachatele v podobě formálního odsouzení včetně záznamu do Rejstříku trestů, což nemusí být vždy adekvátní reakcí na charakter a závažnost spáchané trestné činnosti a osobu pachatele," píše ministerstvo spravedlnosti ve svém zdůvodnění, proč chce změnu prosadit.

Dohoda o vině a trestu by umožnila pachatelovu činnost omezit a přitom nehnat případ před soud.

Beztrestnost pro člena gangu

Novinka by zároveň zpřesnila podmínky, za kterých může například člen organizované skupiny získat postavení "spolupracujícího obviněného". Jinými slovy pachatele, který tím, že vypovídá proti svým komplicům, může dostat nižší trest.

Ministerstvo spravedlnosti teď navrhuje, aby ve výjimečných případech - když pomůže rozkrýt organizovanou skupinu nebo svou výpovědí a spoluprací zabrání, aby skupina trestný čin vůbec provedla - mohl získat až beztrestnost.

Ministerstvo si od toho slibuje, že pachatelé budou mít ještě větší motivaci spolupracovat s policií.

Podmínkou by ovšem bylo, že trestný čin, který už "spolupracující obviněný" spáchal, nebyl větší než ten, který pomůže odhalit nebo zmařit.

 

Právě se děje

Další zprávy