Za braní úplatků půjdou úředníci do vězení až na 10 let

ČTK ČTK
2. 3. 2011 13:33
Vládní kabinet posvětil i možnost použít v závažných případech odposlechy
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Za braní úplatků bude úředním osobám hrozit až deset let vězení a k odhalovaní závažné korupce spojené s úplatkářstvím bude možné použít odposlechy.

Koaliční kabinet se na tom ve středu shodl při schválení novely trestního zákoníku zvyšující postihy úředních osob za braní úplatků, zneužití pravomocí a pletichy v insolvenčním řízení. Změny jsou v souladu s protikorupční strategií vlády.

Normu nyní posoudí sněmovna a Senát.

"Důležité je i doplnění rozšíření domácího vězení jako alternativního trestu," řekl po jednání vlády ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil s tím, že novela umožní za jistých podmínek propustit vězně odsouzené za méně závažné trestné činy do domácího vězení.

Novela také umožňuje soudu rozhodnout o uložení zabezpečovací detence širší skupině pachatelů zločinů. Upravuje i přeměnu ústavního ochranného léčení na zabezpečovací detenci, a to těm pachatelům, kteří narušují léčbu, nebo se jí odmítají podrobit a jejich pobyt na svobodě je pro společnost nebezpečný.

Do vězení až na deset let

Podle novely trestního zákoníku bude moct za přijetí úplatku soud vyměřit až desetiletý trest jako za zvlášť závažný zločin. Nyní se trestní sazba za přijetí úplatku úřední osobou pohybuje mezi dvěma až osmi lety.

"V případě recidivy hrozí pachateli takového trestného činu, je-li úřední osobou, i mimořádné zvýšení trestu odnětí svobody. Pro úplnost je třeba uvést, že je-li vedeno trestní řízení pro zvlášť závažný zločin, může být soudem vydán příkaz k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, což v případě korupčního jednání bude zvlášť důležité pro odhalování této trestné činnosti," uvedli autoři návrhu.

Zvýšení trestů za přijetí úplatku je součástí vládní strategie boje proti korupci. Koaliční závazek má naplnit i navýšení trestní sazby za zneužití pravomoci úřední osoby.

Vyšší trest, než současných šest měsíců až tři léta, má hrozit úředním osobám například za úmyslné způsobení škody, překročení pravomoci či nesplnění povinností. Ze dvou až deseti let stoupnou sazby za předchozí činy v případě, že pachatel způsobí svým činem značnou škodu.

Výčet trestních činů, u kterých by měla být trestní sazba za korupční jednání u úředních osob zpřísněna, návrh trestního zákoníku doplňuje o sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a pletichy při veřejné dražbě.

Novela, která má podle Pospíšila začít platit ihned po projití legislativním procesem, obsahuje také nové znění skutkových podstat trestných činů poškození a ohrožení životního prostředí a poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy