Souboj o šéfa ČSSD je prý dohodnut, Hašek to odmítá

Martina Machová Martina Machová
3. 3. 2011 11:50
Dva týdny před volebním sjezdem ČSSD roste souboj o přízeň delegátů
Bohuslav Sobotka a Michal Hašek spolu s Milanem Urbanem
Bohuslav Sobotka a Michal Hašek spolu s Milanem Urbanem | Foto: Petr Protivánek

Praha - Dva týdny před volbou nového šéfa ČSSD se uvnitř nejsilnější opoziční strany přiostřují zákulisní hry. Ta momentální se vede o to, zda si oba hlavní aspiranti na předsedu Bohuslav Sobotka a Michal Hašek chtějí už před sjezdem volbu dohodnout.

Mf Dnes uvedla, že podle dohody přenechá Hašek Sobotkovi místo předsedy a soupeř mu za to zaručí post prvního místopředsedy.

Michal Hašek však na dotaz Aktuálně.cz takovou možnost popřel: "Je to někým připravený virtuální příběh, který má před sjezdem někomu pomoci a druhému uškodit," řekl Michal Hašek.

Jeho soupeř Bohuslav Sobotka na přímou otázku, zda on nebo jeho blízcí s takovou nabídkou Michala Haška oslovili, nebo naopak podobnou nabídku dostli, odpověděl, že "takové spekulace k předsjezdovému období patří."

"Není na tom nic nového. O tom, že by kandidát na předsedu, který ve sjezdovém souboji neuspěje, měl kandidovat na statutárního místopředsedu, se ve straně debatuje celou dobu. A tato myšlenka má mezi členy silnou podporu," dodal.

Informace o dohodě ve prospěch Sobotky uzavřená ještě před sjezdem nahrává právě úřadujícímu předsedovi. Jihomoravský hejtman Michal Hašek je chápán jako vyzyvatel a pokud by smír uzavřel ještě před skutečným změřením sil, je pravděpodobné, že by jej opustili i jeho současní spojenci.

Škromach nic neví

Citovaný list odvolává informace o dohodě na nejemenované zdroje z ČSSD, které podle něj pocházejí jak z řad Haškových, tak Sobotkových podporovatelů.

Vlivný sociální demokrat Zdeněk Škromach, který patří ke straníkům podporujícím Haška, pro Aktuálně.cz dohodou, podle níž by se Hašek předev vzdal postup předsedy, vyloučil.

"Jako jedinou možnou dohodu vnímám, že úspěšný kandidát podpoří protikandidáta na prvního místopředsedu, což ostatně již oba deklarovali," sdělil Aktuálně.cz

Šance do voleb předsedy jsou zatím velmi vyrovnány. Krajské nominace, v nichž regionální organizace doporučují svým delegátům komu dát hlas, skončily remízou 7:7.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy