Praha - Poslanci zamítli v prvním čtení návrh státního rozpočtu pro rok 2009. Stalo se tak vůbec poprvé v historii České republiky.
Sněmovnou zazněl po nepřehledném hlasování bouřlivý potlesk opozičních poslanců, který doprovázel smích. Milan Urban (ČSSD) komentoval výsledek jednoznačně. "Vláda by měla rozpočet sama stáhnout z jednání a předložit s novými čísly, která odpovídají."
"To je ten nejhloupější výsledek, který mohl přijít," glosoval závěr hlasování rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý. "Přišel proto, že vláda nepochopila, že východiskem je úprava parametrů podle skutečnosti," je přesvědčen.
Nelíbilo se mi jednání pana Tluchoře, říká Jakubková
Po hlasování se přihlásila poslankyně Eva Dundáčková (ODS), která chtěla hlasování opakovat s tím, že se spletla. Neuspěla.
S námitkou, že se při hlasování spletl, vystoupil také nezařazený poslanec Petr Wolf. "Zpochybnil jsem hlasování tak, jak je to běžné. Spletl jsem se, zdržel jsem se, když se jednalo o návrhu pana Tlustého, pak jsem v tom dalším hlasování rozpočet podpořil," vysvětlil odpadlík z řad ČSSD. Ale ani jeho sněmovna nevyslyšela.
Zelená rebelka Věra Jakubková poté pronesla na plénu, že se po jednání s ministrem Kalouskem rozhodla podpořit rozpočet, ale nehodlá podporovat "metody předsedy klubu ODS Petra Tluchoře". "Nelíbilo se mi, jak pan Tluchoř upozorňoval pana Wolfa, že má hlasování jinak. Mě se nelíbí, co dělá kolega Wolf, ale ta forma, takový nátlak by tady neměl být, já takové způsoby ve sněmovně nechci," vysvětlila, proč nepodpořila přijetí námitky k hlasování.
A obě zelené poslankyně rovněž odmítly opakovat hlasování kvůli námitkám Wolfa a Dundáčkové.
Dilema: Půjde dál, nebo ne?
"Ohrožuje to tuto zemi i tuto koalici," řekl bezprostředně po hlasování ministr financí Miroslav Kalousek. "Návrh rozpočtu v prvním čtení nebyl vládě ani vrácen, ani nebyly schváleny závazné ukazatele. Troufnu si říct, že jsem si naprosto jist tím, že rozpočet postupuje do druhého čtení, nicméně bez schválených ukazatelů, což při míře odpovědnosti některých poslanců výrazně zvyšuje míru rizika na neúsporný rozpočet," vysvětlil.
Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek ovšem s něčím takovým nesouhlasí. "Myslím, že je to špatný výklad ministra Kalouska, že rozpočet postoupil do dalšího kola. Snaží se zachránit alespoň něco, průvodní desky. Podle mě nemá tato vláda co nabídnout a musí sepsat zcela nový rozpočet," oponoval ministrovu výkladu.
Sněmovna vyhlásila patnáctiminutovou pauzu, během níž se měli problémem zabývat právníci.
Je ale pravděpodobné, že ho nevyřeší. Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) proto navrhl, aby se vše řešilo ve středu na politickém grémiu.
Kalousek reagoval, že k tomu nevidí důvod. "Je to bezprecedentní situace, která se týká zákona, který je exekutivní normou. Tento zákon se projednává jiným způsobem než ostatní. Je možné buď schválit základní parametry nebo jej vrátit vládě s tím, že jej má přepracovat. To jsou jediné dvě možnosti," tvrdí.
Sněmovna podle něj neudělala ani jedno, ani druhé, takže podle něj platí, že rozpočet postupuje dál.
"Měly by vychladnout hlavy a nastoupit právníci, aby stanovili konečný postup, jak se nyní se situací vyrovnat," řekl předseda klubu ČSSD Michal Hašek. Strana si posléze vzala přestávku a projednávání přerušila do zítřka.
"Nelze svalovat na opozici, že něco zkazila. Je to problém předsedy vlády," řekl předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.
Opozice brojí od počátku
Opozičním poslancům se návrh rozpočtu nezamlouvá od samotného začátku. Ministerstvo financí totiž počítá s vyšším růstem ekonomiky, než předvídají odborníci. Ti varují, že HDP poroste mnohem menším tempem než 4,8 %, se kterými počítá rozpočet.
Ve druhém čtení každý poslanec musí navrhovat nové výdaje oproti úspoře na straně druhé, protože jsou schváleny základní parametry. Ale to nyní neplatí, protože sněmovna dnes neschválila právě tyto základní parametry.