Filip pomáhá zájmům Ruska, chceme ho odvolat z vedení sněmovny, navrhuje TOP 09

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
5. 5. 2020 12:51
Někteří poslanci chtějí opětovně řešit výroky místopředsedy Poslanecké sněmovny šéfa KSČM Vojtěcha Filipa. Návrh z konce loňského roku nezískal podporu většiny poslanců, nový pokus oznámila v úterý předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Začali jsme sbírat podpisy k jednání, na kterém by mohl být odvolaný z funkce," sdělila. Hnutí ANO, která má nejvíce poslanců, návrh nepodpoří.
Předseda komunistů Vojtěch Filip se zatím může spoléhat mimo jiné na podporu hnutí ANO
Předseda komunistů Vojtěch Filip se zatím může spoléhat mimo jiné na podporu hnutí ANO | Foto: Jakub Plíhal

I kdyby se poslancům TOP 09 podařilo sesbírat dostatek podpisů, které jsou potřebné k tomu, aby bod o odvolání Filipa byl zařazený do programu jednání, nemají příliš velké šance záměr prosadit. Za Filipem totiž stále stojí většina Poslanecké sněmovny, tedy kromě jeho komunistického klubu také poslanci hnutí ANO, ČSSD a SPD.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové má ale i tak smysl usilovat o jeho odchod z postu místopředsedy Poslanecké sněmovny.  

"Každý poslanec, kterému záleží na důvěryhodnosti Poslanecké sněmovny, by měl hlasovat o odvolání Filipa, pomáhá zájmům Ruské federace," uvedla s poukázáním na Filipova vystoupení, ve kterých fakticky souhlasí s ostrými útoky ruských činitelů vůči České republice a jejích politikům.

Oslavují fašismus, řekl Filip o pražských politicích

Důvodem nového pokusu o Filipovo odvolání jsou jeho poslední výroky, které pronesl ke kauze kolem odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v náměstí na Praze 6. Šéfka topky například připomněla, že pod policejní ochranou jsou pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a také starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).

Rusko kritizuje Koláře kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Hřiba kvůli rozhodnutí magistrátu přejmenovat náměstí Pod Kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi. Novotný je terčem kvůli památní desce protisovětským vlasovcům, kteří se podíleli na konci druhé světové války na osvobození Prahy. Ruští činitelé pohrozili těmto politikům trestním stíháním.

Podle týdeníku Respekt do Česka také přijel s diplomatickým pasem pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricin. Moskva to dementovala jako novinářskou kachnu. Diplomatův příjezd potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle Adamové by měl být tento muž vyhoštěn.

Filip k informaci o ruském agentovi ve víkendové debatě řekl, že bezpečnostní experti jako někdejší šéf vojenské rozvědky Andor Šándor to odmítli; prý "takovou blbost ještě nečetli". Kritizoval současně pražské politiky. "Oni jsou ti, kteří tady oslavují fašismus. Postavit památník vlasovcům je jako postavit pomník fašismu," uvedl.

Podporu odvolání Filipa už vyjádřili Piráti, jejich poslanec Jan Lipavský v úterý po poledni řekl, že to není poprvé, co Filip svými výroky dělá sněmovně ostudu. Podobně reagovali občanští demokraté, kteří zároveň upozornili, že při současném politickém složení sněmovny není šance, aby návrh prošel. To ostatně potvrdilo stanovisko předsedy poslaneckého klubu hnutí  ANO Jaroslava Faltýnka, podle kterého jsou důležitější body než je ten o Filipovi.  

Loni vystoupil proti Filipovi poslanec ČSSD Dolínek

Za Filipem stojí kromě jiných samotný předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), který udělal z Filipa svého zástupce v případech, že je mimo Českou republiku.

"Komunistická strana nominovala někoho na ten post, byla dohoda, že to budeme respektovat jako poslanecké kluby, a došlo k této volbě. Je to zkušený politik, vyjadřuje se korektně," prohlásil Vondráček loni, když požadoval odchod Filipa z vedení sněmovny poslanec ČSSD Petr Dolínek.

"Jsme svědky vysmívání se poslaneckému slibu, pošlapávání základní lidské slušnosti a pohrdání demokracií. To si podle mne většina z nás nemůže nechat líbit," prohlásil na adresu Filipa Dolínek. 

Dolínkovi se nelíbilo například to, že Filip hájil komunistický puč v roce 1948 nebo výroky ruského ministra Vladimira Medinského, který označil starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře za nacistu, a to v souvislosti se sporem o budoucnost pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Dolínek nakonec nenavrhoval přímo odchod Filipa z vedení sněmovny, ale chtěl, aby sněmovna chování Filipa probrala.

Komunista Filip ale tehdejší pokus ustál. Podle protokolu o hlasování bylo pro projednání výroků 65 poslanců, což nestačilo. Z nejsilnějšího klubu, klubu hnutí ANO, nebyl pro ani jediný poslanec. Dokonce ani Dolínkovi sociální demokraté návrh ve většině nepodpořili, kromě Dolínka byl pro jen první místopředseda strany Roman Onderka. Jan Chvojka, Jan Birka a Antonínek Staněk byli přímo proti, další členové klubu se zdrželi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy