Česko porušilo dohodu. Chceme dialog o pomnících, tvrdí Rusko po odstranění Koněva

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2020 16:44
Rusko navrhuje České republice zahájit dialog na téma ochrany památníků s cílem zabránit dalšímu zhoršování vztahů mezi oběma zeměmi. Podle agentury TASS to sdělilo ruské ministerstvo zahraničí. V pozadí návrhu je trvající přesvědčení Moskvy o tom, že odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6 znamená porušení mezinárodněprávních závazků českého státu. To Praha důrazně odmítá.
Foto: ČTK

"Navrhujeme českým partnerům využít mechanismy dvoustranného dialogu k plnění závazků státních orgánů při ochraně památníků. Oficiální odmítnutí tohoto návrhu Prahou zhorší již beztak obtížné ovzduší našich vztahů," citoval TASS ze sdělení ruské diplomacie.

Ministerstvo trvá na tom, že odstranění památníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 bylo porušením dohody o přátelských vztazích z roku 1993. A Rusko se podle úřadu upozorněním na toto porušení dohody do vnitřních záležitostí Česka nevměšovalo.

Taková tvrzení jsou "neudržitelná a nepodložená". "Nezávislost orgánů místní samosprávy nezbavuje stát povinnosti plnit své mezinárodněprávní závazky," uvedlo podle agentury rovněž ministerstvo.

Česká diplomacie už dříve uvedla, že odstranění sochy maršála Koněva neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. Ministr zahraničí Tomáš Petříček dal také najevo, že Česká republika je připravena jednat o přesunu Koněvovy sochy do Ruska, jak o to ruská strana projevila zájem.

Ruské velvyslanectví v Praze připustilo, že "budování jakýchkoliv pomníků je samozřejmě vnitřní záležitostí státu, jehož občané si vybírají své hrdiny sami". Nicméně odstranění Koněvova pomníku a instalace pamětní desky vlasovcům, "komplicům válečných zločinců", je podle ambasády "jasný ústupek těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války".

Kolář: Praha je bojištěm hybridní války

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář v otevřeném dopise předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové zopakoval své stanovisko, že na odstranění sochy není nic zvláštního, "protože socha je majetkem městské části a ta je oprávněna s ní nakládat v souladu s českým právem".

"Akt sejmutí sochy z piedestalu ovšem vyvolal zcela nepatřičnou reakci Ruské federace, která se v reakci na toto zcela legální rozhodnutí Prahy 6 rozhodla reagovat vyhrožováním a zcela nepatřičným vměšováním se do vnitřních záležitostí Prahy 6, Prahy jako takové a ve finále celé České republiky," napsal Kolář.

Předsedkyni Evropské komise také vyzval, aby se zasadila o to, že Evropa odsoudí ruské útoky na členské státy Evropské unie. Rusko podle něj vede proti EU hybridní válku, jejímž bojištěm se aktuálně stala Praha.

"Rusové nás již rok označují za nacisty, já osobně jsem podle jejich oficiálních představitelů 'Gauleiter', ruská ambasáda v Praze a ruští oficiální činitelé vyzývají české občany prostřednictvím sociálních sítí a dezinformačních webů k fyzické likvidaci těch, kdo v odstranění sochy 'mají prsty'," poznamenal starosta. Gauleiter byl vůdce regionální pobočky nacistické strany NSDAP.

Rusko podle Koláře obviňuje západní země z falšování historie a přepisování dějin a vede proti EU hybridní válku. "Chování, jaké známe z dob Sovětského svazu, je pro naši civilizaci neakceptovatelné a nesmí být tolerováno. Pokud budeme jako Evropa tomuto pseudovelmocenskému tlaku východního obra na hliněných nohách ustupovat, nebude to znamenat nic jiného než pomalé, ale jisté zhroucení liberální demokracie," napsal Kolář.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy