První máj poprvé bez oslavy komunistů. Připomenou si ho jen přes video

ČTK ČTK
27. 4. 2020 11:35
Místo tradičního velkého setkání v Praze i na dalších místech Česka si komunisté kvůli epidemii koronaviru letos 1. květen jako Svátek práce připomenou pouze videozdravicí předsedy Vojtěcha Filipa.
Foto: Ondřej Besperát

Filip řekl, že se chystá natočit a na sociálních sítích prezentovat projev. Doufá, že příští rok se komunisté k tradici vrátí. Jen omezeně si KSČM v těchto dnech připomíná také výročí konce druhé světové války, od kterého uplyne 75 let.

"Ve dvojicích chodíme s kytičkou k pomníkům," uvedl Vojtěch Filip. Epidemie a s ní související omezení shromažďování tak bude znamenat komornější oslavy, při kterých komunisté připomínají roli někdejšího Sovětského svazu v osvobozování Československa.

První máj oslavili komunisté netradičně už loni, když se u příležitosti Svátku práce místo na pražském Výstavišti sešli na náměstí Jiřího z Poděbrad. Uchýlili se tam kvůli rekonstrukci Křižíkovy fontány, která je tradičním místem jejich setkání.

S ohledem na menší prostor byl skromnější i doprovodný program. Setkání se tehdy zúčastnily zhruba tři až čtyři stovky lidí, mezi nimi i někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Akci tenkrát komunisté spojili s představením kandidátů do evropských voleb. Na řečníky pískali a křičeli protikomunističtí demonstranti, kteří se shromáždili několik metrů za pódiem (průběh loňských oslav 1. máje si připomeňte zde).

V hlavním městě neproběhnou v omezeném počtu zřejmě ani další původně ohlášená setkání. "Veškerá hlášená shromáždění máme na webu," odpověděl mluvčí magistrátu Vít Hofman na dotaz Aktuálně.cz, zda nejsou nahlášeny ani akce do deseti lidí.Na webu magistrátu jsou všechny nahlášené akce přeškrtány a zrušeny.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Benešová navrhne vládě nového nejvyššího státního zástupce do konce června. Bude to někdo ze současných žalobců, řekla v televizi CNN Prima News.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Pouliční oslavy v bavorském Augsburgu se zvrhly v násilnosti, policie je rozháněla několik hodin

Policie v noci na neděli vyklidila centrum bavorského Augsburgu, když se pouliční zábava především mládeže zvrhla v násilnosti. Zraněno bylo 15 policistů a zranění jsou také mezi slavícími, informovala bavorská rozhlasová stanice BR24, podle které se na historické Maximilianstrasse v centru města a v jejím okolí pohybovalo na 1400 lidí. Zábavu doprovázela mohutná konzumace alkoholu a podle policie postupně rostla agresivita. Zvrat nastal po půlnoci, když výtržníci rozbili čelní sklo sanitky, která mířila na místo jedné rvačky a snažila se projet davem.

Podle velitele policejní akce Andrease Schaumaiera "masivním způsobem propuklo násilí a nezbývalo, než Maxstrasse vyklidit". Po opakované výzvě, aby se lidé rozešli, policisté nakonec použili pepřové spreje a obušky. Jejich zásah trval několik hodin. 

Augsburg je třísettisícové město na jihozápadě Bavorska s velkou komunitou vysokoškolských studentů. Úřady, které mají dlouhodobě špatné zkušenosti s nočními večírky pod širým nebem, se v posledních dnech snažily mimo jiné zpřísnit omezení prodeje nápojů ve skleněných obalech v centru města ve večerních a nočních hodinách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy