První máj poprvé bez oslavy komunistů. Připomenou si ho jen přes video

ČTK ČTK
27. 4. 2020 11:35
Místo tradičního velkého setkání v Praze i na dalších místech Česka si komunisté kvůli epidemii koronaviru letos 1. květen jako Svátek práce připomenou pouze videozdravicí předsedy Vojtěcha Filipa.
Foto: Ondřej Besperát

Filip řekl, že se chystá natočit a na sociálních sítích prezentovat projev. Doufá, že příští rok se komunisté k tradici vrátí. Jen omezeně si KSČM v těchto dnech připomíná také výročí konce druhé světové války, od kterého uplyne 75 let.

"Ve dvojicích chodíme s kytičkou k pomníkům," uvedl Vojtěch Filip. Epidemie a s ní související omezení shromažďování tak bude znamenat komornější oslavy, při kterých komunisté připomínají roli někdejšího Sovětského svazu v osvobozování Československa.

První máj oslavili komunisté netradičně už loni, když se u příležitosti Svátku práce místo na pražském Výstavišti sešli na náměstí Jiřího z Poděbrad. Uchýlili se tam kvůli rekonstrukci Křižíkovy fontány, která je tradičním místem jejich setkání.

S ohledem na menší prostor byl skromnější i doprovodný program. Setkání se tehdy zúčastnily zhruba tři až čtyři stovky lidí, mezi nimi i někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. Akci tenkrát komunisté spojili s představením kandidátů do evropských voleb. Na řečníky pískali a křičeli protikomunističtí demonstranti, kteří se shromáždili několik metrů za pódiem (průběh loňských oslav 1. máje si připomeňte zde).

V hlavním městě neproběhnou v omezeném počtu zřejmě ani další původně ohlášená setkání. "Veškerá hlášená shromáždění máme na webu," odpověděl mluvčí magistrátu Vít Hofman na dotaz Aktuálně.cz, zda nejsou nahlášeny ani akce do deseti lidí.Na webu magistrátu jsou všechny nahlášené akce přeškrtány a zrušeny.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy