Výroky komunisty Filipa překročily únosný rámec, řekl Dolínek a žádal otevřít debatu

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 9. 2019 16:01
Poslanec ČSSD Petr Dolínek na úterním jednání sněmovny navrhl poslancům, aby se zabývali výroky předsedy KSČM a prvního místopředsedy sněmovny Vojtěcha Filipa, které se mimo jiné týkají jeho hodnocení událostí v roce 1948 a 1968 v Československu. S návrhem však souhlasilo jen 65 poslanců.
Nevystupuji jako poslanec ČSSD, prohlásil poslanec ČSSD Petr Dolínek.
Nevystupuji jako poslanec ČSSD, prohlásil poslanec ČSSD Petr Dolínek. | Foto: Ludvík Hradilek

Dolínkovi se nelíbí například to, že Filip hájil komunistický puč v roce 1948 nebo výroky ruského ministra Vladimira Medinského, který označil starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře za nacistu, a to v souvislosti se sporem o budoucnost pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Dolínek chtěl, aby sněmovna chování Filipa probrala.

"Výroky některých místopředsedů sněmovny překročily únosný rámec. Jsme svědky vysmívání se poslaneckému slibu, pošlapávání základní lidské slušnosti a pohrdání demokracií. To si podle mne většina z nás nemůže nechat líbit," prohlásil Dolínek, který upozorňoval, že návrh na projednání Filipových výroků nepřednáší jako poslanec ČSSD, ale mluví za pražské voliče, kteří se cítí výroky Filipa dotčeni.

Sociální demokraté jsou totiž s komunisty na "jedné lodi" a obvykle na sebe ve sněmovně neútočí. ČSSD je součástí vládní koalice s ANO, která existuje jen díky toleranci komunistů. Vystoupení Dolínka se tak vymykalo tomu, jak se jinak poslanci ČSSD ke komunistům chovají.

"K mé osobní lítosti už téměř neřešíme, že v nejvyšších ústavních funkcích nás zastupují lidé s minulostí agentů zpravodajských služeb či tajné státní bezpečnosti komunistického režimu. Co je moc, je ale moc," pokračoval Dolínek v narážce na Filipa, který byl registrovaný jako spolupracovník Státní bezpečnosti. 

Pokud jde o konkrétní výroky, Dolínek vzpomněl Filipův nedávný výrok, že prý komunistický puč v roce 1948 bylo pouze masivní vystoupení lidí vůči tehdejšímu zmatku ve společnosti, které bylo v souladu s ústavou. "Jako sociální demokrat jsem dvojnásobně znepokojený. Nikdy nebylo vůči sociálním demokratům vyjádřeno něco jako pokora a omluva za to, co se dělo našim členům v těchto letech," uvedl Dolínek a zalitoval, že komunisté neučinili ani žádné veřejné pokání.   

Následně se Dolínek ohradil také proti dalším slovům Filipa, že vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 byl jen "realizací tehdy platných mezinárodních smluv". "Moji rodiče i další si pamatují rok 1968. Byla to okupace," uvedl Dolínek s tím, že následné demonstrace lidí byly násilím komunistického režimu na vlastních lidech. 

"Svoboda slova je jedna z nejvyšších hodnot. Ale musíme si tuto svobodu hájit tím, že dáme jako poslanci najevo, že porušování poslaneckého slibu je nepřijatelné, a na lži o historii budeme reagovat. Pokud dokážeme, že hájíme etické principy a hodnoty našeho státu, tak to povede ke kultivaci," přesvědčoval Dolínek ostatní poslance a argumentoval také tím, že Filip jako místopředseda sněmovny zastupuje všechny poslance. "Měl by zvažovat, jak hovoří," podotkl Dolínek.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy