Praha - Pokud se Česká republika po případném zprovoznění amerického radaru v Česku rozhodne, že už nechce mít základnu Spojených států na svém území, budou mít Američané dva roky na to, aby z Brd odešli.
Radar však už ve druhém roce nebude moci fungovat.
Vyplývá to ze smlouvy, na jejímž znění už se obě strany dohodly a která je připravena k podpisu.
Smlouva, do níž mělo Aktuálně.cz možnost nahlédnout, stanoví oběma stranám roční výpovědní lhůtu. Další rok mají Amričané na to, aby základnu opustili. V tomto období už však nesmějí radar aktivovat, pokud s tím nebude Česko výslovně souhlasit.
"Platnost této dohody může být ukončena kteroukoliv ze stran jeden rok ode dne doručení písemné výpovědi druhé straně diplomatickou cestou. Po ukončení platnosti této dohody mají Spojené státy 12 měsíců na dokončení stažení svého personálu, vybavení a vojenského materiálu. Pokud se strany nedohodnou jinak, v průběhu stahování nelze aktivovat radar," stojí ve smlouvě.
Dohodu uzavírají obě země na dobu neurčitou.
Jak smlouva vypadá?
- bilaterální smlouva mezi ČR a USA má třicet stran, její součástí je i mapa s místem, kde má radar stát
- smlouva má celkem 18 článků, ve kterých strany dohadují například to, kdo bude radarovou stanici řídit, kdo zajistí její bezpečnost, upravuje vlastnictví majetku, účel a rozsah základny nebo řeší otázku velení a řízení protiraketové obrany
- vláda má už hotovou důvodovou zprávu, ve které popisuje a vysvětluje jednotlivé části smlouvy
- smlouvu podepíše za českou stranu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a ministryně obrany Vlasta Parkanová
Maximum: 250 Američnů
Smlouva také jasně říká, že příslušníků ozbrojených sil USA bude v Česku maximálně 250.
Na základně ale nebudou jen Američané. Bilaterální dohoda počítá s tím, že na radarové základně bude přítomen i český velitel, který bude mít na základně i svoji kancelář.
Češi by pak měli být informováni o tom, co Američané přesně monitorují a dělají.
"Spojené státy budou poskytovat situační přehled o operacích protiraketové obrany," zavazují se Američané ve smlouvě.
Velet budou USA
Smlouva také jasně říká, že Spojeným státům přísluší výhradní velení a řízení operací protiraketové obrany na radarové základně, která má vyrůst v Brdech.
A je to právě tato věta, která může znamenat pád smlouvy ve sněmovně.
Problém s ní mají někteří poslanci za Stranu zelených. Například ministr školství Ondřej Liška totiž pro radar požaduje přímo integraci do řízení a velení NATO. Tuto podmínk text dojednané smlouvy nesplňuje.
Čtěte detaily: Exkluzivně: Co stojí ve smlouvě o radaru
Smlouvu měla v těchto dnech podepsat v Česku ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Pro nabitý program nakonec svoji návštěvu odložila. Smlouva tak bude podepsána zřejmě až v první dekádě června.
Zatím také zbývá dojednat druhou smlouvu SOFA, která přesně vymezuje podmínky pobytu Američanů v České republice.