Exkluzivně: Co stojí ve smlouvě o americkém radaru

Kateřina Eliášová
6. 5. 2008 8:00
Radaru bude velet USA, integrace do NATO se nekoná

Praha - Spojeným státům přísluší výhradní velení a řízení operací protiraketové obrany na radarové základně, která má vyrůst v Brdech. Přesně tato věta stojí v bilaterální smlouvě mezi USA a Českou republikou, kterou měla redakce Aktuálně.cz možnost vidět.

A je to právě tato věta, která může znamenat pád smlouvy ve sněmovně.

Problém s ní mají někteří poslanci za Stranu zelených. Například ministr školství Ondřej Liška totiž pro radar požaduje přímo integraci do řízení a velení NATO. Tato podmínka ale ve smlouvě není.

Ondřej Liška, Kateřina Jacques a Martin Bursík (zleva doprava) ve sněmovně.
Ondřej Liška, Kateřina Jacques a Martin Bursík (zleva doprava) ve sněmovně. | Foto: Ondřej Besperát
V souvislostech:
Bursík: Zelení budou o radaru hlasovat podle svědomí
Schválení smlouvy o radaru je ve sněmovně dál nejisté
Češi a Američané získali souhlas NATO s radarem

"Strany (USA a ČR - pozn.red.) podpoří těsnou koordinaci mezi NATO a Spojenými státy při vývoji jejich schopností protiraketové obrany," stojí ve smlouvě. "Spojené státy mají plně v úmyslu, aby systém protiraketové obrany Spojených států byl schopný operační součinnosti s rozvíjejícími se schopnostmi protiraketové obrany NATO a aby byl jejich nedílnou součástí," píše se také.

A do třetice. "Vedle pokračující účasti České republiky a Spojených států v programech NATO strany hodlají dále rozpracovávat a rozvíjet dvoustrannou bezpečnostní spolupráci," stojí v článku III. Dohody mezi USA a ČR.

Schwarzenberg: Dojednaná dohoda stačí

Fakta
Autor fotografie: repro Aktuálně.cz

Fakta

  • bilaterální smlouva mezi ČR a USA má třicet stran, její součástí je i mapa s místem, kde má radar stát
  • smlouva má celkem 18 článků, ve kterých strany dohadují například to, kdo bude radarovou stanici řídit, kdo zajistí její bezpečnost, upravuje vlastnictví majetku, účel a rozsah základny nebo řeší otázku velení a řízení protiraketové obrany
  • vláda má už hotovou důvodovou zprávu, ve které popisuje a vysvětluje jednotlivé části smlouvy
  • smlouvu podepíše za českou stranu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a ministryně obrany Vlasta Parkanová

Bezprostředně po zasedání summitu NATO v Bukurešti, které se konalo začátkem dubna, komentoval obsah smlouvy ministr zahraničí Karel Schwarzenberg tak, že radar bude integrální součástí jakékoliv budoucí protiraketové obrany zemí NATO.

Zatímco šéf zelených Martin Bursík to považoval za úspěch strany zelených, neboť to byla jejich podmínka, ministr Liška se netajil tím, že je to málo. A to i přesto, že Karel Schwarzenberg vyjádřil přesvědčení, že dosažená dohoda vychází požadavku zelených vstříc.

Liška už dříve řekl, že by ve smlouvě přivítal formulaci, že USA a ČR budují radar s cílem inegrovat jej do struktur NATO a NATO by samo muselo celý projekt přijmout za svůj. To se ale v nejbližším roce pravděpodobně nestane.

To, že pro americkou stranu je jen těžko představitelné, aby brdský radar spadal pod velení NATO, potvrdil v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéfvyjednavač ministryně zahraničí USA Condoleezzy Riceové a náměstek pro zbrojní kontrolu a mezinárodní bezpečnost John C. Rood.

Čtěte více: Šéfvyjednavač Rood: Radar nebude řídit NATO

USA: Budeme vás chránit

Spojené státy se ve smlouvě zavazují, že Českou republiku ochrání před možnými teroristickými útoky, které by jí s přítomností amerického radaru mohly hrozit.

Čtěte více: Blog experta na radiolokaci: Proč se nemluví o rizicích?

"... Spojené státy jsou odhodlány zajistit bezpečnost ČR a prostřednictvím svého systému protiraketové obrany chránit a bránit ČR před možným útokem balistickými raketami. Strany budou spolupracovat za účelem odvracení hrozeb pro ČR souvisejích s přítomností radarové stanice v ČR, pokud takové hrozby vzniknou," stojí v článku II. smlouvy.

Smlouva také jasně popisuje, co je vlastně účelem existence radaru. "Účelem budování systému protiraketové obrany je chránit území Spojených států, jakož i území jejich spojenců a přátel, před útokem balistickými raketami," říká smlouva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy