Mimořádná zpráva

Policie začala prověřovat Škárkovy výroky o uplácení

Domácí Jan Němec (redaktor) Domácí, Jan Němec (redaktor)
5. 4. 2011 16:55
Místopředsedovi Věcí veřejných se jeho straničtí kolegové nemohou dovolat, mobil nezvedá

Praha - Aférou výkonného místopředsedy Věcí veřejných Jaroslava Škárky se už začala zabývat i policie. 

"Trestní oznámení jsem sice ještě poslat nestihl, ale policie začala konat na základě informací z médií sama ze své iniciativy," prohlásil ministr vnitra a předseda VV Radek John. "Takže se nic nezmešká," dodal.

John v pondělí oznámil, že se chystá podat kvůli pomluvě trestní oznámení "na neznámého pachatele", nikoliv jmenovitě na Jaroslava Škárku.

Škárka aféru rozpoutal tím, že před redaktorkou Respektu hovořil o "černých" sponzorech strany nebo o tom, že on sám dostával desítky tisíc korun měsíčně za své mlčení. Později tvrdil, že šlo pouze o mystifikaci, protože si všiml, že ho novinářka tajně nahrává.

Hlavní aktér kauzy však nebyl celé úterý k zastižení. Poslanec Michal Babák s ním přitom chtěl mluvit kvůli tvrzením, že právě on a poslanec Radim Vysloužil mu nosili peníze v obálce. Nedovolal se mu ani předseda John.

"Pan Škárka je vypnutý a nezvěstný," prohlásil doslova předseda VV.

Škárka musí odejít, míní někteří poslanci VV

Právě v úterý se měl Jaroslav Škárka vrátit z Kazachstánu a Michal Babák i Radim Vysloužil říkali, že se s ním chtějí okamžitě sejít.

Někteří poslanci VV chtějí okamžitý Škárkův ochod z čela strany
Někteří poslanci VV chtějí okamžitý Škárkův ochod z čela strany | Foto: Ludvík Hradilek

Radek John zatím stále trvá na tom, že by si měl aféru vyříkat nejdříve poslanecký klub VV, a to na výjezdním zasedání ve čtvrtek a v pátek.

"Rozhodli jsme se, že by nám měl vysvětlit svůj způsob komunikace," říká John.

Z nitra poslaneckého klubu ale zní i radikálnější hlasy.

"Myslím, že by měl Škárka okamžitě opustit post místopředsedy strany, a pak se budeme bavit o tom, zda by vůbec neměl vystoupit z klubu," řekl Aktuálně.cz jeden z poslanců.

ODS: Chceme od Babáka omluvu

Poslanec Michal Babák se v souvislosti se Škárkovými výroky opřel do koaličního partnera VV - občanských demokratů.

Za celou záležitostí podle nej může být vliv plzeňského podnikatele a člena výkonné rady ODS Romana Jurečka. Ten označil Babákův výrok za "naprosto scestný".

Senátoři ODS na Babákovy spekulace reagovali rázným prohlášením a žádají omluvu. "Jde o nehorázný a ničím nepodložený útok na koaličního partnera, který má bezpochyby zastřít pouze trapné, vyděračské a korupční praktiky uvnitř Věcí veřejných," uvedl předseda senátorského klubu Richard Svoboda.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 74,8 miliard korun, o 4,4 procent více než před rokem

Český pojistný trh v letošním prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 74,76 miliardy korun, což je meziročně o 4,4 procenta více. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy korun.

"Ve srovnání s 3,8procentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku se jedná o vystupňování tempa růstu trhu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj v jak v životním, tak neživotním pojištění," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění meziročně významně narůstá zejména z důvodu nízké srovnávací základny roku 2020, kdy sjednávání smluv bylo výrazně omezeno i v souvislosti s obdobím pandemie covid-19. Meziročně se počet nově uzavřených smluv životního pojištění zvýšil o 7,8 procenta. Celkem se během prvního pololetí 2021 uzavřelo 226 000 smluv. Z toho připadá téměř 219 000 na běžně placené smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy