Mimořádná zpráva

Je to lež, Škárku jsme neupláceli, brání se poslanci VV

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
4. 4. 2011 17:15
Za Škárkovými slovy může být podle poslance Babáka vliv člena výkonné rady ODS Romana Jurečka
Jaroslav Škárka
Jaroslav Škárka | Foto: Martina Machová

Praha - Věcmi veřejnými, nejmenší koaliční stranou, cloumá aféra, že její předseda Vít Bárta uplácel za loajalitu poslance Jaroslava Škárku.

Poslanci Radim Vysloužil i Michal Babák ale shodně tvrdí, že žádné obálky s penězi místopředsedovi Škárkovi nikdy nepředávali.

Právě o nich dvou mluvil výkonný místopředseda VV Jaroslav Škárka v rozhovoru s redaktorkou týdeníku Respekt, když vyprávěl o podivných sponzorech strany i o tom, že on sám inkasuje peníze za "své mlčení".

"Nikdy jsem Jardovi nenosil žádné obálky, kategoricky to odmítám," tvrdí Radim Vysloužil. "Je to lež, nesmysl," přidává se i Michal Babák.

Škárka bude své výroky stranickým kolegům vysvětlovat při čtvrtečním jednání poslaneckého klubu VV.

Zatímco koaliční partneři VV aféru příliš komentovat nechtějí, expředseda ČSSD Jiří Paroubek si už přisadil podáním trestního oznámení.

Škárkova verze příběhu

Sám Jaroslav Škárka teď tvrdí, že to celé byla mystifikace, protože si všiml, že ho redaktorka nahrává. V krátkém telefonickém rozhovoru ze zahraničí vysvětloval své kroky takto:

Foto: Věci veřejné

A.cz: Není to ale spíš tak, že jste říkal pravdu a teď se to snažíte zahladit tvrzením, že to byla mystifikace?

Určitě ne, vím, že mě nahrávala. Po několika zkušenostech, kdy jsme si domluvili rozhovor mimo záznam, a já si všiml nahrávání, přestal jsem komunikovat normálně.

A.cz: Co jste tím ale sledoval?

Chtěl jsem, aby si uvědomila, že to tak nejde. Říkal jsem věci, které byly tak velké fabulace, že jí to mělo dojít.

A.cz: I pokud připustíme, že to může být mystifikace - připadá vám vhodná?

Není to úplně ideální forma, ale zvolil jsem ji. S nikým z kolegů z VV jsem zatím nemluvil, ale z reakcí v médiích soudím, že to pochopili.

Babák: Je za tím ODS!

Tuto verzi zatím vesměs přijali i Škárkovi spolustraníci, i když ji kritizují.

"Možná chtěl napodobit pana ministra Kalouska. A možná v tom hraje roli frustrace," říká poslanec Babák.

V průběhu dne ale přišel s ještě jiným vysvětlením: za Škárkovými slovy může být podle Babáka vliv plzeňského podnikatele a člena výkonné rady ODS Romana Jurečka.

"Máme spoustu indicií z Plzeňského kraje, které budeme řešit na poslaneckém klubu," napsal ČTK v SMS zprávě Babák. Právě na Plzeňsku Škárka kandidoval do Poslanecké sněmovny.

"Výroky poslance Babáka jsou pro mne naprosto zcetné," reagoval jen stručně pro Aktuálně.cz Jurečka.

VV: Musíme si to vyříkat

O Škárkově osobní nespokojenosti v poslaneckém klubu mluví ostatně i Karolína Peake, která teď kandiduje na místopředsedkyni strany. Vybral by si ji Vít Bárta, který je brán jako skutečný lídr Věcí veřejných, pokud se stane novým předsedou VV.

"Jestli je v tom jeho osobní nespokojenost nebo něco jiného, nevím," říká Peake. "Pana Škárku znám poměrně dlouho. Tykáme si, ale nejsme asi úplně stejná krevní skupina. Ale tohle je pro mě velké překvapení a otazník, šokuje mě to."

Zároveň VV popírají, že by na Škárkových slovech něco bylo.

"Jsem ve Věcech veřejných od roku 2006 a nikdy jsem žádné peníze bokem nedostávala," říká Karolína Peake.

A Michal Babák odmítá tvrzení o "černých" sponzorech: "Úplně to vylučuji. Jsem za hospodaření zodpovědný."

Jen poslanec Stanislav Huml, další "rebel" uvnitř klubu VV, který sám sebe označuje jen za "kaoličního partnera VV" a který sdílí s Jaroslavem Škárkou poslaneckou kancelář, odmítá aféru jakkoliv komentovat.

"Ke Škárkovi vám neřeknu ani slovo," odmítá rezolutně.

Koalice zatím v klidu...

Vládní partneři zatím novou aféru Věcí veřejných příliš nekomentují s tím, že neznají podrobnosti.

"Je to velmi zvláštní," říká za ODS místopředseda jejich poslanců Marek Benda. "Na Věci veřejné míří řada otázek," dodává.

Jasné vysvětlení požaduje premiér Petr Nečas (ODS). "Pokud by se tvrzení, která přednesl pan Škarka, ukázala jako pravdivá, byla by to velmi vážná situace," prohlásil ministerský předseda. Podle šéfa poslaneckého klubu občanských demokratů Petra Tluchoře by se aféra měla probírat i na nejbližší schůzce koaličních špiček K9.

"Pokud politik něco řekne a za pár minut to popře, nebudí příliš důvěry," přidává se předseda poslanců za TOP 09 Petr Gazdík. "Jakékoliv mystifikace tohoto typu na novináře, zvlášť pokud se baví o penězích a mlčení, jsou nešťastné."

... Paroubek dává trestní oznámení

Naopak opoziční ČSSD si nenechává ujít příležitost ke kritice.

Expředseda ČSSD Jiří Paroubek
Expředseda ČSSD Jiří Paroubek | Foto: Ludvík Hradilek

"Celý případ dokazuje to, že strana Věci veřejné je kombinací sekty a podnikatelského projektu, mocenským nástrojem 'bývalého' majitele bezpečnostní agentury ABL Víta Bárty k tomu, aby nadále zvýšil svůj mocenský a ekonomický vliv, a to právě prostřednictvím politiky na nejvyšších úrovních," napsal už ve svém prohlášení předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

A jeho předchůdce v čele strany Jiří Paroubek si přisadil trestním oznámením: "Rozhodl jsem se podat trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu nabízení a přijímání úplatku, a to veřejnými činiteli," oznámil.

"Dal jsem pokyn svému právnímu zástupci, aby na základě zveřejněných informací podal trestní oznámení směřující jak proti poslanci Škárkovi, tak vůči poslancům Babákovi a Vysloužilovi, kteří se měli na uplácení přímo podílet, ale i proti Vítu Bártovi, který o páchání trestného činu měl vědět a měl z něj mít dokonce prospěch," vysvětlil Paroubek médiím.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy