Praha - Stát utratil za první polovinu letošního roku o 72 miliard více, než vydělal na daních a eurodotacích.
Tento údaj už umožňuje předvídat definitivní výsledky rozpočtu za dvanáct měsíců. Kdyby se bilance v příštích měsících nezlepšila a kopírovala vývoj minulého roku, dosáhne schodek 165,5 miliardy.
Zákon o rozpočtu přitom počítá s deficitem o 60 miliard nižším.
Vyšší sazba, nižší výdělek
Například letošní výnosy daně z přidané hodnoty měly být o 30 miliard korun vyšší než loni. Za půl roku se ovšem vybralo o 2,4 miliardy korun méně.
Potvrzují se tak údaje Eurostatu, který zjistil, že v prvním čtvrtletí letošního roku propadla individuální spotřeba v Česku proti loňskému prvnímu čtvrtletí o 2,8 procenta. To je v Evropě nejvíc po Řecku a Portugalsku. Proto lepšímu výběru nepomohlo ani zvýšení sazby o čtyři procenta.
Červen je rozhodujícím měsícem pro výběr daně z příjmů právnických osob, protože probíhá konečné vyúčtování daňových povinností za minulý rok. Letos se v červnu vybralo 28 miliard, o dvě miliardy méně než loni. Oživení z minulého roku se tedy na příjmech ministerstva financí nepodepsalo.
Další výpadek hrozí v evropských dotacích. Letos za půl roku došla z Bruselu o čtyři miliardy nižší částka než za prvních šest měsíců loňského roku. Už loni přitom způsobil výpadek eurodotací v rozpočtu díru 26 miliard.
Snad se to změní
Ministerstvo financí upozorňuje, že pololetní výsledek 2012 vypadá hůře, protože se do výdajů započítala dvouměsíční dotace regionálním školám, která dosahuje deseti miliard.
I v takovém případě však prognóza dosahuje 143 miliard a vysoko překračuje očekávaný deficit 105 miliard.
Další vývoj rozpočtu navíc skrývá nová rizika. Výběr daní totiž v průběhu roku zpomaluje.
Červen byl vůbec prvním měsícem, kdy se u každé z důležitých daní vybralo méně než ve stejném měsíci předchozího roku. Daňové příjmy byly dokonce jen o málo lepší než v červnu katastrofického roku 2009, kdy rozpočet skončil téměř dvousetmiliardovým schodkem.