Brusel/Praha - Jen pár stovek metrů od epicentra Evropské unie na bruselské adrese Avenue d'Auderghem sídlí „ambasáda" Středočeského kraje.
Ale zatímco na náměstí Schuman, kde sídlí Evropská rada a Evropská komise, akčně pobíhají euroúředníci, u Středočechů to vypadá jako v neděli.
Je pár týdnů po propuknutí korupční kauzy středočeského hejtmana Davida Ratha, která kvůli machinacím s eurodotacemi dolehla až do Bruselu. Pěkný městský dům se třemi patry zeje prázdnotou.
Deník Aktuálně.cz tam hledal jednoho z nejbližších Rathových spolupracovníků, středočeského vyslance v Bruselu Marka Semeráda, který si stále drží svůj post.
Ten mu zaručuje plat 90 tisíc korun měsíčně, ale už není tak jistý jako za Ratha.
Špičky středočeské ČSSD o dalším angažmá Semeráda budou jednat v pondělí. Mimo jiné o tom, co vlastně za luxusní honorář tento starosta středočeských Cerhenic v Bruselu dělá. Smlouva mu má vypršet až koncem příštího roku.
Rathův nápad
Podle Čechů působících v Bruselu bývá Semerád k vidění málokdy. Většinu práce pro kraj v Bruselu zastane jeho zástupkyně Dana Krutinová, která v unijní metropoli pobývá nastálo.
Ta má v podstatě stejný režim jako vyslanci ostatních krajů - tedy lidé na úrovni Semeráda, kteří v Bruselu působí.
„Pana Semeráda jsem tu viděl jen párkrát, a to typově jen na slavnostních akcích, jako byla například vernisáž výstavy židovských památek v Evropském parlamentu. Tu tady s tehdejším hejtmanem Rathem otevíral osobně. Pokud řeším každodenní záležitosti, komunikuji s paní Krutinovou," uvedl jeden z Čechů, kteří se zabývá krajskými záležitostmi v Bruselu.
Jméno si logicky přál neuvést - kvůli vzájemným vztahům v Bruselu. Nicméně shoduje se i s dalšími lidmi, kteří v Bruselu působí.
Ostatně Semerád se sám netají tím, že v Bruselu netráví zdaleka tolik času jako jeho kolegové. Maximálně prý deset dní v měsíci, a to podle Rathem sepsané smlouvy.
Odmítá, že by tam byl - vedle kolegyně Krutinové - vlastně navíc.
„Je to ku prospěchu věci, byl to nápad pana doktora Ratha. Řeším tyto aktivity z České republiky. Dám příklad, dělali jsme soutěže pro školy, a to bylo velmi praktické, že jsem byl v Čechách a mohl jsem to komunikovat tady," popsal deníku Aktulně.cz Semerád svou práci.
Peníze, letenky, auto
Má na ni však lukrativní smlouvu: jak už bylo řečeno výše 90 tisíc korun, letenky a služební auto. Do loňska měl navíc firmu, která pomáhala získávat obcím eurodotace. Vzhledem k tomu, že má ze své funkce velmi blízko ke všem potřebným informacím o fondech, mluvilo se o střetu zájmů.
Sám Semerád říká, že jeho zástupkyně Krutinová bere také výrazně méně peněz než on.
Tento „dvouhlavý" model je navíc oproti dalším českým krajským zastoupením v Bruselu výjimečný. Většinou mají kraje v EU jednoho zástupce na plný úvazek, nebo spíš ještě méně intenzivní zastoupení.
„Pardubický kraj v Bruselu zastupuje jeden stálý zaměstnanec na pozici vedoucího. V půlročních intervalech probíhají studentské stáže, které jsou hrazeny z programu EU ERASMUS," uvedla například mluvčí zmíněného kraje Magdalena Navrátilová.
Jihočeský zástupce zase pendluje mezi domovem a unií. "V Bruselu máme jen jednoho člověka. Dojíždím tam na cca 2 týdny v měsíci, jinak jsem v Čechách, takový pendlující kyvadlový úředník," uvedl Petr Soukup z oddělení vnějších vztahů a zahraniční spolupráce hejtmanství.
Například Karlovarský kraj dokonce nastálo v Bruselu nemá nikoho.
Dva zaměstnance - jednoho doma a druhého v Bruselu - má Olomoucký kraj.
Nefandili Rathovi
Semerád přišel do Bruselu po volbách v roce 2008, kdy se na všech krajských úřadech prostřídala ODS s ČSSD. Mnozí sociálně demokratičtí hejtmani ani si ponechali vyslance v Bruselu svých předchůdců, už kvůli jejich zkušenostem.
Svou práci Semerád hájí tím, že každý měsíc všem zastupitelům podává zprávu o činnosti zastoupení. "Nejvíc se povedly výstavy, které jsme měli v Bruselu. Největší ohlas měla ta o TGM a výstava židovských památek kraje," popsal Semerád své největší úspěchy ve funkci krajského ambasadora.
„Kolegy (zástupce ostatních českých krajů v Bruselu - pozn. redakce) znám, vím, že střední Čechy nemají rádi, tak mě trošku pomlouvají. Neměli rádi ani pana doktora Ratha," stěžuje si na nepřízeň svých kolegů.
Korupci ve středních Čechách vyšetřuje i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).
Pozice Semeráda je ale i velké politikum uvnitř středočeské ČSSD, která se vyrovnává s největší korupční kauzou v české novodobé historii.
Dám je k soudu
Semerád totiž patřil k frakci kolem někdejšího tandemu Rath-Dolejš a jeho pohrobci v novém vedení středočeských socialistů v Semerádově práci problém nevidí.
Navíc připomínají, že jejich spolustraník má smlouvu na dobu určitou, takže jeho současný odchod by byl komplikovaný.
„Každý měsíc nám předkládá zprávu o své činnosti. Nemám informace o tom, že by nepracoval," uvedl na dotaz Aktuálně.cz novopečený předseda středočeské ČSSD a náměstek na hejtmanství Miloš Petera.
Na argument, že i jeho kolegové z ostatních krajských zastoupení tvrdí, že do Bruselu nejezdí a vše vyřizuje jeho zástupkyně, uvedl, že tyto informace nemá, nicméně se poptá. „V pondělí o tom budu mluvit s hejtmankou," dodal.
Nová šéfka kraje Zuzana Moravčíková pak přiznává, že se budoucí angažmá Semeráda řešit musí. „Potřebuji ale znát i názor předsedy krajské organizace ČSSD," uvedla s tím, že nyní je na dovolené a další kolo jednání o budoucnosti Semeráda proběhne až po jejím návratu - tedy tento týden.
Jen pro připomenutí, opozice proti Rathovým lidem ji chtěla jako lídryni kandidátky pro nadcházející volby, ale neuspěla a naopak si na nové kandidátce pro kraj ještě o pár příček pohoršila.
Semerád Aktuálně.cz řekl, že pokud mu kraj smlouvu vypoví, hodlá se bránit u soudu.