Brusel - Protikorupční agentura při Radě Evropy ze Štrasburku důrazně kritizovala Českou republiku za to, že neustavila nezávislý orgán pro monitorování financí politických stran a jejich kampaní.
Skupina států proti korupci (GRECO) ve čtvrteční zprávě také tvrdí, že Česká republika reagovala "neuspokojivě" na doporučení, s nimiž skupina přišla v hodnotící zprávě před dvěma lety.
GRECO tehdy doporučila vytvoření nezávislého monitorovacího mechanizmu pro financování stran a jejich kampaní. Bylo to jedno ze 13 doporučení, s nimiž skupina přišla.
Nicméně Česká republika uspokojivě naplnila jen jedno z nich, uvádí ve čtvrtek zveřejněný dokument. Celková reakce českých úřadů je podle skupiny "neuspokojivá".
GRECO proto vyzývá české úřady, aby předložily zprávu o realizaci těchto doporučení nejpozději do letošního 30. září.
Rada Evropy ustavila GRECO v roce 1999. Nyní skupinu tvoří 48 evropských zemí a USA. ČR k seskupení přistoupila v roce 2002.
Nezávislý orgán je klíčový
Čtvrteční zpráva připomíná, že nezávislý orgán je klíčový pro efektivní a objektivní uplatňování pravidel pro financování politických stran. GRECO proto lituje neochoty české vlády zřídit takový nezávislý mechanismus, uvádí zpráva.
České úřady rozhodly zachovat současný systém, v němž stranické finance nadále kontroluje Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny jmenovaný politickými skupinami. Takové uspořádání není efektivní a není nezávislé, zdůrazňuje GRECO.
Skupina také vyjadřuje vážné obavy nad pomalými reformami zákonů o průhlednosti financování politických stran.
Slibné návrhy, které by zavedly odpovídající pravidla, byly opuštěny a vláda začala opět připravovat návrhy změn právních předpisů až letos v lednu, uvádí zpráva a vyzývá české úřady, aby legislativní proces urychlily.