Praha - Od vedoucí ČSSD dělí KSČM pouhé tři desetiny procentního bodu, ve volbách by získala 20,2 procent hlasů, tedy 52 křesel v dolní komoře Parlamentu.
Vyplývá to z výsledků zářijového průzkumu společnosti SANEP. Pro KSČM by to znamenalo dvojnásobný zisk křesel oproti volbám v roce 2010. ČSSD by jich získala 53.
Naopak strana Věci veřejné, která před dvěma lety získala 24 mandátů, by se do parlamentu nedostala. Svůj hlas by jí dalo pouhé jedno procento voličů.
Průzkumu aktuálních volebních preferencí se zúčastnilo 25 778 dotázaných ve věku 18 - 69 let. Procentuální výsledky ale vycházejí jen z odpovědí reprezentativního vzorku 49,7 % rozhodnutých voličů z dotazované skupiny.
Tradiční pravicoví voliči jsou nerozhodní
Jako třetí nejsilnější strana se v průzkumu umístila ODS, přesto by si oproti roku 2010 v počtu mandátů o patnáct pohoršila. Volilo by ji 14,8 % lidí, vládní strana by získala 38 poslaneckých křesel.
O 22 mandátů by si pohoršila TOP 09, hlas by jí dalo 7,5 % rozhodnutých voličů. Stačilo by to na 19 křesel v dolní komoře. Strana si oproti průzkumu v minulém měsíci polepšila o čtyři desetiny procentního bodu, společnost SANEP to vysvětluje i jednoprocentním odlivem voličů z ODS.
Do dolní komory by se dostala i KDU-ČSL se 7,9 % hlasů a 20 mandáty. Voličská základna lidovců se od voleb 2010 postupně obnovuje, tehdy strana od roku 1992 poprvé nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory.
Tuto hranici by v září překročila i SPOZ Miloše Zemana, která by dostala 7,5 % hlasů voličů a 18 křesel.
Podle SANEPu se ukazuje, že ve volbě jsou nerozhodní zejména tradiční pravicoví voliči. Levicoví mají na výběr z širšího spektra stran.
"Při podrobnějším pohledu na strukturu skupiny 49,7 % rozhodnutých voličů se pak odhaluje skutečnost, že na rozpacích jsou zejména pravicoví voliči, kteří by oproti volbám v roce 2010, kdy dosáhla volební účast téměř 63 %, aktuálně podpořit některou z pravicových stran nepřišli," uvádí analytická společnost.
Kromě již zmiňovaných stran by se žádná další do Poslanecké sněmovny nedostala, několik jich ale má pětiprocentní hranici pro vstup na dosah. Týká se to zejména strany bývalého předsedy vlády Jiřího Paroubka LEV 21, kterou by volilo 4,1 % lidí.
Posiluje i Suverenita - Blok Jany Bobošíkové, té by dalo hlas 3,9 % rozhodnutých voličů. Strana zelených by pak získala o jednu desetinu procentního bodu méně.