Senát: Seznam věcí, které exekutor nesmí zabavit, se rozšíří

ČTK ČTK
17. 6. 2015 19:20
Postup exekuce je upraven na návrh ministerstva spravedlnosti i samotnou novelou s tím, že nucený prodej nemovitosti dlužníka by byl až na posledním místě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Seznam věcí, které exekutoři nesmějí dlužníkům v jejich domácnosti zabavit, se rozšíří a zpřesní. Omezí se také úhrady dluhů nuceným prodejem nemovitostí. Počítá s tím novela občanského soudního řádu, kterou ve středu Senát schválil beze změn nejtěsnější většinou. Rozhodl tak na návrh předsedkyně senátní ústavní komise Elišky Wagnerové (za SZ). Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Senátoři v novele ponechali povinnost pořizovat obrazové záznamy ze všech exekucí, přestože senátní ústavně-právní výbor doporučoval toto ustanovení do zákona nedávat. Povinnost pořizovat obrazové záznamy se nelíbila ani Exekutorské komoře, podle níž by mohla být v rozporu s ochranou osobních údajů. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) ale tyto obavy označil za liché.

Ústavně-právní výbor také doporučil upravit pořadí úkonů při exekuci tak, aby byl kvůli splacení dluhu nejprve obstaven účet dlužníka, poté případně omezeno jeho právo nakládat s majetkem včetně odebrání řidičského průkazu a teprve následně v případě potřeby i účet dlužníkovy partnerky či partnera. Cílem je, aby byl ten druhý z manželského páru lépe chráněn.

Postup exekuce je upraven na návrh ministerstva spravedlnosti i samotnou novelou s tím, že nucený prodej nemovitosti dlužníka by byl až na posledním místě. Pořadí kroků by se mohlo změnit jen se souhlasem dlužníka. Omezení dražeb nemovitostí a stanovení postupu výkonu exekuce také vadilo Exekutorské komoře. Podle ní se tím exekuce prodlouží až na dvojnásobek a dluh naroste o úroky, uvedla již dříve prezidentka komory Pavla Fučíková.

Novela z původně navrhovaných 50 000 korun na 30 000 korun snížila hranice výše pohledávek, do které nebude možné je až na výjimky uhradit nuceným prodejem nemovitosti, v níž má dlužník trvalý pobyt. Prodej reality by mohli exekutoři nařídit kvůli pohledávkám na výživném a náhradě újmy na zdraví nebo újmy způsobené úmyslnými trestnými činy. K vyrovnání dluhu taky nebude moci sloužit penzijní připojištění.

Zatímco nyní exekutoři nesmějí zajistit například běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti, novela jasně stanoví, jaký nábytek je za toto vybavení pokládán. Nově exekutor nebude smět zabavit studijní a náboženskou literaturu, dětské hračky nebo písemnosti osobní povahy.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Soud v Hongkongu odsoudil prvního člověka na základě bezpečnostního zákona

Soud v Hongkongu shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě  bezpečnostního zákona, který ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí soud později, odsouzenému hrozí až doživotí, informovaly zahraniční agentury.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom třímal transparent s nápisem "Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby". Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Draslovka koupí divizi americké společnosti Chemours za 11,3 miliardy Kč

Český chemický výrobce Draslovka Holding koupí divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za více než 11,3 miliardy korun. Tato akvizice představuje první významnou investici společnosti Draslovka v USA, informoval v úterý mediální zástupce firmy Vít Kurfürst. V polovině července Draslovka oznámila nákup podniku na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice za 2,23 miliardy korun.

Podle firmy vznikne spojením aktivit Draslovky a Chemours v oblasti řešení pro těžební průmysl a chemických specialit a v kombinaci s nedávnou dohodu o převzetí aktivit jihoafrického Sasolu přední nadnárodní podnik schopný lépe sloužit zákazníkům po celém světě díky kombinaci technologických znalostí a inovací.

Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá speciálními chemickými látkami a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní ji čtyři české rodiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy