reklama
 
 

Online: Protikuřácký zákon rozhádal koalici a neprošel. ANO vadí kuřárny, chce oživit vlastní návrh

Aktualizováno 25. 5. 2016 14:00
reklama
Sněmovna neschválila protikuřácký zákon, byť v dřívějším dílčím hlasování odmítla navrhovaný úplný zákaz kouření v restauracích. Normu, která měla omezit taky prodej a podávání alkoholu, podpořilo v závěrečném hlasování 80 ze 175 přítomných poslanců. Chybělo tedy osm hlasů. Proti bylo 42 členů dolní komory.

Online: Protikuřácký zákon rozhádal koalici a neprošel. ANO vadí kuřárny, chce oživit vlastní návrh

reklama
14:04
 

Dnešní online přenos končí. S konstatováním, že i přes řadu překvapivých schválení se nakonec nic pro příznivce ani odpůrce kouření nezmění, děkujeme za pozornost a přejeme pěkný zbytek dne.

13:50

"ANO opakovaně nehlasovalo pro vládní návrh zákona, což je v rozporu s dobrým fungováním vládní koalice," řekl premiér Bohuslav Sobotka. Dodal, že brzy svolá koaliční radu.

13:29
Twitter

Emoce se ze Sněmovny přesunuly na Twitter.

13:22

"Jsem rád, že poslanci podpořili náš názor a odmítli další regulaci podnikání a omezení naší svobody. I nadále tak zůstává provozovatelům restaurací volba, zda jejich restaurace bude kuřácká, či nekuřácká. A i nadále zůstává na zákaznících, zda chtějí, či nechtějí do daného zařízení vstoupit. Snad se vláda poučila a od podobných návrhů do budoucna upustí," uvedl místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

13:16
Svatopluk Němeček

"Samozřejmě že mě to velmi mrzí. Ani ne tak kvůli mé osobě, ale kvůli tomu, že jsme mohli v brzké době začít chránit nekuřáky, mohli jsme v této zemi zachránit tisíce životů," dodal viditelně skleslý Němeček.

13:15
Svatopluk Němeček

"Bylo to překvapení ze strany koaličního partnera. Přes 30 lidí z klubu ANO zákon nepodpořilo. Já to považuji za hrubé porušení koaliční dohody, protože šlo o vládní návrh. Stovky a stovky hodin práce, zákon, který nás mohl posunout výrazně v ochraně nekuřáků, spadl, je pryč. Předpokládám, že do konce volebního období již nic podobného přijato nebude," prohlásil po hlasování ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Dodal, že jde o podraz na nekuřáky a že Česko zůstane kuřáckým skanzenem.

13:13

Rozčarování neskrývali ani lidovci. "Hnutí ANO porušilo koaliční smlouvu a dalo najevo, že pohrdá prací Poslanecké sněmovny. Budeme požadovat, aby byla svolána koaliční rada. Toto jednání není ojedinělé. ANO jasně porušilo koaliční smlouvu," rozčílil se místopředseda Sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL.

13:12

Hnutí ANO připomnělo, že ve Sněmovně už téměř dva roky leží jednoduchá novela jeho poslance Radka Vondráčka, která v několika větách omezuje jen kouření v restauracích. "Budeme chtít protlačit tento návrh," dodal Vyzula.

13:12

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se k situaci odmítl vyjádřit. Jeho stranický kolega Rostislav Vyzula, který zároveň vede zdravotní výbor, řekl, že jeho strana nemohla podpořit zákon kvůli kuřárnám v restauracích a dalších výjimkách. "To nebyl protikuřácký zákon. To byl kuřácký zákon," řekl Vyzula. Koaliční partneři podle něj věděli, že hnutí ANO má s tímto pozměňovacím návrhem problém.

13:08

"Zákon je možné předložit znovu, ale v této situaci by to mělo nejistý výsledek. Jsem postupem hnutí ANO konsternován. Není to poprvé, co potopili vládní návrh. Nevarovali nás," reaguje na selhání koalice při hlasování předseda klubu ČSSD Roman Sklenák. Strana to bude podle něj chtít řešit na koaliční radě.

12:56

Proti zákonu hlasovalo 15 poslanců z hnutí ANO, 16 se jich zdrželo.

12:54

Třetí hlasování platí. Protikuřácký zákon neplatí!

12:53

Napotřetí byl zákon znovu zamítnut. Pro hlasovalo 80 poslanců, 42 bylo proti.

12:52

Takže ani napodruhé hlasování neplatí, poslanci budou rozhodovat potřetí.

12:52

Hlasování zpochybnil i další poslanec TOP 09 Michal Kučera.

12:50

A máme tu další zpochybnění hlasování. Miroslav Kalousek si je jist, že se zdržel.

12:49

A napodruhé už zákon prochází!

12:50
 

Poslanci se tak vrací k schvalování zákona.

12:48

Sklenákův návrh ale neprošel.

12:47

A máme tu řešení patové situace. Předseda klubu ČSSD Roman Sklenák navrhl, aby se hlasování odložilo na pátek na devátou hodinu ráno.

autoři: Lucie Stuchlíková, Markéta Šrajbrová, Michal Štůsek, ČTK | 25. 5. 2016 8:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama