Cigarety budou "zdobit" obrázky z patologie, obchody nebudou smět vyhazovat potraviny

Martin Ťopek Martin Ťopek
27. 4. 2016 16:19
Senátoři schválili zákon o potravinách a tabákových výrobcích z dílny ministra zemědělství Mariana Jurečky. Návrh, který už prošel Sněmovnou, říká, že na krabičkách cigaret musí být odpudivé obrázky napadených orgánů, a stanovuje supermarketům povinnost odevzdat neprodané potraviny dobročinným organizacím.
Krabičky cigaret budou povinně označeny odpudivýmiobrázky
Krabičky cigaret budou povinně označeny odpudivýmiobrázky | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Senátoři schválili návrh ministra zemědělství Mariana Jurečky, který nařizuje výrobcům cigaret označit obaly tabákových výrobků odpudivými obrázky z lékařské patologie a obchodům odevzdat charitě prošlé jídlo.

Obrázky na krabičkách by se měly změnit během několik dnů. Stát chce už do 20. května vyměnit velbloudy a jiná lákadla pro kuřáky za fotografie postižených orgánů, rozežraných plic, ale i dětí umírajících kuřáků.

Senátoři v debatě však byli proti takovému zákonu. "Jak něco podobného zavedete, tak to působí, ale jen chvíli. Dlouhodobě podobné obrázky nedokážou kuřáky odrazovat," uvedl senátor Jiří Oberfalzer za ODS. 

"I já jsem ve střetu zájmů, coby kuřák. Ale jak se změní počet kuřáků po zavedení odpudivých krabiček, to by mě zajímalo," dodal místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Podobná argumentace však nezabrala, senátoři schválili, že se během několika týdnů na každé krabičce s cigaretami objeví jeden ze 42 odpudivých obrázků, které budou kuřákům připomínat škodlivost zlozvyku. 

Vyhodit neprodané jídlo může přijít na miliony

To je ale jen část poněkud poslepovaného zákona. Ten má také zabránit skutečnosti, že supermarkety ročně vyhodí 11 tisíc tun potravin. Od roku 2018 by měly prodejny potravin nad 400 metrů čtverečních neprodané jídlo před zničením nabídnout charitě.

Dlouho to vypadalo, že návrh schválený Sněmovnou nemá v Senátu šanci projít. "Stát si myslí, že co neureguluje, to nebude fungovat. Přitom mu nedochází, že touto cestou bude nakonec obdarovaných méně, než je teď," uvedl senátor Miloš Vystrčil.

Poukázal i na rozpor v daňovém zákonu, protože kdo dává potraviny za symbolickou cenu, platí také symbolickou DPH, zatímco pokud supermarkety v souladu se zákonem odevzdají potraviny zdarma, zaplatí DPH v plné výši z původní ceny.  

Většině hovořících senátorů však vadilo hlavně to, že celý zákon je jedno velké znárodnění soukromého majetku. "V podstatě zestátňujeme majetek obchodníků. A v okamžiku, kdy se z neprodaných potravin stane státní majetek, kdo ponese odpovědnost, když se zkaženými potravinami přiotráví děti v dětském domově?" ptal se Jan Horník z TOP 09.

V debatě kromě předkladatele ministra Jurečky nevystoupil snad žádný senátor, který by se návrhu zastal a podpořil jej. Padaly naopak silná slova typu Kocourkov, absurdní nápad nebo šílenost.

Senátory nadzvedla i výše pokuty pro potravinářské obchody, která při nesplnění povinnosti může být až 50 milionů korun. "Stát si vynucuje věci, které mu nepatří a ještě za to bude dávat obrovské sankce," dodal Horník.

Návrh však Senátem nakonec prošel beze změn, zákon čeká již jen na podpis prezidenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy