Praha - Přestože se dva týdny před sobotním kongresem postavili proti předsedovi ODS Petru Nečasovi vzbouřenci ze středních Čech, těsně před jednáním drží strana ke svému lídrovi pevnou loajalitu.
Nic na tom nemění ani to, že po více než roce od voleb má za sebou ODS dvě dosud nedořešené korupční aféry místopředsedů, ani to, že byla vláda několikrát na hraně pádu a že stranické preference spíš padají.
Členové strany se rozhodli, že nebudou svému předsedovi do způsobu vládnutí mluvit, alespoň do kongresu, kde jsou na stranickou diskuzi vymezeny programové bloky. Podle oslovených straníků ani zde se ovšem větší střety čekat nedají.
Pro ODS je totiž kongres i pomyslným startem pro krajské volby, ve kterých chce sama sebe prezentovat jako jednotnou a tím zapůsobit na voliče.
Delegáti oslovení Aktuálně.cz totiž na pokládané otázky většinou tvrdí, že stojí za svým lídrem, a do hlubších komentářů se jim nechce.
Redakce se jich ptala, jak hodnotí posledních šestnáct měsíců Nečase a jeho místopředsedů ve Strakově akademii i v samotné ODS, na prodloužení mandátů vedení strany nebo na nařčení koaličního partnera, že všechny velké strany berou peníze od ČEZu.
Téměř unisono straníci odpovídali, že věc vlády je "výsostná pravomoc premiéra" a tedy není vhodné, aby její práci a perzonálie jakkoli komentovali, ČEZ občanské demokraty nesponzoruje, a není potřeba proto ani ve straně nic vyšetřovat.
"Ať předloží důkazy ten, kdo to říká," míní například předseda královehradeckého regionu Ivan Adamec. A podobný názor převládá v ODS takřka bez výjimky.
Vyšetřování ODS
Jednota panuje i v případě hodnocení místopředsedů. Jejich práci buď nechtějí nehodnotit vůbec, nebo se o nich taktně mlčí.
Jen ti odvážnější si dovolí povzdech jako například pražská poslankyně a bývalá starostka Prahy 2 Jana Černochová. "Vývoj v kauzách Drobil a Vondra ODS určitě poznamenalo," řekla Aktuálně.cz.
K ostřejším vyjádřením o stavu ODS se pak uchylují jen Tluchořovi spojenci. Odvolaný ministr zemědělství Ivan Fuksa přirovnal poměry v ODS k normalizaci a řekl, že ve straně ze strachu nedochází k diskuzi. Petr Tluchoř zase v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že o tom, kdo je kmotr ODS rozhoduje z vnějšku Vít Bárta.
Petru Nečasovi se sice podařilo minulý víkend středočeskou revoltu uhasit, byť ne zcela. Předsedou kraje se sice stal jeho favorit Petr Bendl, hned po něm ale delegáti sněmu zvolili se silnějším mandátem Ivana Fuksu.
S největší pravděpodobností přesto hladce projde nejkontroverznější bod celé konference - prodloužení mandátu vedení, který Tluchoř rovněž hlasitě kritizuje. Důvod je ovšem čistě pragmatický. Občanští demokraté totiž slyší na argument, že dohadovat se před volbami o vliv ve vlastní partaji není nejšťastnější a voliče spíš odradí.
To ovšem nic nemění na tom, že z regionů (nejen od Tluchořových příznivců ze středních Čech) probublávají názory, že konzervativní strana by neměla účelově měnit stanovy podle toho, jak je to pro ni právě výhodné. A protiargument, že se tak vrací po mimořádných událostech loňského léta zpět do zajetých kolejí, je podle nich lichý.
Prezidenta nehledáme
O čem se na sjezdu mluvit nebude, je pak prezidentská volba, přičemž diskuze o nástupci Václava Klause nikomu ani příliš nechybí.
Delegáti si myslí, že je ještě dost času, a to přesto, že pokud projde prodloužení mandátu současného vedení, sejde se kongres až na podzim příštího roku. Klausovi přitom vyprší mandát v únoru 2013.
"Je to předčasné, teď jsou důležitější věci. Musíme se připravit pro krajské volby," tvrdí například předseda ústecké krajské ODS Jan Kubata.
A po diskuzi zatím nevolá ani liberecký region, ze kterého pochází jeden z horkých kandidátů Přemysl Sobotka. Ten již svůj útok na Hrad ohlásil s tím, že nejprve chce získat podporu právě na domácí půdě.
Podle významné českolipské občanské demokratky Hany Moudré i zde převládá názor, že nyní je potřeba řešit přípravu voleb. "Pan Sobotka se účastnil našeho oblastního sněmu, ale ani zde si o podporu zatím neřekl," dodala.