Místopředseda ODS Petr Nečas po schůzce řekl, že ODS chce mít programové obrysy vlády hotovy uprostřed příštího týdne.
Na zhruba hodinu a půl trvající schůzce se strany dohodly na sedmi oblastech, o kterých budou jednat programové skupiny.
Jedna skupina se bude zabývat daněmi, další bude diskutovat o zaměstnanosti a jiná o podnikatelské sféře. Jedenáctého prosince by výsledný text měla dostat ke schválení vedení čtyř stran.
Mezi sociálními demokraty není shoda v tom, zda by měla ČSSD vstoupit do nové vlády, jejímž sestavením byl pověřen předseda ODS Mirek Topolánek.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek, ani šéf poslaneckého klubu sociálnědemokratických poslanců Michal Hašek nevyloučili, že by mohl některý poslanec ČSSD navrhnout, aby strana odešla do opozice.
Přednost tomu, aby se ČSSD na vládě přímo nepodílela, dává místopředseda Bohuslav Sobotka. Paroubek má ale opačný názor. "Představa o tom, že ČSSD jen tak mimochodem může přejít do opozice, je naivní," uvedl Paroubek v dnešním online rozhovoru na stranickém serveru.
Vyjednavači se sešli dnes poté, co se ve středu dohodli, že budou pracovat na společném programu případné vlády.
Nejdřív program, pak až délka mandátu
"Hledáme, zkoumáme, jestli je vůbec možné nalézt shodu na hlubokých reformách v České republice. Pokud zjistíme, že je tuto shodu možné nalézt, tak se teprve budeme bavit o délce mandátu vlády, o nějaké koaliční nebo jiné dohodě," řekl novinářům první místopředseda ODS Pavel Bém.
Posun? ODS a ČSSD jednají o programu |
Sociální demokraté sice přistoupili na účast zelených v programových jednáních, rozhodně ale nepočítají se vznikem čtyřkoaličního kabinetu.
"Pokud to bude dohoda čtyř stran, tak to nebude dohoda o formě příští vlády. My nebudeme součástí čtyřkoalice," uvedl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka s tím, že například zelení by mohli zůstat v opozici. Osobně ale
dává přednost tomu, aby se na vládě přímo nepodílela ČSSD.
Agenda 2010? Pouze východisko k diskusi
Vycházejí z programového dokumentu socialistů Agenda 2010 a letní trojkoaliční dohody mezi ODS, KDU-ČSL a Stranou zelených.
Všechny strany se shodují v tom, že jde pouze o východiska k diskusi.
Do vlády čtyř nejdeme, řekl Paroubek |
Konečný program má být mnohem konkrétnější a má uvádět přesné termíny a přesně definovat reformy, které má příští vláda uskutečnit.
Jedná se už půl roku. Výsledek = 0
Během 183 dnů od voleb se objevila téměř desítka návrhů na povolební uspořádání - od trojkoalice ODS, zelených a KDU-ČSL, přes menšinovou vládu ODS a velkou koalici až po čtyřkoalici ODS, ČSSD, KDU-ČSL a zelených.
Ve hře byly i různé typy úřednických kabinetů či komunistický návrh vlády národní shody všech pěti parlamentních stran.
|
Snad denně se mluvilo o předčasných volbách, volebním patu, zablokované situaci.
Ve Strakově akademii se mezitím vystřídaly dvě sestavy ministrů a dva premiéři - členové kabinetu Jiřího Paroubka (ČSSD) opustili svá křesla 4. září, tedy až tři měsíce od voleb, kdy je nahradil tým Mirka Topolánka (ODS).
Od jmenování do demise Topolánkovy vlády uplynulo jen 38 dní. Předseda nejsilnější strany si šel pro jmenovací dekret v listopadu podruhé, o novém modelu Topolánek stále jedná se sociálními demokraty, lidovci a zelenými.
Ekonomice bezvládí nevadí. Zatím
Česká ekonomika zatím snáší půlroční absenci standardního kabinetu bez větších problémů. Hospodářství totiž žije do jisté míry vlastním životem. Problémy může "bezvládí" přinést v budoucnu kvůli absenci důležitých ekonomických reforem, které se takto oddalují, shodují se oslovení analytici.
"Ekonomika zatím nijak viditelně netrpí nečinností vlády v oblasti ekonomických reforem," uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek.
Podle něj to ale není překvapivé, protože ekonomické reformy tradičně mají v nastavení podnikatelského prostředí dlouhou odezvu. "Je tedy pravděpodobné, že dnešní otálení s reformami sníží potenciál růstu ekonomiky zhruba za dva roky," dodal.