Berlín /Od naší zvláštní zpravodajky/ - Premiér Petr Nečas během své diplomatické cesty po Sasku poprvé řekl, jaký dopad může mít na české domácnosti odklon Německa od atomové energie.
"Naše předběžné propočty ukazují, že německé rozhodnutí odstoupit od jaderného programu povede v Česku k nárůstu cen elektrické energie o 30 procent, a to se všemi dopady na konkurenceschopnost," řekl ve středu Nečas německým a českým novinářům po jednání se saským premiérem Stanislawem Tillichem v Drážďanech.
Později ale - a to už jen před českým publikem - Nečas své vyjádření tlumil. Prý jde o odhad, který by neplatil dříve než kolem roku 2022. Navíc jen za určitých podmínek. "A to v případě odstavení všech německých jaderných elektráren a bez toho, že by Česká republika reagovala například dostavbou Temelína," dodal český premiér.
Výstup z jaderné energetiky naplánovala v Německu vláda sociálních demokratů a zelených už před jedenácti lety. Do roku 2021 chtěla zrušit provoz v osmi ze sedmnácti atomových elektráren v zemi.
"Respektuji vnitřní rozhodnutí každé členské země EU. Stejný respekt, jaký my chováme k rozhodnutí Německa, očekáváme ze strany našich partnerů, kteří se rozhodli odstoupit od jaderného programu, k suverénnímu českému rozhodnutí pokračovat v jaderném programu," dodal Nečas k německým postojům.
Současný kabinet křesťanských demokratů a liberálů přišel v pondělí s ještě ambicióznějším plánem. Sedm reaktorů, které odstavil po březnové havárii v japonské elektrárně Fukušima, už nebude opětovně připojovat do sítě.
Osmý zůstane do roku 2013 připraven jako rezervní zdroj pro případ, že by Spolková republika Německo v příštích pěti letech pocítila nedostatek elektřiny.
Zároveň bude intenzivně budovat větrné a solární parky a postaví také další elektrárny na zemní plyn.
Dalších šest atomových elektráren bude odstaveno do roku 2021 a o rok později skončí zbývající tři centrály.
Analytik: Jde spíš o věštbu než o studii
Mají se Češi chystat na pořádný zásah do peněženek?
Expert z energetického sektoru, kterého redakce Aktuálně.cz oslovila, označil rovnou slova českého premiéra za politické prohlášení.
"Je otázka, k jakému časovému horizontu to premiér vztáhnul. V horizontu tohoto a příštího roku je takový nárůst určitě nadsazený a nereálný," řekl deníku Aktuálně.cz analytik společnosti ENA Jiří Gavor. "Pokud jde o dlouhodobý horizont odstavování německých jaderných elektráren až do roku 2022, tak to nastat může. Ale prognózovat ceny energie v horizontu deseti let je velmi těžké. To číslo podle mého není podloženo detailní studií, ale spíš jde o názory obchodníků," dodal.
Připomněl však, že letos už energie zdražily - a to jak kvůli událostem ve Fukušimě, tak i kvůli rostoucím cenám uhlí.
"V tomto roce se už proto trh dramaticky měnit nebude, také rok 2012 už je pro velkou většinu dodavatelů uzavřen," upozorňuje Gavor na fakt, že silovou energii dodavatelé nakupují ve velkém často na rok a více dopředu.
Do roku 2012 zdraží proud o 10 procent
"Už tam se projevilo desetiprocentní zdražení, které nastalo bezprostředně po událostech ve Fukušimě," dodal.
Do cen elektřiny pro spotřebitele se tento nárůst začne projevovat se zpožděním. "Po zbytek tohoto roku a v průběhu roku 2012 očekávám nárůst silové elektřiny o dalších deset procent," řekl Gavor deníku Aktuálně.cz.