Nečasovo Česko-Slovensko: Společná dálnice i konzuláty

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
19. 7. 2010 20:01
Petr Nečas uvažuje i o společných jednáních vlád - české a slovenské
Pondělní přijetí u slovenského prezidenta
Pondělní přijetí u slovenského prezidenta | Foto: Jan Němec

Bratislava (od našeho zvláštního zpravodaje)- Společná dálnice spojující automobilky v Česku a na Slovensku, společné některé konzulární úřady nebo hledání společných témat, které by mohla řešit "Visegrádská čtyřka".

Český premiér Petr Nečas během své první zahraniční cesty - tradičně na Slovensko - představil nástin některých kroků, jak by jeho kabinet mohl s Bratislavou spolupracovat víc, než dřív.

Společná dálnice? Proč ne...

"U důležitých otázek si dokonce umím představit vpodstatě průlomovou věc - společné jednání vlád," upřesnil svou představu český premiér.

"Třeba dálniční spojení České republiky a Slovenska na severu území mezi těmi dvěma automobilkami Hyunday a Kia. Tam je prostě obrovský provoz."

Už v pondělí dopoledne se slovenská premiérka Iveta Radičová a Petr Nečas při společném setkání netajili tím, že si rozumějí i politicky. Obě vlády se chystají ke škrtům.

Není tedy divu, že jeden z dalších možných směrů spolupráce vidí premiér Nečas ve spojení některých konzulárních služeb, které by česká - nebo zase naoplátku slovenská strana - zajišťovala v určité zemi pro občany obou států.

"I ministr zahraničí bude muset šetřit na provozních výdajích," dodal k tomu Nečas. "Je na něm, jak to udělá."

Visegrád? Trochu virtuál

Radičová a Nečas mluvili v pondělí i o spolupráci v rámci "Visegrádu". Obě země však vnímají toto uskupení přece jen trochu jinak: zatímco Slovensko mluví o možnosti vytvořit nějaké instituce a skupinu stmelit, Petr Nečas je zdrženlivější: "Netřeba Visegrád mýtizovat," říká.

A na poznámku, že pro lidi je Visegrádská čtyřka tak trochu virtuální věc, reagoval: "Nejenom pro ně."

Přesto si myslí, že by se V4 mohla stát silnou vlivovou skupinou - v těch oblastech, kde mají všechny čtyři země stejný zájem. Optimisticky prý proto doufá, že současné třenice mezi Slovenskem a Maďarskem kvůli dvojímu občanství se brzy urovnají.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 24 minutami

Vrtulník zasahuje u nehody na dálnici D11. Místo je nutné objíždět

Nákladní vůz najel dnes odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě je vrtulník. Dálnice je v místě nehody uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Rozsah jeho zranění zatím není znám. Nehoda se stala krátce po 16:00.

Řidiči mohou z dálnice sjet na 62. kilometru na Chlumec nad Cidlinou, zpět se mohou vracet na 50. kilometru u Dobšic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy