Poradíme si, jak škrtat, slíbili si Radičová a Nečas

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
19. 7. 2010 13:50
První zahraniční kroky premiéra Nečase vedly na Slovensko
Před nastoupenou jednotkou
Před nastoupenou jednotkou | Foto: Jan Němec

Bratislava - Budeme víc spolupracovat, dohodli jsme se na častějších politických kontaktech, budeme si vyměňovat zkušenosti, jak čelit ekonomické krizi. To si slíbili v Bratislavě noví premiéři zemí někdejšího Československa - Iveta Radičová a Petr Nečas.

"Navrhla jsem, že bychom mohli uspořádat i neformální setkání, třeba někde na Moravě," prohlásila slovenská premiérka.

Promiňte, ale já musím do Bruselu

Tentokrát se oba setkali v Bratislavě, kam vedla vůbec první cesta nového českého premiéra do zahraničí. Jako už tradičně. Naopak to ovšem tentokrát nebude.

"Má úplně první zahraniční cesta povede do Bruselu. Asi chápete proč," narážela naopak slovenská premiérka na slovenskou pomoc euru v souvislosti s Řeckem. "Snad můžu říct, že se to setkalo s pochopením. Je to první a poslední výjimka."

V budoucnu chtějí obě vlády konzultovat i kroky, jak si zajistit energetickou bezpečnost nebo jak víc prosazovat své názory v Bruselu - a do toho chtějí víc zapojit i obě zbývající země "Visegrádské čtyřky", tedy Maďarsko a Polsko.Ostatně zítra to můžou s partnery probrat - premiéři zemí V4 se setkají v Budapešti.

Kromě toho, že padala tradiční slova o přátelství a sousedské pomoci, netajili se i politickými sympatiemi - oba mluvili o nezbytných škrtech a šetření.

Do Bratislavy autem, šetříme!

Ostatně to byl jeden z důvodů, proč se tentokrát vydal Petr Nečas do Bratislavy po zemi - svým služebním autem. "Měl jsem jednání v Brně, takže je to takhle rychlejší, a ještě ušetříme," vysvětloval.

Tentokrát ho ovšem následovala ochranka. Zatímco doma ji odmítá, na zahraniční cesty ji mít musí. "Na takové cestě by to jinak udělat nešlo, ale doma ho nehlídáme," řekl Aktuálně.cz jeden z členů ochranky českého premiéra.

Namísto Fica s Paroubkem

Setkání Radičová-Nečas vypadalo ještě zjara velmi nepravděpodobně. Tehdejší favoriti českých a slovenských voleb Jiří Paroubek a Robert Fico si letos v březnu plánovali nejen setkání v roli premiérů, ale i vzájemné porady, třeba jak zregulovat ceny energie.

Teď si naopak politicky notují Radičová s Nečasem. "Podařilo se zesynchronizovat politické cykly. Nejen volby, ale i politické zabarvení vlád," pochvaloval si premiér Nečas.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy