Praha - Na mimořádné sněmovní schůzi k případu ProMoPro by mohlo padnout usnesení s návrhem na odvolání ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). O jeho podání uvažují sociální demokraté.
Usnesení by mohlo být kvůli postoji koaličních poslanců TOP 09 a Starostů přijato. Jejich předseda Petr Gazdík potvrdil, že ve čtvrtek jednací sál opustí na celé jednání o případu. Nepřítomnost koalice umožní konání schůze a počet hlasů potřebných pro schválení se tak sníží.
Bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Vondra bude ve čtvrtek údajně předraženou zakázku vysvětlovat. Až poté se poslanci ČSSD rozhodnou, zda usnesení žádající Vondrovo odvolání podají. Podle místopředsedy ČSSD Jeronýma Tejce návrh pravděpodobně zazní, pokud bude Vondra vysvětlovat záležitost jako doposud nebo do té doby neodstoupí.
Návrh podporují i další strany
Usnesení s návrhem na Vondrovo odvolání bude mít podle předsedy komunistických poslanců Pavla Kováčika pravděpodobně i podporu KSČM. O přesné podobě budou jednat na úterním zasedání.
Vondra se ke spoluodpovědnosti za hospodaření během českého předsednictví EU přihlásil už v březnu. Zakázky podle něj ale předražené nebyly, což rozhořčilo TOP 09 a Starosty. Jejich předseda Petr Gazdík pak rovnou Vondru vyzval k odchodu.
Vondra svoji rezignaci nabídl již při dubnové vládní krizi. Premiér Nečas ale zatím na nabídku nereagoval. Gazdík připouští, že pokud usnesení přijde na program jednání, bude patrně schváleno. Podle něj to ale nebude nic nového.
Odchod Vondry z vlády si přejí i koaliční Věci veřejné. Na konkrétním postupu se podle jejich místopředsedy Viktora Paggia dohodnou na úterním jednání klubu. Poslanci VV možná zvolí stejný způsob jako TOP 09 a Starostové.
Ve čtvrtek zazní na mimořádné schůzi ke kauze ProMoPro vysvětlení Vondry i ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Tejc doufá, že oba ministři do sněmovny dorazí a "nebudou se vymlouvat na stávku, když mají automobily s modrým majáčkem".
Firma ProMoPro zajišťovala během českého předsedání EU ozvučení a další služby. Podle ministerstva financí není zřejmé, za co byla zaplacena zhruba polovina z 550 milionů korun. Část z těchto peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Policie případ stále vyšetřuje.