Výčet je stručný. Nejdříve bude zvolen předsedou strany premiér Jiří Paroubek; uvolněný post místopředsedy obsadí ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach: "Já bych o to velmi stál a také jsem mu to řekl," komentoval Paroubek očekávaný návrat Škromacha do stranického vedení.
Ten se mu revanšoval: "Chci podpořit premiéra Paroubka, aby strana měla silné vedení i po volbách," uvedl Škromach.
Volební cíl: 30 procent
Nový šéf strany potvrdí slib dosavadního šéfa strany Bohuslava Sobotky, že cílem strany ve volbách je třicet procent.
Pokud závazek nesplní, svolá další mimořádný sjezd, kde s celým vedením strany nabídne rezignaci. Sobotka slib opakoval dnes a sebevědomý premiér na něm nebude nic měnit.
Podle expertů na levicovou politiku přesto nepůjde na sobotním setkání v pražském Top Hotelu pouze o zvlášť výpravný předvolební mítink. "Sjezd bude odrazem závažné vnitřní evoluce ve straně," upozornil Jaroslav Šabata, který byl dříve ministrem Pithartovy vlády a poradcem premiéra Špidly.
Stmelí Paroubek stranu?
Podle Šabaty může skončit rozdělení strany na příznivce Miloše Zemana a na ty, kteří ho odmítli podpořit při prezidentské volbě v lednu 2003.
Paroubek na jedné straně pozval do příští vlády Sobotku a Lubomíra Zaorálka, které Zeman považoval za své odpůrce, na druhé straně doporučuje za svého stranického zástupce Škromacha, který patřil k Zemanovým důvěrníkům.
Paroubek může na sjezdu zopakovat úspěšný Špidlův postup z roku 2002. Ten nedlouho před minulými volbami vyloučil jakoukoli povolební spolupráci s občanskými demokraty.
Pokud tak Paroubek učiní, zbývají mu ještě tři další možnosti: většinová vláda se zelenými a lidovci, menšinový kabinet s tolerancí komunistů a zelených, případně odchod do opozice.