Miliardový ekotendr se rozjede znovu koncem března

Kateřina Eliášová
25. 2. 2011 13:05
Obálky s cenovými nabídkami se otevřou nejdříve v srpnu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obří tendr na likvidaci ekologických škod se znovu rozjede na konci března. Aktuálně.cz to potvrdil náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček.

Úřad musel zakázku pozastavit, respektive posunout termín nabídek kvůli stížnosti investiční skupiny PPF na průběh zakázky. Zatímco antimonopolní úřad řešil, zda se do soutěže může vyřazená společnost Petra Kellnera vrátit, ta nakonec sama oznámila, že končí.

"Aktualizace dataroomu by měla proběhnout k 31. březnu, pak se budou moci hlásit další zájemci," uvedl Zajíček. Právě v dataroomu se shromažďují data o jednotlivých haváriích, které je třeba v rámci tendru sanovat.

"Během března povedeme jednání jak s ministerstvem životního prostředí, tak s inspekcí životního prostředí. Dáváme dohromady poslední známé údaje k těm akcím, které mají charakter krajně naléhavého stavu a to má bezprostřední vliv na to, co bude předmětěm nabídky, respektive toho, co se bude soutěžit," vysvětlil Zajíček.

Co hoří, půjde z tendru ven

Jinými slovy: inspekce vytipovává lokality, které je třeba sanovat prakticky okamžitě. Ty by pak nebyly součástí obří zakázky. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun.

Deník Aktuálně.cz nicméně už v listopadu napsal, že stát by měl nakonec za obří zakázku na odstranění starých ekologických škod zaplatit mezi 25,3 až 31,7 miliardami korun.

"Poté, co bude dataroom otevřen, by běžela lhůta pěti měsíců pro seznámení se s obsahem, aby zájemci mohli podat nabídky," uvedl Zajíček.

Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči tak zůstaly společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.

O které lokality se bude soutěžit, ministerstvo tají. "Seznam je v dataroomu a je primárně určen pro zájemce. Pokud bude seznam zveřejněn, tak jedině po odevzdání nabídek," dodal.

Aktuálně.cz seznam získalo. Místem, do něhož stát investuje nejvíce miliard v chystaném plošném vyčištění zamořených míst v hutích, chemičkách a dalších továrnách, bude ostravský region.

Nečas versus Kalousek

Obálky by se měly otevřít koncem srpna. Vláda však podle všeho nevybere vítěze, alespoň to naznačují mimo záznam představitelé koalice.

Spor se však povede o další podobu zakázky. Premiér Petr Nečas prosazuje její zrušení a nové podmínky. Nový plán dostal na starost ministr životního prostředí Pavel Drobil, který se, stejně jako premiér, klonil k myšlence rozdělit zakázku na několik menších.

Drobilovi srazila vaz korupční aféra na Státním fondu životního prostředí, nahradil jej Tomáš Chalupa (ODS), který by měl Drobilovu práci na novém plánu s ekozakázkou převzít.

Proti stojí ministr financí Miroslav Kalousek, který by nechal superzakázku ve stejné podobě a nedělil by ji do menších tranží.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Počet plně zaměstnaných lidí v zemědělství klesl za 20 let téměř o polovinu, uvedl ČSÚ

Pracovníků v zemědělství ubylo za 20 let o 26,9 procenta na 176 815 lidí. Po přepočtení na plně zaměstnané jde o úbytek o 45,3 procenta na 95 372 osob. Na úterní tiskové konferenci ohledně zemědělského sčítání, tedy tzv. Agrocenzu, zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ). V podnicích fyzických osob se zvýšil počet rodinných pracovníků o 4,3 procentního bodu na 38,9 procenta.

Snížila se naopak výměra některých plodin jako pšenice či ječmene na úkor plodin pěstovaných mimo jiné na technické účely, jako jsou kukuřice nebo řepka. "Od roku 2000 se snížil podíl orné půdy ze 75,9 procenta na 70,8 procenta, naopak podíl trvalých travních porostů vzrostl z 22,8 procenta na 28 procent. Rozšířily se výměry vinic, naopak ubylo chmelnic a ovocných sadů. Z plodin pěstovaných na orné půdě přibyly plochy oseté kukuřicí, řepkou nebo sójou na úkor pšenice, ječmene, plodin sklízených na zeleno nebo brambor," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Rekordman SP ve skocích na lyžích Schlierenzauer ukončil kariéru

Vítěz rekordních 53 závodů Světového poháru ve skocích na lyžích Rakušan Gregor Schlierenzauer ukončil kariéru. Jednatřicetiletý mistr světa, olympijský vítěz a dvojnásobný šampion SP, který se po nepovedené předchozí sezoně nedostal do reprezentace, to oznámil na svém webu.

Další zprávy