Nový výpočet: Ekozakázka vyjde na 25,3 až 31,7 miliardy

Pavel Baroch
30. 11. 2010 14:45
Deník Aktuálně.cz má k dispozici důvěrný dokument ministerstva životního prostředí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stát by za obří zakázku na odstranění starých ekologických škod mohl zaplatit mezi 25,3 až 31,7 miliardami korun.

Vyplývá to z důvěrného dokumentu ministerstva životního prostředí, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici. Zpráva, kterou si objednal premiér Petr Nečas, poslouží vládě jako jeden z podkladů pro rozhodování o obřím tendru.

Obdobný výpočet připravilo i ministerstvo financí, ten se ovšem redakci Aktuálně.cz získat nepodařilo. "Náš materiál je připraven pro vládu, záleží na premiérovi, kdy ho zařadí na jednání," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Jakékoli podrobnosti o dokumentu ovšem odmítl sdělit. Neřekl ani, zda se výpočet blíží expertnímu odhadu ministerstva životního prostředí.

"Zpráva je připravena v režimu vyhrazené, sám jsem ji neviděl. Bylo by hloupé a netaktické zveřejňovat před ukončením výběrového řízení jakákoli čísla," poznamenal Jakob.

Na 300 škod na desítkách stran

Rovněž mluvčí ministerstva životního prostředí Ilona Chalupská uvedla, že podrobnosti z důvěrné zprávy jejího úřadu nezná.

Dokument ministerstva životního prostředí má několik desítek stran a je na něm zařazeno na tři sta starých ekologických zátěží, které se stát před privatizací podniků zavázal odstranit.

U každé ekologické škody je šestnáct kolonek s různými údaji, jako například kdo podnik zprivatizoval, kde se ekologická zátěž nachází, jaký je její aktuální stav, ale rovněž zkratka referenta, který má na ministerstvu životního prostředí ekologickou škodu na starosti.

Foto: MŽP

Čtyři kolonky s číslem

Nejdůležitější jsou čtyři kolonky s čísly, které znázorňují minimální a maximální cenu za vyčištění konkrétního zamořeného místa.

První dva sloupce jsou odhady, které si ještě loni nechal vypočítat tehdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko. Druhé dva jsou od současného ministra Pavla Drobila.

Například u skládky sodné strusky nástupnické organizace Kovohutě Příbram se v dokumentu uvádí jako spodní hranice 50 milionů a horní 80 milionů.

Drobilo číslo je nižší

Na konci každého sloupce je pak výsledná suma, která u aktuální Drobilovy verze vychází na zmiňovanou sumu 25,299 až 31,666 miliardy, což je dokonce o více než miliardu méně než u Mikova seznamu. Ten uvádí hodnotu v rozmezí 26,844 a 32,381 miliardy.

Důvod tohoto rozdílu je ten, že za poslední rok se začalo s odstraňováním některých ekologických škod, takže se seznamu pro obří ekozakázku vypadly.

Tou nejdražší položkou za bezmála 600 milionů korun, která na seznamu už není, je vyčištění takzvané fenolky v areálu litvínovského Unipetrolu, kde jsou půda a podzemní vody znečištěny po desítkách let zpracování uhlí takovými látkami, jako jsou toluen, benzen, naftalen či benzo(a)pyren.

Není to aktuální, tvrdí Drobil

Poté, co redakce Aktuálně.cz zveřejnila základní údaje z dokumentu, ozval se ministr Pavel Drobil. V krátké textové zprávě uvedl, že údaje zveřejněné v našem internetovém deníku nejsou aktuální.

Na přímý dotaz, jaké jsou aktuální údaje, ovšem Drobil už nereagoval.

Bude to nakonec méně, nebo více?

Obří státní zakázka je v současnosti zablokovaná kvůli sporům se společností PPF, kterou ministerstvo financí z tendru dvakrát vyřadilo. Jenže skupina Petra Kellnera se obrátila na antimonopolní úřad, který stížnost prošetřuje.

BARVY - III
BARVY - III | Foto: Ondřej Besperát

Ministerstvo životního prostředí podle Hospodářských novin nyní připravuje seznam oblastí, které potřebují vyčistit přednostně, aby se například jedovaté látky nedostaly třeba do podzemních vod nebo na místa, která už stát nechal jednou sanovat.

Nakonec tedy cena zakázky pro obří tendr může ještě klesnout. Lidové noviny s odvoláním na nejmenovaný zdroj z České inspekce životního prostředí ovšem nedávno uvedly, že celková cena obří zakázky by mohla dosáhnout až 50 miliard.

Vyčištění všech zamořených území může teoreticky dosáhnout 114 miliard korun, což jsou garance státu před privatizacemi jednotlivých podniků s kontaminovanými oblastmi.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 5 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy