Nový výpočet: Ekozakázka vyjde na 25,3 až 31,7 miliardy

Pavel Baroch
30. 11. 2010 14:45
Deník Aktuálně.cz má k dispozici důvěrný dokument ministerstva životního prostředí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stát by za obří zakázku na odstranění starých ekologických škod mohl zaplatit mezi 25,3 až 31,7 miliardami korun.

Vyplývá to z důvěrného dokumentu ministerstva životního prostředí, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici. Zpráva, kterou si objednal premiér Petr Nečas, poslouží vládě jako jeden z podkladů pro rozhodování o obřím tendru.

Obdobný výpočet připravilo i ministerstvo financí, ten se ovšem redakci Aktuálně.cz získat nepodařilo. "Náš materiál je připraven pro vládu, záleží na premiérovi, kdy ho zařadí na jednání," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Jakékoli podrobnosti o dokumentu ovšem odmítl sdělit. Neřekl ani, zda se výpočet blíží expertnímu odhadu ministerstva životního prostředí.

"Zpráva je připravena v režimu vyhrazené, sám jsem ji neviděl. Bylo by hloupé a netaktické zveřejňovat před ukončením výběrového řízení jakákoli čísla," poznamenal Jakob.

Na 300 škod na desítkách stran

Rovněž mluvčí ministerstva životního prostředí Ilona Chalupská uvedla, že podrobnosti z důvěrné zprávy jejího úřadu nezná.

Dokument ministerstva životního prostředí má několik desítek stran a je na něm zařazeno na tři sta starých ekologických zátěží, které se stát před privatizací podniků zavázal odstranit.

U každé ekologické škody je šestnáct kolonek s různými údaji, jako například kdo podnik zprivatizoval, kde se ekologická zátěž nachází, jaký je její aktuální stav, ale rovněž zkratka referenta, který má na ministerstvu životního prostředí ekologickou škodu na starosti.

Foto: MŽP

Čtyři kolonky s číslem

Nejdůležitější jsou čtyři kolonky s čísly, které znázorňují minimální a maximální cenu za vyčištění konkrétního zamořeného místa.

První dva sloupce jsou odhady, které si ještě loni nechal vypočítat tehdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko. Druhé dva jsou od současného ministra Pavla Drobila.

Například u skládky sodné strusky nástupnické organizace Kovohutě Příbram se v dokumentu uvádí jako spodní hranice 50 milionů a horní 80 milionů.

Drobilo číslo je nižší

Na konci každého sloupce je pak výsledná suma, která u aktuální Drobilovy verze vychází na zmiňovanou sumu 25,299 až 31,666 miliardy, což je dokonce o více než miliardu méně než u Mikova seznamu. Ten uvádí hodnotu v rozmezí 26,844 a 32,381 miliardy.

Důvod tohoto rozdílu je ten, že za poslední rok se začalo s odstraňováním některých ekologických škod, takže se seznamu pro obří ekozakázku vypadly.

Tou nejdražší položkou za bezmála 600 milionů korun, která na seznamu už není, je vyčištění takzvané fenolky v areálu litvínovského Unipetrolu, kde jsou půda a podzemní vody znečištěny po desítkách let zpracování uhlí takovými látkami, jako jsou toluen, benzen, naftalen či benzo(a)pyren.

Není to aktuální, tvrdí Drobil

Poté, co redakce Aktuálně.cz zveřejnila základní údaje z dokumentu, ozval se ministr Pavel Drobil. V krátké textové zprávě uvedl, že údaje zveřejněné v našem internetovém deníku nejsou aktuální.

Na přímý dotaz, jaké jsou aktuální údaje, ovšem Drobil už nereagoval.

Bude to nakonec méně, nebo více?

Obří státní zakázka je v současnosti zablokovaná kvůli sporům se společností PPF, kterou ministerstvo financí z tendru dvakrát vyřadilo. Jenže skupina Petra Kellnera se obrátila na antimonopolní úřad, který stížnost prošetřuje.

BARVY - III
BARVY - III | Foto: Ondřej Besperát

Ministerstvo životního prostředí podle Hospodářských novin nyní připravuje seznam oblastí, které potřebují vyčistit přednostně, aby se například jedovaté látky nedostaly třeba do podzemních vod nebo na místa, která už stát nechal jednou sanovat.

Nakonec tedy cena zakázky pro obří tendr může ještě klesnout. Lidové noviny s odvoláním na nejmenovaný zdroj z České inspekce životního prostředí ovšem nedávno uvedly, že celková cena obří zakázky by mohla dosáhnout až 50 miliard.

Vyčištění všech zamořených území může teoreticky dosáhnout 114 miliard korun, což jsou garance státu před privatizacemi jednotlivých podniků s kontaminovanými oblastmi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy