Tajný seznam zamořených míst. Nejdražší škody v Ostravě

Pavel Baroch
13. 12. 2010 6:30
Aktuálně.cz má důvěrný seznam míst, kam by měly proudit státní peníze na vyčištění továren
Ostravské laguny.
Ostravské laguny. | Foto: Jan Langer

Praha - Ostravský region bude místem, do něhož stát investuje nejvíce miliard v chystaném plošném vyčištění zamořených míst v hutích, chemičkách a dalších továrnách.

Počítá s tím seznam, který předložilo ministerstvo životního prostředí vládě a který se Aktuálně.cz podařilo získat, přestože kabinet jedná o ekozakázce v režimu vyhrazené, a proto o něm nemluví ani ministři.

Z dokumentu, který obsahuje na 300 kontaminovaných míst, lze například vyčíst, že mezi deseti lolalitami, jejichž vyčistění bude stát nejvíc peněz, jsou čtyři z Ostravska. Jsou mezi nimi Arcelor Mittal Ostrava, OKD a dvakrát společnost Vítkovice.

Cena za sanaci znečištěných míst, které vznikly ještě před privatizací podniků, se na Ostravsku jen na těchto čtyř místech přibližuje až k šesti miliardám korun. Pokud se připočtou i "levnější" ekologické škody, suma povyskočí ještě o několik miliard.

Celkem by podle zprávy ministerstva životního prostředí měla likvidace starých ekologických škod vyjít stát zhruba na 25 až 32 miliard. Nejdražší by měla být sanace pardubické Synthesie, stát vyjde až na 2,6 miliardy korun.

Vláda zařadila zprávy do režimu vyhrazené

Podobný seznam jako ministerstvo životního prostředí vypracovalo i ministerstvo financí. Tento dokument se ovšem Aktuálně.cz získat nepodařilo.

Pro Nečasovu vládu, která kontroverzní plán sloučit stovky sanací pod jednu vybranou firmu převzala od Fischerova respektive Topolánkova kabinetu, jsou tajné seznamy obou ministerstev strategickými dokumenty.

TOP TEN eko-škod

  • Synthesia (STOH II a III): 1,6 - 2,6 mld.
  • Vítkovice (koksochemie): 2,3 mld.
  • Synhtesia (saturovaná zóna): 1,6 - 2 mld.
  • Arcelor Mittal: 1,3 mld.
  • Spolana (stará amalgámová elektrolýza): až 1,3 mld.
  • OKD (koksovna Jan Šverma): 850 mil. - 1,2 mld.
  • Aircraft Industries (Letecké závody Kunovice): 1,1 mld.
  • Paramo (hlavní závod): 1,1 mld.
  • Vítkovice (Horní oblast): 1 mld.
  • Unipetrol Litvínov (uhlodehta, Bílá místa): 906 mil.

Pomohou při posuzování, jestli se státu vyplatí přidělit odstranění eko-škod firmě, která podá ze všech zájemců v soutěži nejvýhodnější nabídku.

I proto má dokument nyní k dispozici jen vybraný okruh osob a ministři o něm odmítají cokoli bližšího sdělit.

Nečas: Je to tajné

Na jakékoli konkrétní otázky odmítal odpovídat i premiér Petr Nečas, když vláda o ekozakázce jednala minulý týden dlouho do noci.

"Tento bod byl přerušen, potřebujeme dopřesnit některé postupy. Nic víc k tomu říci nemohu, porušil bych zákon," řekl Nečas.

Tendr zablokoval spor se společností PPF, kterou ministerstvo financí dvakrát ze soutěže vyřadilo, ale skupina Petra Kellnera se odvolala k antimonopolnímu úřadu. Dokud úřad neukončí šetření, tendr nemůže pokračovat.

Méně, než se předpokládalo

Seznam ekologických škod, který má Aktuálně.cz k dispozici, zpochybnil ministr životního prostředí Pavel Drobil. Tvrdí, že dokument není aktuální.

Jenže když si podobný výpočet nechal před rokem připravit tehdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko, člen Fischerovy vlády, došel k velmi podobnému číslu, které bylo jen o zhruba miliardu vyšší.

Zatímco Mikova verze uvádí hodnotu ekozakázky v rozmezí 26,844 až 32,381 miliardy, v Drobilově seznamu se počítá s částkou 25,299 až 31,666 miliardy.

V obou případech jde o výrazně nižší sumu, než se uvádí v oficiálním zadání výběrového řízení na likvidaci starých ekologických škod. Ve zveřejněných podmínkách soutěže z prosince 2008 se v kolonce "předpokládaná hodnota" uvádí 101 miliard.

Nečas by radši zakázku rozdělil

Rozdíl mezi Mikovým a Drobilovým seznamem je dán tím, že se za poslední rok začalo s odstraňováním některých ekologických škod, takže se seznamu pro obří ekozakázku vypadly.

Tou nejdražší položkou za bezmála 600 milionů korun, která na seznamu už není, je vyčištění takzvané fenolky v areálu litvínovského Unipetrolu. Sanace je už připravená a začne na jaře.

Koalice navíc není stále jednotná v tom, jestli zakázku za desítky miluard přidělit jen jedné firmy. Nepřítelem tohoto řešení se podle informací médií z minulého týdne stává i premiér Petr Nečas, který uvažuje o tom, zda by nebylo levnější obří zakázku rozdělit mezi několik firem.

Jedy ohrožovaly pitnou vodu

Vláda chce každopádně nechat současné výběrové řízení na jednu sanační firmu dotáhnout do konce, a pak se rozhodnout, jak dál. Do té doby se seznam zamořených míst může ještě zúžit. Například před třemi lety začalo čištění kontaminovaného území v areálu Leteckých závodů v Kunovicích.

"Tato ekologická zátěž vznikla nezodpovědným zacházením s chemikáliemi a látkami používaných při povrchových úpravách v letech 1960 až 1998," sdělila Aktuálně.cz společnost Aircraft Industries, která podnik zprivatizovala.

Firma uvedla, že jedovaté látky ohrožovaly zdroj pitné vody v Ostrožské Nové Vsi, která zásobuje asi 50 tisíc lidí. "Likvidace této ekologické zátěže v režimu krajně naléhavého stavu byla zahájena v roce 2007," dodala společnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Soud EU: Polsko má platit denní pokutu půl milionu eur za pokračování těžby v Turówu

Polsko má podle soudu EU platit denní pokutu půl milionu eur za to, že nezastavilo těžbu v dole Turów. Sankci má platit do uposlechnutí příkazu soudu.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Film Zátopek už vidělo přes čtvrt milionu lidí

Žebříček víkendové návštěvnosti kin nadále vede Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Za čtyři týdny ho vidělo téměř 273 tisíc diváků. Druhý je akční Shang-Chi a legenda o deseti prstenech z komiksového světa Marvel, kterou za tři týdny zhlédlo přes 92 tisíc lidí. Dalších 17,5 tisíce lidí uplynulý víkend přišlo na komedii Prvok, Šampón, Tečka a Karel od Patrika Hartla, jejíž celková návštěvnost již přesáhla hranici 530 tisíc.

Z českých filmů skončila ještě na devátém místě komedie Jedině Tereza, na desátém Deníček moderního fotra a na 11. rodinný snímek Gump - Pes, který naučil lidi žít, vyplývá z údajů Unie filmových distributorů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy