Ministr Drobil končí, přiznal manažerské pochybení

Domácí Kateřina Eliášová, Domácí
15. 12. 2010 15:32
Sněmovna kvůli kauze přerušila i jednání o rozpočtu
Foto: Jan Langer

Praha - Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) skončil ve své funkci.

Vaz mu srazila kauza kolem Státního fondu životního prostředí.

Podle MfD Drobil chtěl, aby se zničily nahrávky, které údajně dokazují manipulaci s veřejnými zakázkami.

„Pavel Drobil má moji podporu, je to slušný a pocitivý člověk. Udělal však manažerskou chybu, vybral si špatné spolupracovníky," řekl premiér Petr Nečas.

Svůj odchod ministr oznámil krátce po skončení společného jednání vládních stran, takzvané K9.

"Poté, co Pavel Drobil vyvrátí všechna mediální nařčení, tak s ním jednoznačně jako předseda vlády nadále počítám," uvedl premiér. Drobil zároveň zatím zůstává místopředsedou ODS.

S ministerským předsedou prý Drobil o své rezignaci mluvil už v pondělí. Dohodli se, že ministr z vlády odejde příští týden, kdy vláda bude mimo jiné projednávat řešení takzvané ekologické superzakázky.

Drobilovu rezignaci prezidentu Václavu Klausovi předá Nečas poté, co se vrátí z evropského summitu, který končí v pátek.

Přes Drobilovu rezignaci sociální demokracie stále hrozí vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě. 

Gross, Čunek a ti další

  • Drobil je od 90. let sedmým členem vlády, který opustil funkci kvůli aféře, ve které figuroval.
  • Zařadí se tak například vedle svého předchůdce v křesle ministra životního prostředí Jiřího Skalického (ODA), sociálních demokratů Stanislava Grosse, Iva Svobody a Petra Zgarby či lidovce Jiřího Čunka.
  • Většina z nich doplatila na neprůhledné finance.

Ve sbírání potřebných podpisů je rozhodnuta pokračovat až do čtvrtečního rána, kdy jedná její klub.

Tam se rozhodne, jestli hlasování vyvolá či nikoli.

„Budeme se řídit podle dostupných informací," řekl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

„S reakcí ze strany vlády spokojeni nejsme, demise ministra Drobila stále nebyla dotažena do konce," dodal.

Podle něj Nečas dostatečně nevysvětlil roli úřadu vlády, který odvolaný ředitel Fondu životního prostředí v dané kauze rovněž kontaktoval.

Dále pak podle něj zůstává otevřená otázka financování ODS z „černých fondů" nebo hospodaření Fondu a Lesů ČR včetně způsobu zadávání zakázek.

Věci veřejné skandál označily ústy Karolíny Peake, své předsedkyně ústavně-právního výboru, za vážný.

„Dali jsme mandát lidem z K9, aby jednali a většinový názor byl ten, že pan Drobil má odstoupit. Je to jediný možný čestný krok, který by měl politik k zachování své tváře udělat. Tedy odstoupit a počkat do vyřešení kauzy, která vrhá negativní světlo na ministra a potažmo na celou vládu," řekla Aktuálně.cz Kateřina Klasnová (Věci veřejné).

„Věděli jsme, že tato kauza nemůže trvat dlouho. Náš požadavek byl, aby ODS případ vyřešila co nejrychleji," uvedl Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

Sněmovna kvůli kauze kolem ministra životního prostředí Pavla Drobila přerušila projednávání třetího čtení státního rozpočtu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Čínský daviscupový tým kvůli koronaviru opustil Světovou skupinu I

Epidemie koronaviru zrušila daviscupový zápas čínských tenistů v Rumunsku. Mezinárodní federace ITF dnes oznámila, že souboj plánovaný na 6. a 7. března ve městě Piatra Neamt se neuskuteční, protože tým Číny nemůže odcestovat.

Nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, podlehlo v pevninské Číně již na 1900 lidí. Nakažených je přes 72 tisíc. Tenisté Rumunska proto postoupili do Světové skupiny I bez boje a Číňané spadli o úroveň níže.

Kvůli koronaviru byla na čínském území zrušena řada jiných sportovních akcí včetně halového mistrovství světa v atletice, Velké ceny formule 1 nebo lyžařských závodů Světového poháru.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

Dálnice D8 u Ústí se po 13 hodinách otevřela, při nehodě dvou kamionů zemřel řidič

Dálnice D8 u Ústí nad Labem byla v úterý zhruba 13 hodin uzavřená kvůli nehodě dvou kamionů, při níž jeden z řidičů zemřel a druhý byl zraněn. Nehoda se stala kolem 4:00 ráno přibližně na 77. kilometru dálnice ve směru na Prahu. Provoz na dálnici byl plně obnoven až po 17. hodině.

Další zprávy