Ministr Drobil končí, přiznal manažerské pochybení

Domácí Kateřina Eliášová, Domácí
15. 12. 2010 15:32
Sněmovna kvůli kauze přerušila i jednání o rozpočtu
Foto: Jan Langer

Praha - Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) skončil ve své funkci.

Vaz mu srazila kauza kolem Státního fondu životního prostředí.

Podle MfD Drobil chtěl, aby se zničily nahrávky, které údajně dokazují manipulaci s veřejnými zakázkami.

„Pavel Drobil má moji podporu, je to slušný a pocitivý člověk. Udělal však manažerskou chybu, vybral si špatné spolupracovníky," řekl premiér Petr Nečas.

Svůj odchod ministr oznámil krátce po skončení společného jednání vládních stran, takzvané K9.

"Poté, co Pavel Drobil vyvrátí všechna mediální nařčení, tak s ním jednoznačně jako předseda vlády nadále počítám," uvedl premiér. Drobil zároveň zatím zůstává místopředsedou ODS.

S ministerským předsedou prý Drobil o své rezignaci mluvil už v pondělí. Dohodli se, že ministr z vlády odejde příští týden, kdy vláda bude mimo jiné projednávat řešení takzvané ekologické superzakázky.

Drobilovu rezignaci prezidentu Václavu Klausovi předá Nečas poté, co se vrátí z evropského summitu, který končí v pátek.

Přes Drobilovu rezignaci sociální demokracie stále hrozí vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě. 

Gross, Čunek a ti další

  • Drobil je od 90. let sedmým členem vlády, který opustil funkci kvůli aféře, ve které figuroval.
  • Zařadí se tak například vedle svého předchůdce v křesle ministra životního prostředí Jiřího Skalického (ODA), sociálních demokratů Stanislava Grosse, Iva Svobody a Petra Zgarby či lidovce Jiřího Čunka.
  • Většina z nich doplatila na neprůhledné finance.

Ve sbírání potřebných podpisů je rozhodnuta pokračovat až do čtvrtečního rána, kdy jedná její klub.

Tam se rozhodne, jestli hlasování vyvolá či nikoli.

„Budeme se řídit podle dostupných informací," řekl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

„S reakcí ze strany vlády spokojeni nejsme, demise ministra Drobila stále nebyla dotažena do konce," dodal.

Podle něj Nečas dostatečně nevysvětlil roli úřadu vlády, který odvolaný ředitel Fondu životního prostředí v dané kauze rovněž kontaktoval.

Dále pak podle něj zůstává otevřená otázka financování ODS z „černých fondů" nebo hospodaření Fondu a Lesů ČR včetně způsobu zadávání zakázek.

Věci veřejné skandál označily ústy Karolíny Peake, své předsedkyně ústavně-právního výboru, za vážný.

„Dali jsme mandát lidem z K9, aby jednali a většinový názor byl ten, že pan Drobil má odstoupit. Je to jediný možný čestný krok, který by měl politik k zachování své tváře udělat. Tedy odstoupit a počkat do vyřešení kauzy, která vrhá negativní světlo na ministra a potažmo na celou vládu," řekla Aktuálně.cz Kateřina Klasnová (Věci veřejné).

„Věděli jsme, že tato kauza nemůže trvat dlouho. Náš požadavek byl, aby ODS případ vyřešila co nejrychleji," uvedl Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

Sněmovna kvůli kauze kolem ministra životního prostředí Pavla Drobila přerušila projednávání třetího čtení státního rozpočtu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy