Maláčová chce po osmi letech zvýšit životní minimum. Peníze na to jsou, říká

ČTK ČTK
5. 9. 2019 14:28
Životní minimum, které hraje roli při vyplácení řady dávek, se od ledna po osmi letech zřejmě zvýší. Kabinet dostane v říjnu návrh vládního nařízení, které částku zvedne podle růstu cen. Na jednání sněmovního sociálního výboru to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Dodala, že v rozpočtu na příští rok má už na navýšení peníze. Nyní minimum pro samotného dospělého činí 3 410 korun, pro děti a další dospělé v rodině je nižší.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). | Foto: Lukáš Bíba

Maláčová je přesvědčena o tom, že vláda v říjnu změnu schválí. "Domluvily jsme se s ministryní financí (Alenou Schillerovou za ANO), že v říjnu dám návrh na vládu. Čekáme na říjen, měli bychom mít aktuální čísla o inflaci. Předpokládám, že nařízení bude v říjnu schváleno," uvedla Maláčová.

O navýšení životního minima usilovala už pro tento rok, s plánem ale neuspěla. Navrhovala přidání o 390 korun na 3 800 korun. Existenční minimum chtěla upravit z nynějších 2200 na 2450 korun. Představovalo by to růst asi o 11,4 procenta.

Nyní by mohlo být navýšení ještě výraznější, zahrnout by mohlo i inflaci za poslední rok. Proti červenci loňského roku se do letošního prvního prázdninového měsíce podle údajů Českého statistického úřadu ceny zvedly o 2,6 procenta. V loňském roce inflace dosahovala v průměru 2,1 procenta.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky a zjišťuje se, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Podle Maláčové po zvyšování mezd, důchodů a příspěvků na péči řada lidí už na dávky od státu nedosáhne.

Životní náklady rostou

O porodné přišlo šedesát tisíc rodin, o přídavek na dítě dvě stě tisíc rodin a o příspěvek na bydlení mnozí senioři, řekla ministryně. Poukázala na to, že životní náklady rostou.

"Analýza spotřebního koše je velmi přesvědčivá. Myslím si, že požadavek na růst životního minima je oprávněný," uvedla Maláčová. Podle ní by navýšení minima v příštím roce zvedlo výdaje na dávky zhruba o 600 milionů korun a peníze už resort v navrhovaném rozpočtu má.

Babišova vláda v programovém prohlášení se zvýšením minima nepočítá. Kritizovaly ji za to odbory. Podle nich by bylo po letech vhodné částku upravit. Minimum nezvedla v minulém volebním období ani vláda ČSSD, ANO a lidovců. Zdůvodňovala to tím, že chce motivovat lidi k práci a raději zvyšovat minimální mzdu. Maláčová navrhuje její zvýšení od ledna o 1350 korun na 14 700 korun.

Částky životního minima u dospělého

Datum zvýšení Životní minimum
29.10.1991 1700
1.3.1993 1960
1.2.1994 2160
1.1.1995 2440
1.1.1996 2660
1.10.1996 2890
1.7.1997 3400
1.4.1998 3430
1.4.2000 3770
1.10.2001 4100
1.1.2005 4300
1.1.2006 4420
1.1.2007 3126
1.1.2012 3410

* do roku 2006 se životním minimum skládalo z částky na výživu, osobní potřeby a bydlení, od roku 2007 už náklady na domácnost nezahrnuje

Zdroj: bulletin Vývoj hlavních ekonomických a sociálních ukazatelů ČR, Výzkumný ústav práce a sociálních věcí

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy