Slušný kompromis, říká Maláčová. Získá o 5,9 miliardy víc, žádala však dvojnásobek

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2019 15:41
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) získá pro svůj resort příští rok o 5,9 miliardy korun víc, než s jakou částkou počítal návrh rozpočtu. Dohodla se na tom s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Maláčová původně žádala přidat 11,7 miliardy korun.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | Foto: Ludvík Hradilek

"Ministerstvo práce bude muset pečlivě hospodařit s každou korunou, nebude to jednoduché. Výsledek považuji za slušný kompromis," řekla po jednání Maláčová.

Ministerstvo práce by pak mělo ještě letos dostat navíc 800 milionů korun na informační systémy. Částku bude moci využít příští rok. Suma by měla putovat z obsluhy státního dluhu. Podle Schillerové se příští týden v pondělí uskuteční ještě schůzka s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

"Budeme debatovat o technických problémech s experty. Jsem připravena, pokud se příští týden dohodneme, v rozpočtu částku z obsluhy státního dluhu uvolnit," řekla ministryně financí.

Podle Maláčové by její resort mohl v příštím roce dostat pak ještě až 1,3 miliardy korun na navýšení platů, zajištění kybernetické bezpečnosti, investiční pobídky a spolufinancování evropských projektů. "Máme pak pokryto osm miliard z 11 (požadovaných)," podotkla šéfka resortu práce. O sumě se bude ještě jednat, shoda na ní není.

Podle tabulek k navrhovanému rozpočtu měl mít resort práce na příští rok původně na výdaje o 49,03 miliardy korun víc než letos. Celkem pro něj ministerstvo financí vyčlenilo 676,47 miliardy. Příjmy ministerstva měly podle tabulek činit 564,1 miliardy korun, tedy o 21,45 miliardy víc než letos. Částky se upraví. Změnit se mohou pak ještě při projednávání rozpočtu ve sněmovně.

Položka Návrh rozpočtu Požadavek Dohoda
Sociální služby 15,7 3,3 1,86
Politika zaměstnanosti 0,5 2,77 1
Investice 4 2,7 0,5
Ochrana dětí a sociální práce v obcích 0,68 1,76 1,2
Spolufinancování evropských projektů 0,43 0,49 0,3
Pěstounská péče 0,11 0,48 0,49
Dotace na projekty pro seniory a rodiny a na bezpečnost práce 0,07 0,15 0,15
Investice v sociálních službách - 0 0,4

                      Zdroj: ministerstvo práce, vyjádření ministryně práce

O růstu platů bude Maláčová ještě jednat

Maláčovou ještě čeká jednání o platech. "S vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) jsme se dnes dohodli, že do 14 dnů svoláme vládní jednání za účasti ministryně financí a premiéra a odborů. Měli bychom usilovat o to, aby vyjednávání bylo co nejrychlejší, abychom se v celé věci posunuli," uvedla.

Ministryně financí řekla, že v rozpočtu nyní počítá s dvouprocentním přidáním. Podle odhadů jejího úřadu by inflace měla příští rok dosahovat 2,2 procenta. "Jsem si toho vědoma. Bude to předmětem vyjednávání. Se svou představou přijdu na jednání se sociálními partnery," prohlásila.

Podle Maláčové i odborů je navržené navýšení nedostatečné. Odbory poukazují na to, že by se při očekávané inflaci pracovníkům veřejných služeb a správy výdělky reálně snížily. Odboráři požadují pro neučitelské profese a zdravotníky růst platů o deset procent a pro ostatní o osm procent, pro učitele o 15 procent. Podle návrhu ministerstva financí by si pedagogové měli přilepšit o 10 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy