Slušný kompromis, říká Maláčová. Získá o 5,9 miliardy víc, žádala však dvojnásobek

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2019 15:41
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) získá pro svůj resort příští rok o 5,9 miliardy korun víc, než s jakou částkou počítal návrh rozpočtu. Dohodla se na tom s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Maláčová původně žádala přidat 11,7 miliardy korun.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | Foto: Ludvík Hradilek

"Ministerstvo práce bude muset pečlivě hospodařit s každou korunou, nebude to jednoduché. Výsledek považuji za slušný kompromis," řekla po jednání Maláčová.

Ministerstvo práce by pak mělo ještě letos dostat navíc 800 milionů korun na informační systémy. Částku bude moci využít příští rok. Suma by měla putovat z obsluhy státního dluhu. Podle Schillerové se příští týden v pondělí uskuteční ještě schůzka s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

"Budeme debatovat o technických problémech s experty. Jsem připravena, pokud se příští týden dohodneme, v rozpočtu částku z obsluhy státního dluhu uvolnit," řekla ministryně financí.

Podle Maláčové by její resort mohl v příštím roce dostat pak ještě až 1,3 miliardy korun na navýšení platů, zajištění kybernetické bezpečnosti, investiční pobídky a spolufinancování evropských projektů. "Máme pak pokryto osm miliard z 11 (požadovaných)," podotkla šéfka resortu práce. O sumě se bude ještě jednat, shoda na ní není.

Podle tabulek k navrhovanému rozpočtu měl mít resort práce na příští rok původně na výdaje o 49,03 miliardy korun víc než letos. Celkem pro něj ministerstvo financí vyčlenilo 676,47 miliardy. Příjmy ministerstva měly podle tabulek činit 564,1 miliardy korun, tedy o 21,45 miliardy víc než letos. Částky se upraví. Změnit se mohou pak ještě při projednávání rozpočtu ve sněmovně.

Položka Návrh rozpočtu Požadavek Dohoda
Sociální služby 15,7 3,3 1,86
Politika zaměstnanosti 0,5 2,77 1
Investice 4 2,7 0,5
Ochrana dětí a sociální práce v obcích 0,68 1,76 1,2
Spolufinancování evropských projektů 0,43 0,49 0,3
Pěstounská péče 0,11 0,48 0,49
Dotace na projekty pro seniory a rodiny a na bezpečnost práce 0,07 0,15 0,15
Investice v sociálních službách - 0 0,4

                      Zdroj: ministerstvo práce, vyjádření ministryně práce

O růstu platů bude Maláčová ještě jednat

Maláčovou ještě čeká jednání o platech. "S vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) jsme se dnes dohodli, že do 14 dnů svoláme vládní jednání za účasti ministryně financí a premiéra a odborů. Měli bychom usilovat o to, aby vyjednávání bylo co nejrychlejší, abychom se v celé věci posunuli," uvedla.

Ministryně financí řekla, že v rozpočtu nyní počítá s dvouprocentním přidáním. Podle odhadů jejího úřadu by inflace měla příští rok dosahovat 2,2 procenta. "Jsem si toho vědoma. Bude to předmětem vyjednávání. Se svou představou přijdu na jednání se sociálními partnery," prohlásila.

Podle Maláčové i odborů je navržené navýšení nedostatečné. Odbory poukazují na to, že by se při očekávané inflaci pracovníkům veřejných služeb a správy výdělky reálně snížily. Odboráři požadují pro neučitelské profese a zdravotníky růst platů o deset procent a pro ostatní o osm procent, pro učitele o 15 procent. Podle návrhu ministerstva financí by si pedagogové měli přilepšit o 10 procent.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 56 minutami

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy