Železný Brod - Na lavičkách posedávají maminky a babičky houpající kočárky. Uprostřed kašna, kolem jezdí cyklisté, náměstím se přelévají hloučky s vysokými batohy.
Domky se rozpínají z údolí Jizery až do okolních kopců. Letní maloměstskou idylku kazí snad jen rušná silnice, která město protíná.
"S tou nemůžeme moc dělat, patří ŘSD. Do územního plánu sice máme její přemístění, ale je to spíš taková science-fiction. Mluví se o tom, ale jinak nic," komentuje jednu z "bolístek" šestiapůltisícového Železného Brodu jeho starosta Václav Horáček. Právě jeho místní hnutí starostů prosadilo do čela kandidátky TOP 09 v Libereckém kraji.
Celorepublikově spíše neznámé jméno ale na Liberecku není přílišným překvapením. Patří totiž mezi hlavní představitele starostenského hnutí v regionu, které zazářilo v loňských krajských volbách.
Hned napoprvé získali Starostové pro Liberecký kraj 13,78 procent hlasů - a tedy sedm míst v krajském zastupitelstvu, nejvíce z obdobných hnutí v celé zemi.
A špatně si nevedli ani ve volbách do Evropského parlamentu. Ačkoli celorepublikový průměr hnutí Starostové a nezávislí byl 2,28 procenta, v Libereckém hejtmanství dokázali získat pět procent.
Stačí přirozená slušnost
"Topka uznala naše volební výsledky. Pokud mám dobré informace, tak kromě Liberce jde z jedničky do voleb jen Petr Gazdík ve Zlínském kraji. To je pro nás vyznamenání," komentuje svou kandidaturu Horáček.
Původně středoškolský učitel s přehledem zvítězil v posledních třech komunálních volbách; a to i co se týče preferenčních hlasů. V komunální politice se pohybuje ještě déle, 19 let.
"Myslím si, že normálnímu člověku stačí, aby byla v politice přirozená slušnost, aby se lidem neubližovalo," vysvětluje si dosavadní úspěchy. Ve stejné linii chce pokračovat i v parlamentu.
Strach z toho, že ho vysoká politika při tom "semele", nemá. "Jestli mám obavu, tak jedině z toho, abych nebyl tak bezmocný, jako jsem nyní v krajském zastupitelstvu, kdy de facto veškerá hlasování končí sedm starostů proti velké koalici. Co se týče ekonomických věcí, je na kraji koalice ODS a ČSSD, a politicky to je ČSSD s komunisty," dodává.
Sám si ze své dosavadní práce ve městě nejvíce cení opravy základní školy, centra města a šesti hřišť, plynofikace odlehlých částí města a oddlužení.
Ze společenského života pak udržení základní umělecké školy s dvěma orchestry a uznávaným pěveckým sborem, koupaliště nebo divadelní scény.
"Důležité bylo také, že se nám podařilo udržet Železný Brod jako obec třetí třídy, takže tady máme občanky, řidičáky, pasy, prostě celou státní správu - a to si myslím, že je pro lidi hodně pozitivní. Nemusí nikam dojíždět a nejsou tu fronty," zdůrazňuje, že správa obce není jen o získávání dostatečného objemu peněz.
Udržet školství
Slova kritiky se přímo ve městě získávají těžko. Horáček se podle představitelů veřejného života ve městě prostě snaží.
"Nemám s ním vůbec žádnou špatnou zkušenost, co se týče Železného Brodu, udělal zde spoustu práce," míní starostka zdejšího Sokola Jana Boučková.
Město se nyní snaží od sportovců historickou sokolovnu získat a pokusit se ji opravit. Funkcionalistická budova v centru města totiž chátrá. "Pro Železný Brod to ale bude asi škoda, byl taková jistota," míní sportovkyně.
Dobrou spolupráci a snahu vyjít vstříc vyzdvihuje i ředitelka střední uměleckoprůmyslové sklářské školy Zdeňka Laštovičková. "Spolupráce s městem a školou v posledních dvou třech letech, kdy se začala projevovat krize ve sklářství, zintenzivněla.
Město si uvědomilo, že potřebuje střední školství udržet, a snaha ho podpořit je výrazná," popisuje Laštovičková. Železný Brod letos například nabízí uchazečům o první ročník tisíc korun jako příspěvek na pomůcky.
Město v čele s Horáčkem se školou spoluorganizuje i takzvané Skleněné městečko: akci, která si bere za cíl podpořit spolupráci studentů s drobnými a středními sklářskými firmami a celé odvětví charakteristické pro region zviditelnit.
"Cílí tak na obecný problém - aby děti měly motivaci zůstat v malých městech, ze kterých většinou odcházejí kvůli nedostatku pracovních příležitostí. Taková podpora by měla být výraznější i na celorepublikové úrovni, což by mohlo být jeho téma," míní ředitelka.
Podivná neznámá společnost
Naopak odborový předák tamní pobočky sklářské společnosti Jablonex Group, která ke konci srpna v Železném Brodě končí a propouští posledních 200 sklářů, si myslí, že se Horáček pro zachování sklářského průmyslu výrazně neangažoval.
"Nemyslím si to jen já, ale většina lidí z fabriky. Pan Horáček se zasloužil o to, že z původního podniku Železnobrodské sklo odešel management, který ho chtěl zprivatizovat, a firmu získal Jablonex," míní Miroslav Kotrba.
"Pan starosta si myslel, že společnost rozkrádají, a nechal je vyházet. Dá se ale pak diskutovat, jestli by to dopadlo tak jako teď," dodává.
Starosta se ale brání. "Samozřejmě že bych byl rád, kdyby se zachovala původní železnobrodská sklárna, městu ztráta značky uškodila. Ale zajímala se o ni neznámá společnost, která měla sídlo na Panenských ostrovech, to bylo podivné," vrací se do minulosti.