Liberec - ČSSD v libereckém hejtmanství chce vládnout sama s podporou napříč politickým spektrem.
Pro výrazně menšinovou vládu se rozhodla poté, co zkrachovala jednání o trojkoalici se sdružením Starostů pro Liberecký kraj a Stranou pro otevřenou společnost.
Aktuálně.cz o tom informoval po nedělním setkání zástupců stran, jež se měly původně podílet na koalici, lídr sociálnědemokratické kandidátky a budoucí hejtman Stanislav Eichler. Toto rozhodnutí je podle něj již definitivní.
"Až budeme mít připravené prohlášení, a současně s ním i personální složení nové rady, oslovíme všechny strany včetně ODS. Podporu budeme chtít mít vyjádřenou písemně," uvedl Eichler.
ČSSD získala v Libereckém kraji patnáct mandátů. K nadpoloviční většině v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu ji tak chybí osm hlasů. Jeden pravděpodobně získá od zastupitelky ze Strany pro otevřenou společnost Lidie Vajnerové.
Rozdělení postů v komisích a výborech by mělo kopírovat výsledky voleb.
Trojkoalice ani napodruhé nevyšla
Selhal tak i poslední pokus oživit již jednou odmítnutou trojkoalici s regionálními sdruženími.
ČSSD s nimi totiž nechtěla podepsat koaliční smlouvu, což zejména Starostové označili za nepřípustné.
"Nabídli nám dvě křesla radních a sepsání dohody o participaci na vládě v kraji. Nedovedli jsme si ale představit, jak by naši dva radní bez koaliční smlouvy mohli reálně ovlivňovat vedení hejtmanství. V radě by byli ve výrazné menšině a neměli by ani smluvní záruky," vysvětloval postoj Starostů lídr jejich kandidátky Martin Půta.
Rozhodli se tak odejít do opozice, kde zasednou vedle poražených občanských demokratů.
Jednání se komplikovala
Povolební vyjednávání v Liberci prošla několika dramatickými proměnami.
Nejprve sociální demokraté začali vyjednávat s trojkoalicí se Starosty, reprezentovanými hrádeckým starostou Martinem Půtou a libereckým exprimátorem Jiřím Drdou, a regionální Stranou pro otevřenou společnost.
Ačkoli podepsaní koaliční smlouvy bylo téměř na spadnutí, ČSSD náhle od vyjednávání ustoupila. Údajně ji vadili nepřiměřené požadavky Starostů.
Následně zkrachovala i jednání o menšinové vládě se Stranou pro otevřenou společnost, kterou by zaštítila tichá podpora komunistů. Dva ze tří zastupitelů SOS totiž odmítli jakoukoli spolupráci se stranou KSČM.
Starostové proto oživili projekt trojkoalice a opět všechny tři strany zasedly k jednání. Mezi tím komunisté pohrozili, že svou podporu stáhnou.
Ani po ukončení jednání se nechce Eichler k případné tiché podpoře komunistů vyjadřovat. "Dojednané je něco, až když je podepsaná smlouva. Nechci tedy předjímat, u koho podporu získáme," konstatoval.