Hejtmana má Olomoucký kraj. Stal se jím Martin Tesařík

Petra Sasínová
14. 11. 2008 12:31
Sociální demokraté povládnou s občanskými demokraty a lidovci

Olomouc - Olomouckému kraji začali vládnout sociální demokraté s občanskými demokraty a lidovci. Všichni to označují za "sňatek z rozumu" a jsou s ním spokojení. Až na komunisty, kteří skončili v opozici.

Zastupitelé to krátce před polednem odhlasovali na své ustavující schůzi.

Odpovídá to tomu, co nový hejtman Martin Tesařík říkal od začátku: "Komunisté jsou pro nás vzhledem ke své minulosti jako partneři nepřijatelní." Pustit k moci komunisty není v Olomouci zvykem ani na nižší komunální úrovni.

Dohodu nezviklalo ani to, že takovým spojením v krajích nepřeje předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Čtyřiapadesátiletý Martin Tesařík je v Olomouci dobře známou osobou. V letech 1998 až 2006 byl olomouckým primátorem, předtím náměstkem. Jeho prvním náměstkem a statutárním zástupcem se stal jeho stranický kolega Michal Fischer. Jeho resort je zdravotnictví.

Dosluhující hejtman Ivan Kosatík z ODS bude příští čtyři roky náměstkem pro majetek a finance. I on byl olomouckým primátorem, v letech 1994 až 1998.

Při povolebních jednáních byly především pro ODS hlavním problémem regulační poplatky. Kosatík se s tím vypořádal. "Kvůli poplatkům jsme prohráli volby, nechceme prohrát i koaliční dohodu. To by byla příliš vysoká cena," řekl Kosatík, jehož tým proto podpoří snahu sociálních demokratů o to, aby poplatky platil kraj.

Komunisté před volbou vyjádřili svůj nesouhlas. "Není to sňatek z rozumu, ale obchod! A je to zrada na voličích," řekl lídr komunistů Alexandr Černý.

V jedenáctičlenné radě Olomouckého kraje je primátor a sedm uvolněných náměstků. Čtyři jsou sociální demokraté, dva občanští demokraté a jeden lidovec. Jedinou ženou mezi nimi je Yvona Kubjátová z ČSSD, která dostala resort sociálních věcí.

Nového hejtmana má už také kraj Vysočina. Krátce po Olomouci tam zastupitelé zvolili hejtmanem Jiřího Běhounka z ČSSD. Povede jednobarevnou vládu sociálních demokratů, kterou podpořili komunisté. Běhounek střídá občanského demokrata Miloše Vystrčila.

Občanští demokraté a lidovci jsou v opozici. Vládu podepřenou hlasy komunistů odmítli. Na ustavující zastupitelstvo přišli lidé s transparenty, kterými spojení sociálních demokratů s komunisty odsoudili.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy