Hejtmana má Olomoucký kraj. Stal se jím Martin Tesařík

Petra Sasínová
14. 11. 2008 12:31
Sociální demokraté povládnou s občanskými demokraty a lidovci

Olomouc - Olomouckému kraji začali vládnout sociální demokraté s občanskými demokraty a lidovci. Všichni to označují za "sňatek z rozumu" a jsou s ním spokojení. Až na komunisty, kteří skončili v opozici.

Zastupitelé to krátce před polednem odhlasovali na své ustavující schůzi.

Odpovídá to tomu, co nový hejtman Martin Tesařík říkal od začátku: "Komunisté jsou pro nás vzhledem ke své minulosti jako partneři nepřijatelní." Pustit k moci komunisty není v Olomouci zvykem ani na nižší komunální úrovni.

Dohodu nezviklalo ani to, že takovým spojením v krajích nepřeje předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Čtyřiapadesátiletý Martin Tesařík je v Olomouci dobře známou osobou. V letech 1998 až 2006 byl olomouckým primátorem, předtím náměstkem. Jeho prvním náměstkem a statutárním zástupcem se stal jeho stranický kolega Michal Fischer. Jeho resort je zdravotnictví.

Dosluhující hejtman Ivan Kosatík z ODS bude příští čtyři roky náměstkem pro majetek a finance. I on byl olomouckým primátorem, v letech 1994 až 1998.

Při povolebních jednáních byly především pro ODS hlavním problémem regulační poplatky. Kosatík se s tím vypořádal. "Kvůli poplatkům jsme prohráli volby, nechceme prohrát i koaliční dohodu. To by byla příliš vysoká cena," řekl Kosatík, jehož tým proto podpoří snahu sociálních demokratů o to, aby poplatky platil kraj.

Komunisté před volbou vyjádřili svůj nesouhlas. "Není to sňatek z rozumu, ale obchod! A je to zrada na voličích," řekl lídr komunistů Alexandr Černý.

V jedenáctičlenné radě Olomouckého kraje je primátor a sedm uvolněných náměstků. Čtyři jsou sociální demokraté, dva občanští demokraté a jeden lidovec. Jedinou ženou mezi nimi je Yvona Kubjátová z ČSSD, která dostala resort sociálních věcí.

Nového hejtmana má už také kraj Vysočina. Krátce po Olomouci tam zastupitelé zvolili hejtmanem Jiřího Běhounka z ČSSD. Povede jednobarevnou vládu sociálních demokratů, kterou podpořili komunisté. Běhounek střídá občanského demokrata Miloše Vystrčila.

Občanští demokraté a lidovci jsou v opozici. Vládu podepřenou hlasy komunistů odmítli. Na ustavující zastupitelstvo přišli lidé s transparenty, kterými spojení sociálních demokratů s komunisty odsoudili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy