Hejtmana má Olomoucký kraj. Stal se jím Martin Tesařík

Petra Sasínová
14. 11. 2008 12:31
Sociální demokraté povládnou s občanskými demokraty a lidovci

Olomouc - Olomouckému kraji začali vládnout sociální demokraté s občanskými demokraty a lidovci. Všichni to označují za "sňatek z rozumu" a jsou s ním spokojení. Až na komunisty, kteří skončili v opozici.

Zastupitelé to krátce před polednem odhlasovali na své ustavující schůzi.

Odpovídá to tomu, co nový hejtman Martin Tesařík říkal od začátku: "Komunisté jsou pro nás vzhledem ke své minulosti jako partneři nepřijatelní." Pustit k moci komunisty není v Olomouci zvykem ani na nižší komunální úrovni.

Dohodu nezviklalo ani to, že takovým spojením v krajích nepřeje předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Čtyřiapadesátiletý Martin Tesařík je v Olomouci dobře známou osobou. V letech 1998 až 2006 byl olomouckým primátorem, předtím náměstkem. Jeho prvním náměstkem a statutárním zástupcem se stal jeho stranický kolega Michal Fischer. Jeho resort je zdravotnictví.

Dosluhující hejtman Ivan Kosatík z ODS bude příští čtyři roky náměstkem pro majetek a finance. I on byl olomouckým primátorem, v letech 1994 až 1998.

Při povolebních jednáních byly především pro ODS hlavním problémem regulační poplatky. Kosatík se s tím vypořádal. "Kvůli poplatkům jsme prohráli volby, nechceme prohrát i koaliční dohodu. To by byla příliš vysoká cena," řekl Kosatík, jehož tým proto podpoří snahu sociálních demokratů o to, aby poplatky platil kraj.

Komunisté před volbou vyjádřili svůj nesouhlas. "Není to sňatek z rozumu, ale obchod! A je to zrada na voličích," řekl lídr komunistů Alexandr Černý.

V jedenáctičlenné radě Olomouckého kraje je primátor a sedm uvolněných náměstků. Čtyři jsou sociální demokraté, dva občanští demokraté a jeden lidovec. Jedinou ženou mezi nimi je Yvona Kubjátová z ČSSD, která dostala resort sociálních věcí.

Nového hejtmana má už také kraj Vysočina. Krátce po Olomouci tam zastupitelé zvolili hejtmanem Jiřího Běhounka z ČSSD. Povede jednobarevnou vládu sociálních demokratů, kterou podpořili komunisté. Běhounek střídá občanského demokrata Miloše Vystrčila.

Občanští demokraté a lidovci jsou v opozici. Vládu podepřenou hlasy komunistů odmítli. Na ustavující zastupitelstvo přišli lidé s transparenty, kterými spojení sociálních demokratů s komunisty odsoudili.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy