Konec poplatků pro děti a důchodce? ČSSD svolá schůzi

Martina Macková
4. 12. 2008 12:35
Koalice nemá vlastní návrh, socialisté počítají s lidovci
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Davidem Rathem, vítězem hejtmanského klání Středočeského kraje.
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Davidem Rathem, vítězem hejtmanského klání Středočeského kraje. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokraté mají hotovou žádost o mimořádnou schůzi sněmovny, která by od nového roku zrušila regulační poplatky pro děti, důchodce a chudé rodiny.

Deníku Aktuálně.cz to řekl středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD). Ten je autorem návrhu, který již prošel zdravotním výborem, ale ke kterému jsou také další dvě verze od koaličních poslanců.

Na mimořádné schůzi - nebo spíš dvou - by se zákon měl urychleně schválit. Opozici se totiž nepodařilo novelu prosadit do návrhu programu řádné schůze sněmovny minulý týden. Opozice s pomocí rebelujících poslanců ODS tak nakonec i kvůli jiným bodům zablokovala její konání. Program se nepodařilo schválit.

Vyjednáváme s lidovci a zelenými

Rath říká, že jeho strana vyjednává s poslanci KDU-ČSL a Strany zelených o podpoře programu mimořádné schůze, o kterou požádají, a také o jejich hlasech pro novelu. "Předpokládáme, že nás v tom podpoří."

Čtyřicítku podpisů pro svolání schůze socialisté sesbírali včera. "Není to šťastné řešení, novela není dostatečně projednaná a je pravděpodobné, že se zákon bude muset za pár měsíců znovu měnit. Ale program schůze podpořím," řekl Aktuálně.cz lidovec Ludvík Hovorka.

Ludvík Hovorka
Ludvík Hovorka | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Je pravděpodobné, že nebude jediný, kdo ČSSD s přijetím novely pomůže. Podporu programu Aktuálně.cz potvrdila poslankyně Věra Jakubková (SZ). "Podpořím to i v důsledku toho, že ministři Strany zelených hlasují pro Julínkovy zákony přes nesouhlas odborníků své strany," řekla.

Nespokojená s tím, že vláda nesplnila svůj slib ohledně poplatků, je také Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

"Je to špatné, že koalice nepřijala vlastní návrh, když jsme to slíbili. Žádala jsem několikrát vedení strany, aby jednalo v koalici i s ČSSD o kompromisu, který by znamenal dlouhodobé řešení. Očekávám, že koalice začne co nejdříve jednat," řekla Aktuálně.cz.

Koalice slíbila, že od ledna nebudou u lékařů platit děti do 6 let. Návrh, který sepsalo ministerstvo Tomáše Julínka, ale vyvolal odpor lidovců, protože kromě výjimek obsahoval i další zásadní změny v systému zdravotnictví. "Do konce roku žádný zákon nepřijmeme, ale není to naše vina," hájí koalici Hovorka.

"Je to chyba ministra Julínka, který měl napsat malou jednoduchou novelu, a namísto toho předložil zcela jiný zákon. Doufám, že o tom v koalici budeme dál jednat," dodal Hovorka. Poplatky by koalice totiž chtěla změnit i v lékárnách, v rozhovoru pro Aktuálně.cz to řekl premiér Mirek Topolánek.

Tři poplatkové verze

Rathovu novelu, která by měla být hlavním bodem prosincové schůze, chce kromě Hovorky změnit i občanský demokrat Boris Šťastný. Oba podali už na začátku října pozměňovací návrhy na výboru pro zdravotnictví, ale ten nakonec nedal ani jedné z verzí své doporučení.

Zatímco Rath chce osvobodit od poplatků děti, důchodce a rodiny s minimálními příjmy, Hovorka by nechal důchodce platit za krátkodobější pobyt v nemocnici a chybějící poplatky navíc kompenzoval lékařům přes pojišťovny. Také by chtěl od chudých rodin potvrzení sociálních odborů o jejich příjmu.

Šťastný by osvobodil děti do 6 let, snížil roční poplatkový limit (z pěti tisíc korun na tři - pozn. red.) a zdravotnické zařízení, které by poplatky nevybíralo, by potrestal i rozvázáním smlouvy s pojišťovnou.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy