Bude se platit u lékaře? Rozhodne se až po volbách

Martina Macková
2. 10. 2008 14:23
Výbor nedoporučil opoziční zákon, ani jiné verze
Exministr zdravotnictví David Rath skončil po 37 minutách. "Vláda Mirka Topolánka škodí naší republice, vláda Mirka Topolánka škodí drtivé většině našich občanů, vláda Mirka Topolánka je ostudou naší země, vláda Mirka Topolánka je tady přes čas a měla by odejít."
Exministr zdravotnictví David Rath skončil po 37 minutách. "Vláda Mirka Topolánka škodí naší republice, vláda Mirka Topolánka škodí drtivé většině našich občanů, vláda Mirka Topolánka je ostudou naší země, vláda Mirka Topolánka je tady přes čas a měla by odejít." | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Koalici se dnes znovu nepodařilo přepsat opoziční návrh na uzákonění výjimek ze zdravotních poplatků.

Vládním stranám nakonec při neúčasti několika poslanců chyběl jeden hlas, opět Ludvíka Hovorky, který prosazuje vlastní návrh.

Zdravotní výbor diskutoval o zákonu, který minulý týden překvapivě opozice prosadila do dalšího schvalovacího procesu díky hlasům koaličních rebelů Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL) a Olgy Zubové (SZ). Návrh Davida Ratha z ČSSD počítá s výjimkami pro děti do 18 let, důchodce a rodiny s nízkými příjmy.

Rozhodne plénum, po volbách

O tom, kdo a jak bude nakonec platit poplatky dál a kdo už ne, rozhodne sněmovna bez doporučení. A po volbách. Zdravotní výbor totiž nepřijal žádné usnesení.

Zvlášť ODS, která je nyní uprostřed rebelie svých i koaličních poslanců, na to spoléhá. Postoj ČSSD se také může lehce změnit. Přece jen - zdravotní poplatky jsou jejím klíčovým předvolebním tématem. A otázkou je, jak volby dopadnou pro malé strany.

To vše může plénum při konečném hlasování přerozdělit. O čem se ale bude hlasovat? Na stole budou tři verze.

První je zmiňovaná opoziční, neboli Rathova. Je pravděpodobné, že pro tuto variantu bude i po volbách hlasovat opozice jednotně. Dnes pro ni přesně takto hlasovali opoziční členové.

Některým lidovcům se nechce hlasovat s koalicí

Druhou verzi, kterou navrhuje poslanec Boris Šťastný (ODS), podpoří ODS a někteří lidovci i zelení. Mnozí lidovci ovšem podle zjištění Aktuálně.cz zatím váhají, zda pro tuto verzi zvednou ruku, přestože se na této podobě novely dohodla koalice.

Boris Šťastný, lékař a poslanec, v redakci Aktuálně.cz
Boris Šťastný, lékař a poslanec, v redakci Aktuálně.cz | Foto: Ondřej Besperát

Šťastný do novely zařadil udělení výjimky pro děti do šesti let a snížení limitu z pěti na tři tisíce korun, po jehož překonání už pacient nebude žádné poplatky platit. Návrh ovšem počítá i se sankcí pro zdravotní zařízení, které nevybere od pacientů poplatky, nebo je vybere protizákonně.

"Pokud bude uzákoněno, že za chybu může pojišťovna ukončit bez výpovědní lhůty smlouvu, je to likvidační paragraf a dá se zneužít," míní někteří lidovci a nově také poslanci ČSSD.

Dnes pro Šťastného variantu hlasovali na výboru pouze členové ODS a jeden z lidovců.

Hovorkova vize

Třetí variantu bude prosazovat lidovec Ludvík Hovorka. Podle jeho verze by neměly platit poplatky děti, důchodci a rodiny s příjmy ve výši jeden a půl násobku životního minima.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v předsálí poslanecké sněmovny.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v předsálí poslanecké sněmovny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Navíc by nevybrané poplatky měly lékárnám uhradit pojišťovny. Platit by se ale mělo za pobyt v nemocnici a za pohotovost.

Pro tuto verzi byl dnes ve zdravotním výboru ovšem jen její tvůrce - poslanec Hovorka, který znovu nepodpořil návrh kolegy Ratha. Hlasovat pro koaliční verzi ale také nechce, protože ji nepokládá za dobrou. "Koaliční dohoda to sice je, ale je to málo," řekl Aktuálně.cz Hovorka.

Julínek raději odešel

Na jednání výboru přišel osobně i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Po několika střetech s předsedou Davidem Rathem (ČSSD) ale jednání opustil. Poslanci ODS pak nechali hlasovat o tom, jestli by Rath měl dál vést jednání.

"Poplatky fungují, občané s nimi nemají problém. Ale zdravotnictví se stalo volebním tématem," řekl ministr poslancům a varoval je, že další výjimky budou znamenat výpadek v řádu miliard korun.

"Ekonomické dopady nejsou důvodem pro to, aby české zdravotnictví muselo trvat na placení poplatků od všech," kontroval poslanec Jaromír Chalupa (ČSSD).

 

Právě se děje

před 23 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy