Klaus řekl ano cenzuře, politici utají své odposlechy

Michal Žák Michal Žák
13. 2. 2009 16:05
Ochrání to oběti trestných činů, tvrdí prezident
Prezident Václav Klaus
Prezident Václav Klaus | Foto: Reuters

Praha - Prezident Václav Klaus v pátek podepsal novelu trestního řádu, která mimo jiné zakazuje novinářům zveřejňovat odposlechy sledovaných osob.

Jeho podpis pod novelou není překvapením.

Už v předchozích dnech napsal předsedovi Syndikátu novinářů ČR, který jej požádal, aby se postavil proti zesilování cenzury v Česku.

"Vašemu zájmu, respektive zájmu novinářské obce a majitelů médií, rozumím. Rolí prezidenta však není stát na pozicích jakékoli zájmové organizace, byť má v rukou mocné sdělovací prostředky, ale sledovat pokud možno zájem celku," napsal mu v odpovědi prezident Klaus.

Argumentoval přitom podobně jako poslanci, kteří minulý týden - svorně, s výjimkou komunistů - přehlasovali senát: "Protizákonné zveřejňování policejních a jiných odposlechů před jejich soudním projednáním významně zkracuje a ohrožuje práva nevinných občanů."

Foto: Aktuálně.cz
Přečtěte si reakce prezidenta Klause:
Co napsal předsedovi Syndikátu novinářů ČR
Reakce na prosbu šéfredaktorů několika českých periodik

"Obávám se, že je diskuse, vedená o tomto zákonu z hlediska údajného ohrožení svobody slova, falešná," napsal Klaus prozměnu šéfredaktorům několika českých periodik, kteří se na něj obrátili se stejnou žádostí.

Je ohrožena svoboda tisku, zní ze světa

Novela počítá s tím, že pokud někdo zveřejní část odposlechů, hrozí mu sankce buď od Úřadu pro ochranu osobních údajů, nebo i vězení. To vyvolalo řadu protestů nejen v Česku, ale i ve světě.

Zákon kritizoval například Mezinárodní tiskový institut ve Vídni, podle něhož je ohrožena svoboda médií. Ten zároveň reagoval na pokutu, kterou dostala od soudu reportérka Aktuálně.cz Sabina Slonková za to, že nechtěla prozradit svůj zdroj informací v kauze Savoy.

Část senátorů už dříve avizovala, že se kvůli odposlechům obrátí na Ústavní soud. Není ale zcela jisté, zda tak učiní.

"Celou věc ještě zvážíme a rozhodneme se, zda věc předáme Ústavnímu soudu. Někteří senátoři zatím nejsou zcela rozhodnuti, takže si zatím necháme čas. Předpokládám, že jasno by mělo být do několika týdnů," řekl ve čtvrtek Aktuálně.cz senátor Jiří Oberfalzer (ODS).

"Podle mého názoru je správné stanovisko Senátu, tedy že tento zákon je naprosto zbytečný. Primárním úkolem státu je chránit tyto materiály a ne trestat až toho třetího v řadě," dodal.

Proti odposlechům se nyní staví i zelení, přestože původně pro zákaz hlasovali. Přichystají vlastní novelu, která by zveřejňování odposlechů opět umožnila.

"Prosadit to bude těžké. Ale věřím, že část poslanců si neuvědomila, jak závažnou věc schválila, a proto na základě argumentů novinářů své rozhodnutí přehodnotí," řekla místopředsedkyně strany Kateřina Jacques.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte: Cenzura? Blogeři píší o zákazu zveřejňování odposlechů
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy