Tiskový institut: Svoboda médií v Česku je ohrožena

Naďa Straková
11. 2. 2009 12:23
"Investigativní žurnalistika nemůže řádně fungovat bez práva na ochranu zdroje."
Reportérka Aktuálně.cz Sabina Slonková, jejíž soudní postih Mezinárodní tiskový institut kritizuje
Reportérka Aktuálně.cz Sabina Slonková, jejíž soudní postih Mezinárodní tiskový institut kritizuje | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vídeň - Mezinárodní tiskový institut (International Press Institute - IPI) je znepokojen nedávným rozhodnutím pražského obvodního soudu, který udělil novinářce Sabině Slonkové vysokou pokutu za to, že trvala na ochraně zdroje.

Soud vyměřil reportérce deníku Aktuálně.cz dvacetitisícovou pokutu za to, že odmítla sdělit, jak redakce získala nahrávku loňských schůzek prezidentova kancléře Jiřího Weigla s lobbistou a bývalým komunistickým aparátčíkem Miroslavem Šloufem.

Eroze práva

Oba muži se dvakrát sešli nedlouho před volbou hlavy státu, kdy tým kolem Václava Klause sháněl chybějící hlasy pro jeho znovuzvolení.

"Pokuta představuje znepokojivý trend v Evropě - erozi práva novinářů chránit své zdroje," prohlásil ředitel IPI David Dadge.

Mezinárodní tiskový institut

Mezinárodní institut pro svobodu tisku byl založen v roce 1950 na ochranu svobody tisku a slova. 

Jeho členy jsou zkušení editoři, přední novináři a mediální odborníci z celého světa. 

Hlavním krédem IPI je víra, že svoboda slova je základní právo, které pomáhá chránit ostatní práva, a že svobodná média mohou přispět ke svobodnějšímu světu.

"Soud v případě Sabiny Slonkové i v podobných verdiktech ve Francii a Británii konstatoval, že právo na ochranu zdroje nemůže být uplatněno. Bez tohoto práva však investigativní žurnalistika a právo veřejnosti vědět, v čem se jejich vládní činitelé angažují, trpí," dodal.

Argument státního zástupce, že došlo k úniku osobních údajů, kterých se dopustil zaměstnanec státní správy, není podle IPI v kauze Savoy legitimní.

Kritika zákazu odposlechů

Mezinárodní tiskový institut zároveň kritizuje i novelu českého trestního řádu, která počítá se zákazem publikovat odposlechy. Senát sice zákon vrátil sněmovně, ale ta jej přehlasovala. Nyní chybí jen podpis prezidenta.

Právě na Václavu Klausovi nyní záleží osud novely, která kromě odposlechů zakazuje i publikování údajů o obětech trestných činů.

Poslanec Marek Benda je hlavním inciátorem zákazu odposlechů
Poslanec Marek Benda je hlavním inciátorem zákazu odposlechů | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Přitom jen díky únikům z odposlechů se mohla veřejnost dozvědět o kontaktech českých politických špiček s podsvětím.

Za zveřejnění odposlechů by podle novely, bude-li schválena, mohla být uložena pokuta a v mimořádných případech až pět let vězení.

"Ochrana zdroje existuje proto, aby mohla řádně fungovat investigativní žurnalistika. Bez ní nemohou novináři konat svou práci v zájmu veřejnosti," píše v prohlášení IPI jeho ředitel.

Ke kritice pokuty a novely trestního zákoníku se ve středu přidala i renomovaná organizace Reportéři bez hranic. Ve své zprávě žádají prezidenta Klause, aby novelu trestního zákoníku vetoval.

Celou zprávu si můžete přečíst zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy