Klaus má méně státních návštěv, víc propaguje své knihy

Tereza Šídlová
7. 3. 2011 19:24
Prezident málo vyráží na státní návštěvy, naopak na cestách často prezentuje své knihy
Prezident v obklopení světových politiků na summitu Obama-Medveděv
Prezident v obklopení světových politiků na summitu Obama-Medveděv | Foto: Reuters

Praha - Prezident Václav Klaus vydal v pondělí svou knihu Rok osmý.

I z fotek, jimiž je publikace proložená, je zřejmé, že z uplynulého roku si prezident odnesl zásadní diplomatické zážitky. Určitě tam patří ten z domácí pražské půdy, kde hostil zároveň prezidenty USA a Ruska.

Jeho cesty ven ovšem bývají méně zářivé - za celý rok 2010 stihl jen tři oficiální návštěvy, během nichž zamířil do Lotyšska, Moldávie a Kuvajtu.

V poločase svého prvního funkčního období jich přitom před lety stihl dvojnásobek, včetně vlivného Izraele.

Státní návštěva je nejvyšší forma diplomatického setkání a potvrzení vzájemných vztahů zemí. Politik na ni odjíždí na pozvání druhé země.

"Všechny státní návštěvy prezidenta republiky v jiném státě i prezidentů jiných států u nás se realizují na základě reciprocity. Nelze hledat vztah mezi jejich počtem a dobou. Že jich zrovna v roce 2005 bylo šest a vloni jen tři je jev čistě náhodný," řekl Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Radim Ochvat ke klesajícímu počtu státních návštěv v programu prezidenta.

Osmý rok Václava Klause, galerie roku 2010

Američtí prezidenti v Praze

Během prvního funkčního období prezident procestoval kus světa: pozvánky dostal - a také je přijal - od sousedů, ale také například z Vietnamu, Japonska či Ruska. Teď jich v průměru odcestuje o polovinu méně a nejdál na Blízký východ.

Například na státnické přijetí od prezidenta USA v Bílém domě čeká Václav Klaus od začátku svého zvolení. Zatím ho ve Washingtonu přijímali viceprezidenti. Navzdory tomu, že Barack Obama i jeho předchůdce George W. Bush byli v Praze v posledních letech době několikrát.

Klausův předchůdce Václav Havel byl přijat v Bílém domě opakovaně - i na státní návštěvě.

Prezident tak často cestuje "pracovně" a setkání se státníky prokládá prezentací svých osobních názorů. A také svých knih.

Když zbyde čas, přijde Modrá planeta

Například loni v únoru se prezident vydal do Dánska. Setkal se s královnou Margrethe II. i předsedou tamního parlamentu Torem Pedersenem.

"V odpoledních hodinách prezident v sídle dánského Centra politických studí (CEPOS) vystoupil s projevem a představil dánské vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta," stojí v oficiální tiskové zprávě Hradu.

I pracovní návštěvy se platí z veřejných peněz.

A třeba účet za jediný den v Kodani přitom nebyl malý. Podle výjezdního účetnictví za minulý rok, který nedávno schválila vláda, stála cesta více než 800 tisíc korun.

"Všechny oficiální cesty prezidenta republiky podléhají schválení Vládou ČR a primárně u nich jde o reprezentaci České republiky. Prezentace knih pana prezidenta v rámci oficiálních návštěv tvoří pouze doplněk hlavního programu těchto návštěv," říká už citovaný mluvčí Ochvat.

Klaus často na svých státem placených cestách propaguje svoji knihu
Klaus často na svých státem placených cestách propaguje svoji knihu | Foto: Jiří Just

Podle něj na knížky dojde řada pouze, když na ně zbyde čas.

Podobně se každopádně prezidentovi podařilo spojit své státnické povinnosti s autorskými zájmy na cestách do Španělska, Nizozemska, Ruska, Itálie či do Francie a USA.

Marné lákání Sarkozyho

Do Francie prezident Klaus jezdí hlavně přednášet.

V Praze byl sice celkem nedávno současný francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jenže to přijel za Topolánkem v době před českým předsednictvím, kdy vztahy mezi Prahou a Paříží byly extrémně napjaté. Také kvůli Klausovu oddalování Lisabonské smlouvy, kterou Sarkozy považoval za "svou".

Klaus, který byl tehdy po operaci, nicméně napsal francouzkému kolegovi dopis a přes napjatou atmosféru ho zval na státní návštěvu. Na tu ovšem Sarkozy zatím nepřijel.

"Nadále platí mé pozvání pro Vás ke státní návštěvě České republiky a doufám, že Vás budu moci v Praze osobně přivítat. Poslední oficiální návštěva francouzského prezidenta v Praze se uskutečnila již v roce 1997, což je poměrně dlouhá doba," napsal v červnu 2008 Klaus Sarkozymu v dopise, který je k vidění na webu Hradu.

Gandalovičova mise

Před odchodem do "prezidentského důchodu" si nicméně Václav Klaus může svou diplomatickou bilanci ještě vylepšit.

Například Sarkozy by teoreticky do Prahy přijet mohl, vztahy mezi Českem a Francií se urovnaly i kvůli zájmu francouzské společnosti Areva o zakázku rozšíření jaderné elektrárny Temelín.

Pravděpodobný nový český velvyslanec v USA Petr Gandalovič zase jistě bude mít za úkol mimo jiné dojednat Klausovi oficiální přijetí u Baracka Obamy, který Praze vděčí za kulisy pro své mírové projevy.

I ruský prezident Medveděv po podpisu odzbrojovací smlouvy s USA v Praze řekl, že by se do Česka ještě mohl vrátil.

Zatím prezident na letošní rok chystá cestu do Jižní Ameriky, navštíví Argentinu a Chile.

 

Právě se děje

před 18 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy